„Wielka ucieczka Beniamina Permana” – jedna ze zwycięskich prac w konkursie dla dziennikarzy „Gazety Wyborczej” pt. „Wielkie opowieści”

Jerzy Ciszewski - 21.01.2019
18

„Wielka ucieczka Beniamina Permana" – jedna ze zwycięskich prac w konkursie dla dziennikarzy „Gazety Wyborczej” pt. „Wielkie opowieści”

„Wielka ucieczka Beniamina Permana” – jedna ze zwycięskich prac w konkursie dla dziennikarzy „Gazety Wyborczej” pt. „Wielkie opowieści”

 Jutro – we wtorek, 22 stycznia br. na łamach „Gazety Wyborczej” i w serwisie Wyborcza.pl ukaże się pierwsza część reporterskiego kryminału w odcinkach pt. „Wielka ucieczka Beniamina Permana” autorstwa Adama Zadwornego ze szczecińskiej redakcji dziennika. To jedna z sześciu prac nagrodzonych w wewnętrznym konkursie „Gazety Wyborczej” pt. „Wielkie opowieści”. Kolejne projekty redakcja zaprezentuje już w najbliższych miesiącach.

 Ogłoszony w połowie zeszłego roku projekt „Wielkie opowieści” był redakcyjnym konkursem na autorski projekt dziennikarski. Mogli w nim wziąć udział dziennikarze „Gazety Wyborczej” z całej Polski. Spośród kilkuset nadesłanych zgłoszeń wybrano sześć najciekawszych pomysłów. Ich autorzy otrzymali środki finansowe na realizację projektów oraz urlop, w czasie którego w całości mogli poświęcić się swojemu tematowi.

Pierwsze efekty tych prac będzie można zobaczyć już jutro – we wtorek, 22 stycznia br. Na łamach „Gazety Wyborczej”, a także w serwisie Wyborcza.pl/Szczecin zostanie opublikowany pierwszy odcinek historycznego kryminału noir  pt. „Wielka ucieczka Beniamina Permana” autorstwa Adama Zadwornego. Jego praca jest jedną z sześciu wygranych w konkursie „Wielkie opowieści”. Składa się z trzech części – kolejne dwie ukażą się w „Gazecie Wyborczej” oraz na Wyborcza.pl w kolejnych dniach: środę – 23 stycznia br. i czwartek – 24 stycznia br.

– Reporterska opowieść kryminalna Adama Zadwornego nawiązuje do dawnych tradycji prasowych, w których na łamach dzienników publikowane były powieści w odcinkach. Kolejne nagrodzone przez nas „Wielkie opowieści” to równie atrakcyjne propozycje dla czytelników – wybraliśmy je spośród redakcyjnych zgłoszeń, odchodzących często od codzienności i pozwalających naszym dziennikarzom realizować swoje osobiste pasje. Dzięki konkursowi daliśmy im potrzebny czas i środki, aby mogli rozwijać swój warsztat i stworzyć coś wyjątkowego – mówi Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej” i inicjator projektu „Wielkie opowieści”. – Dzisiaj tylko kilka redakcji na świecie jest w stanie poświęcić parę miesięcy pracy reportera dla jakiegoś ważnego tematu. W Polsce taką redakcją jest „Gazeta Wyborcza” i jesteśmy z tego dumni. My, jak i nasi stali czytelnicy doceniamy jakość informacji, a nie tylko, jak zwykło się uważać, jej szybkość – dodaje Wójcik.

Kolejne zwycięskie materiały będą publikowane w „Gazecie Wyborczej” oraz na Wyborcza.pl w najbliższych miesiącach. Przedstawiać będą m.in. historię dzieci bezdomnych w Polsce, a także sytuację kobiet w Indiach.

Projekt „Wielkie opowieści” to jeden z przykładów działań „Gazety Wyborczej” skierowanych do jej zespołu. W 2018 roku rozpoczęła się pierwsza edycja Szkoły Redaktorów, w której celem jest rozwijanie kompetencji młodych dziennikarz, dzięki kontaktowi z najlepszymi specjalistami i przygotowanie ich do wyzwań, jakie stawia dziennikarstwu współczesny, świat. Druga edycja Szkoły Redaktorów „Gazety Wyborczej” zaplanowana jest w najbliższym roku.

Comments

comments

18
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...