Ubóstwo menstruacyjne – czym jest i jak z nim walczyć? Międzynarodowy raport w sobotę w „Gazecie Wyborczej”

Informacja Prasowa - 16.10.2020
122

Ubóstwo menstruacyjne - czym jest i jak z nim walczyć? Międzynarodowy raport w sobotę w "Gazecie Wyborczej"

Ubóstwo menstruacyjne – czym jest i jak z nim walczyć? Międzynarodowy raport w sobotę w „Gazecie Wyborczej”
W najbliższą sobotę, 17 października 2020 r. „Gazeta Wyborcza” jako pierwsza w Polsce opublikuje wyniki raportu na temat ubóstwa menstruacyjnego na świecie. Na łamach „Wolnej Soboty” oraz serwisu Wysokieobcasy.pl znajdą się informacje o higienie menstruacyjnej i skutkach jej braku, a także o sposobach zapobiegania ubóstwu menstruacyjnemu. Publikacja raportu, przygotowanego na zlecenie Kulczyk Foundation i Founders Pledge, międzynarodowej organizacji filantropów, to kolejna część akcji „Wysokich Obcasów” „Czułość i Wolność”.
 Na całym świecie miesiączkuje 1 miliard 900 milionów dziewczynek, dziewczyn i kobiet. Aż pół miliarda nie ma jednak dostępu do podpasek, tamponów, wody. Tak się dzieje w Indiach, Nepalu, wielu krajach Afryki, Ameryki Południowej, ale też w USA, Wielkiej Brytanii, a nawet – jak pokazały ostatnie badania – w Polsce. Badania na temat ubóstwa menstruacyjnego pokazują, że problem ten jest zaniedbywany od dekad – brakuje danych potrzebnych do znalezienia możliwie efektywnego sposobu niesienia pomocy kobietom i dziewczynkom cierpiącym z powodu tego negatywnego zjawiska. A przecież powinien to być jeden z podstawowych obszarów dbałości o odpowiedni standard życia połowy każdego społeczeństwa. Walka z ubóstwem menstruacyjnym jest nie tylko działalnością na rzecz zdrowia, ale także wolności i godności kobiet na świecie.
Kulczyk Foundation i Founders Pledge opublikowały pierwszy na świecie raport poświęcony analizie sektora Zdrowia i Higieny Menstruacyjnej (ang. menstrual health and hygiene, w skrócie MHH) oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu na świecie. Autorzy raportu przeanalizowali działalność 80 organizacji działających w tym sektorze, spośród których wyróżnili 8 – to przykłady podmiotów niosących pomoc w sposób najbardziej efektywny.
Jak to wygląda w praktyce? O tym na łamach „Gazety Wyborczej” i na Wysokieobcasy.pl opowie Dominika Kulczyk, inwestorka i filantropka, szefowa fundacji Kulczyk Foundation. Natomiast jak wygląda pomoc społeczników i organizacji charytatywnych oraz co jeszcze można zrobić, żeby zapobiegać ubóstwu menstruacyjnemu, czytelnicy dowiedzą się z wywiadu z Mike’iem Wayamą, kenijskim nauczycielem baletu i aktywnym działaczem na rzecz zapobiegania ubóstwu menstruacyjnemu.

Comments

comments

122
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...