Prawa do Wiedźmina kosztowały grosze

Redakcja PR - 26.05.2017
188

Prawa do Wiedźmina kosztowały grosze

Andrzej Sapkowski nie wierzył w sukces gry komputerowej opartej na jego sadze. Z tego też względu wolał otrzymać zapłatę za prawa do marki z góry, nie interesował go procent od sprzedaży gry.

Dzisiaj może tego żałować. Spółka CD Projrkt zarabia krocie na sprzedaży gier komputerowych „Wiedźmin”.

A jak to się stało, że polska firma zdobyła prawa do wiedźmina? Wszystko zaczęło się w 1992 kiedy to firma Metropolis Sofwere dobiła targu z pisarzem. Własność intelektualną Sapkowski sprzedał za 15 tysięcy złotych!

Później Meropolis Softwere nabył CD Projekt.

Kwota nie wydaje się duża. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w tamtym czasie pozycja na rynku „Wiedźmina” nie była tak mocna jak teraz. W 1992 roku nie powstał jeszcze pięcioksiąg a dorobek pisarski Sapkowskiego przełożono na czeski i rosyjski.

Należy zwrócić też uwagę na fakt, że w 1992 roku średnia pensja polaka opiewała na około 1200 złotych. 15 tysięcy więc było rocznym wynagrodzeniem statystycznego Kowalskiego. Czy więc można tak mówić o niskiej cenie jaką otrzymał Sapkowski?

Na podstawie ppe.pl

Comments

comments

188
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...