Jeden z dziesiątki najlepszych polskich naukowców pracuje nad zmniejszeniem korków w miastach

Redakcja PR - 21.07.2017
250

Jeden z dziesiątki najlepszych polskich naukowców pracuje nad zmniejszeniem korków w miastach

Współpracujący z firmą CE-Traffic w międzynarodowym projekcie badawczym, 32-letni Paweł Gora, którego docenił również prestiżowy MIT Technological Review, pracuje nad ruchem samochodowym, próbując znaleźć złoty środek na rozwiązanie zjawiska korka, choć sam w rzeczywistości porusza się głównie komunikacją miejską i rowerem.

Jestem przede wszystkim naukowcem, matematykiem i informatykiem, ale projekty, które realizuję, są bardzo interdyscyplinarne. Współpracuję z wieloma naukowcami z różnych krajów, a to, co robię, znacznie wykracza poza samą matematykę i informatykę. Badania, które prowadzę, mają szansę przyczynić się do tego, że w przyszłości ruch drogowy w miastach będzie lepszy, miasta będą lepiej zorganizowane. Dojście do etapu wdrożenia zajmie jeszcze trochę czasu i pracy – powiedział w wywiadzie dla innpoland.pl.

Rozwiązanie, nad którym pracuje, będzie dawało możliwość wprowadzania dodatkowych danych, zmian parametrów, wyłączania lub dodawania niektórych odcinków trasy tak, by zasymulować ruch i sprawdzić skuteczność jego zmian. Projekt ma odbywać się przy użyciu sztucznej inteligencji, która pozwoli na zmiany ustawień sygnalizacji świetlnych bądź zasugeruje lepszą trasę przejazdu.

Obecnie podobną możliwość podejrzenia ruchu drogowego i znalezienia odpowiedniej trasy oferuje Google Maps. Czym więc projekt się różni?

– W tej chwili Google wyświetla informacje o tym, co dzieje się w danej chwili lub w sytuacjach typowych. Dzięki predykcji mógłby jednak informować o tym, co się stanie za 10 czy 15 minut, ale również jutro oraz w sytuacjach nietypowych, na przykład wypadku lub, gdy wybudujemy nową drogę – tłumaczy Gora.

Innymi potencjalnymi zastosowaniami badań są także optymalne ustawienia parkingów w mieście, co przy skutecznym monitoringu pozwoli określić zapotrzebowanie na ich wielkość w danym miejscu. Ponadto, są już wstępne pomysły na rozwiązania dla pojazdów elektrycznych.

Projekt ma na celu nie tylko zoptymalizowanie ruchu drogowego dla mieszkańców, ale również pomoc firmom kurierskim bądź taksówkarskim.

Jak podaje innpoland, pracę Pawła Gory docenił prestiżowy MIT Technological Review, uznając go za jednego z 10 najlepszych polskich naukowców przed 35 rokiem życia.

Czytaj więcej: Wystarczy jedna gapa na drodze i wszystko stoi. Polak zbiera światowe nagrody za odkorkowywanie miast

 

Comments

comments

250
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...