Używane na prezent – obciach, czy nowy trend?

Informacja Prasowa - 13.12.2019
34

Używane na prezent - obciach, czy nowy trend?

Zachęty do odpowiedzialnej konsumpcji i myślenia o środowisku wybrzmiewają coraz głośniej, a zero waste i less waste można śmiało uznać za trend roku 2018.  Przy pomocy firmy Danae serwis OLX postanowił sprawdzić, czy ta sama moda obowiązuje, kiedy idzie o świąteczne upominki. 

W drugim tygodniu grudnia, a więc w czasie, gdy szał świątecznych zakupów ogarnia cały kraj, zapytaliśmy Polaków*, czy podarowali by komuś rzecz z drugiej ręki. Aż 35 proc. odpowiedziało twierdząco. Okazuje się, że im młodsi respondenci, tym mniejszy obciach w re-giftingu.

 

wiek 18-24 25-34 35-44 45+
Tak, używany prezent
jest ok!
43 proc. 44 proc. 35 proc. 30 proc.

 

Prezentów pod choinkę w serwisie OLX szuka aż 30 proc. Polaków. Zapytani o to, co najlepiej nadaje się na taki podarunek najczęściej wskazują na książki (42 proc.), dzieła sztuki oraz biżuterię (po 34 proc.) i płyty winylowe (30 proc.). Co zaskakujące, w pierwszej piątce znalazł się również samochód (32 proc.).

Za najmniej taktowne uważamy obdarowanie kogoś używanym ubraniem, perfumami, sprzętem audio i… hulajnogą. Listę zamykają artykuły gamingowe (pady, kierownice, joysticki), na które wskazało zaledwie 10 proc. badanych. To może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak chętnie wskazywano przyznawano, że używany sprzęt elektroniczny to dobry pomysł na prezent.

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku

Używane przedmioty na prezenty dla dzieci:

Książki dla dzieci 28 proc.
Zabawki 27 proc.
Planszówki 25 proc.
Klocki 25 proc.

 

Używane sprzęty elektroniczne dobre na prezent to:

Gry na konsolę 28 proc.
Telefon komórkowy 28 proc.
Komputer 22 proc.
Konsola do gier 20 proc.

 

Używane rzeczy związane z hobby dobre na prezent to:

Książki 42 proc.
Dzieła sztuki 34 proc.
Płyty winylowe 30 proc.
Sprzęt fotograficzny 25 proc.
Rower 25 proc.
Gry planszowe 25 proc.
Sprzęt audio 19 proc.
Hulajnoga 19 proc.

 

Zapytaliśmy* również o to, czy o to, czy zdarzyło im się otrzymać nietrafiony prezent. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Danae na zlecenie serwisu OLX, przykra niespodzianka pod choinką spotkała ponad 60 proc. z nas. Co więcej, we wszystkich przypadkach Gwiazdor pomylił zamówienie więcej niż raz.

Najbardziej nietrafionymi podarunkami okazują się ubrania, kosmetyki, skarpety i elektronika. Co ciekawe, rozczarowanie prezentami jest różne w zależności od płci. Panów częściej rozczarowuje znaleziona pod choinką elektronika, panie – kosmetyki i biżuteria.

 Jakie przedmioty pod choinką najczęściej okazywały się nietrafione?

Nietrafiony prezent Kobiety Mężczyźni 
Ubrania 27 proc. 28 proc.
Kosmetyki 19 proc. 8 proc.
Skarpety 4 proc. 16 proc.
Elektronika 5 proc. 11 proc.

Na szczęście aż 50 proc. uważa, ze odsprzedaż nietrafionego prezentu nie jest złym pomysłem i chętnie wystawia go na OLXie.

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku

Comments

comments

34
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...