Nowy Rok po japońsku to jest to!

Redakcja PR - 29.12.2016
126

Jak wyglądają obchody Nowego Roku w Japonii? Prezentuje Dominika Szczechowicz

Nowy Rok (正月 Shōgatsu) po japońsku to jest to! Nie przepadam za sylwestrowymi zabawami od kiedy skończyłam studia (zaprawdę wybawiłam się wtedy i wyszalałam do upadłego), więc teraz stare ceremonie i lokalne zwyczaje przesycone bogatą symboliką przemawiają do mnie bardziej.

Każdy kolejny rok jest w Japonii postrzegany tradycyjnie jako odrębna całość, zatem każdy następny – jest szansą na nowy początek. W związku z tym, wszystkie zobowiązania i rozpoczęte sprawy powinny być zakończone do końca roku, a Bōnenkai party- „Zapominanie Starego Roku” pomaga definitywnie, nie bez wsparcia alkoholu, rozprawić się z minionymi problemami i niepowodzeniami. W grudniu odbywa się też symboliczne (ale do bólu realne) sprzątanie domów i świątyń – osouji (お 掃除). Japońskim zwyczajem trzeba usunąć wszystkie „brudy mijającego roku”. To też symboliczne wymiecenie starych spraw i stworzenia miejsca na nadchodzące nowe.

O północy w dniu 31 grudnia, świątynie buddyjskie w całej Japonii rozbrzmiewają biciem dzwonów. Tradycyjnie to 108 uderzeń (除夜の鐘 joyanokane) symbolizujące 108 ludzkich grzechów i 108 pokus.

1 stycznia (czyli 元日 Ganjitsu) jest wróżbą dla całego rozpoczynającego się roku, dlatego dzień ten powinien być pełen radości, spędzony na przyjemnościach, bez żadnego stresu, złości i niechcianych zajęć. W pierwszy dzień roku Japończycy zwykle odwiedzają Świątynie, modlą się za rozpoczynający rok i zaopatrują się w masę talizmanów! Najbardziej popularne z nich to Omamori (osobiste talizmany w kształcie woreczków), Hamaya (rytualne strzały skierowane przeciw złu), Kumade (amulety w kształcie grabi/miotełek) oraz oczywiście drewniane tabliczki Ema, na których pisze się osobiste prośby i życzenia. Bardzo popularne też jest ciągnięcie „świętych losów”. Omikuji cieszą się ogromną popularnością, przeczytane zawiesza się potem na specjalnie do tego przygotowanych sznureczkach. Przy wejściach do domów i sklepów umieszcza się Kadomatsu – ozdoby z pędów sosny i bambusa oraz Shimenawa- liny plecionej ze słomy. Są to dekoracje związane z wierzeniami Shinto, znaczą, że dom został oczyszczony i jest gotowy, aby przyjąć przychylne bóstwa.

Tradycją jest też, że Para Cesarska pozdrawia noworocznie swoich poddanych, a oni okazują jej uniżony szacunek 🙂 Bardzo ważne są rzeczy, które robi się pierwszy raz w tym roku. I tak: wspomniana już Hatsumōde: to pierwsza wizyta w Świątyni. Należy ją odbyć najpóźniej do 3 stycznia. Jeśli jest dobra pogoda, dobrze jest ubrać kimono. Hatsuhinode: to pierwszy wschód słońca. Ludzie często jadą na wybrzeże, albo wspinają się na górę, aby móc zobaczyć pierwszy świt w nowym roku w najpiękniejszej z możliwych scenerii. Kakizome: to pierwsza kaligrafia. Powinna być napisana dokładnie 2 stycznia. Waraizome: to pierwszy śmiech. Im wcześniej się pojawi w nowym roku, tym lepsza wróżba na pogodny cały rok. Hatsuyume: to pierwszy sen. … i tak dalej i tak dalej 🙂

Czego sobie życzymy? kinga shinnen (謹賀新年) – Szczęśliwego Nowego Roku

(shinnen) akemashite o-medetō-gozaimasu ((新年)あけましておめでと うございます) – Szczęścia w rozpoczynającym się Nowym Roku

kotoshi mo yoroshiku o-negai-shimasu (今年もよろしくお願いします) – Liczę na Twoją przychylność również w Nowym Roku.

Najbardziej popularne „noworoczne” świątynie to:

Tokyo: Meiji, Zojoji, Sensoji, Kanda Myojin

Kawasaki: Kawasaki Daishi

Narita: Narita-san

Kyoto: Kiyomizudera, Yasaka Shrine.

Dominika Szczechowicz

Comments

comments

126
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...