Wykorzystanie technologii martech wśród liderów z branży marketingu – badania Gartner

Informacja Prasowa - 02.12.2019
182

Wykorzystanie technologii martech wśród liderów z branży marketingu - badania Gartner

Firma analityczna Gartner właśnie opublikowała wyniki swoich najświeższych badań, które dotyczą wykorzystania technologii martech wśród  liderów z branży marketingu. Wniosek? Mimo nieustających inwestycji w nowe technologie, specjaliści od promowania nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie oferują narzędzia Martech. Jak twierdzą respondenci badania – pożytkują blisko 60% potencjału jaki oferują te rozwiązania. Potrzebujemy zmiany narzędzi? W żadnym razie, potrzebujemy zmiany nastawienia.

Nie wiesz czym jest martech? Jeżeli jesteś w sieci i promujesz swoją markę – już używasz technologii marketingowych. To niezwykle pojemny termin, który określa zbiór narzędzi, zazwyczaj w formie oprogramowania, które mogą posłużyć do egzekucji całej strategii marketingowej w internecie. Od planowania, przez realizację do pomiaru efektów kampanii. Dzięki nim, marketer może zautomatyzować lub usprawnić szereg procesów – od gromadzenia, analizowania danych po tworzenie modeli atrybucyjnych, które wskażą jaki kanał komunikacji konwertuje najlepiej.

Do narzędzi martech zaliczamy między innymi platformy DMP, które używane są do integracji danych z różnych źródeł oraz ich segmentacji, co pozwala realizować wysoce spersonalizowane kampanie online w modelu programmatic – mówi Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies, specjalizującej się w big data marketingu.

Natomiast czy właściwie jest Ci to potrzebne? Dobra jest każda odpowiedź – pod warunkiem, że jest twierdząca. Nowoczesny, a przede wszystkim skuteczny marketer nie może dziś istnieć bez integracji swoich działań z IT. Prawda jest taka, że technologie marketingowe dla marketerów, są tym, czym smartfony dla przeciętnego człowieka – narzędziem codziennej pracy i komunikacji. Czy wyobrażasz sobie kogoś bez telefonu komórkowego? Zapewne równie trudno byłoby znaleźć marketera, który ignoruje rozwiązania martech.

WedługGartner, Inc. liderzy marketingu starają się robić postępy w wykorzystaniu możliwości, jakie oferuje posiadana przez nich technologia marketingowa – martech. Wyniki badania budzą jednak pewien niepokój, ponieważ wg raportu Marketing Technology Survey 2019, liderzy marketingu wykorzystują tylko 58% potencjału posiadanych rozwiązań klasy martech.

W dobie cyfrowej transformacji działania marketingowe jak nigdy wcześniej łączą się z obszarami zarządzania i IT. Marketerzy nie muszą mieć umiejętności programistycznych, ale kompetencje analityczne jak najbardziej, gdyż każdego dnia mają styczność z ogromną ilością danych, których analiza jest często kluczem do zrozumienia potrzeb klientów i zaplanowania skutecznej kampanii marketingowej. Dostęp do rozwiązań z obszaru martech, z których można z sukcesem korzystać, nie będąc programistą, podnosi skuteczność działań marketingowych na wyższy poziom.” – mówi Piotr Prajsnar z Cloud Technologies.

Dzieje się tak pomimo faktu, że marketerzy nie szczędzą środków na rozwiązania technologii marketingowych – jak wskazują wyniki badania Gartner Spend Survey 2019-2020, przeszło 26% budżetów promocyjnych przeznacza na nowe rozwiązania z zakresu martech.

Narzędzia martech to przede wszystkim szansa na automatyzację wielu procesów, czasochłonnych i powtarzalnych, ale również tych bardzo złożonych. W tym kontekście oszałamiające są statystyki raportu WorkMarket 2020 przygotowanego przez In(Sight). Ponad połowa ankietowanych pracowników twierdzi, że może zaoszczędzić do 2h pracy dziennie, dzięki automatyzacji. To jednak nie koniec, 78% liderów biznesu oceniło, że automatyzacja może skrócić ich czas pracy nawet o 3h dziennie – to aż 360h rocznie.

Gdzie wobec tego upatrywać przyczyny powstania takiej wyrwy, między tym co firma może, a tym co rzeczywiście robi? W omawianym raporcie Gartnera 29% liderów marketingu wskazało, że głównymi przeszkodami, które nie pozwalają im w pełni wykorzystać potencjału martech, który drzemie w ich organizacjach są  braki w wyszkoleniu i posiadanych umiejętnościach.

To jednak nie jedyna przyczyna obecnego stanu – równie ważne jest to, że aż 27% liderów marketingu twierdzi, że zarówno integracja pomiędzy rozwiązaniami technologii marketingowych, jak i identyfikacja i rekrutacja nowych talentów są największymi przeszkodami w efektywnym wykorzystaniu rozwiązań martech.

Comments

comments

182
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...