TikTok świętuje Światowy Dzień Książki

Informacja Prasowa - 23.04.2024
186

Sprawdź co czeka na użytkowników aplikacji i miłośników literatury

TikTok z zaangażowaniem wspiera literaturę i czytelnictwo w Polsce i na świecie. 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki, TikTok, wraz z Fundacją „Kultura nie boli”, zaprasza wszystkich fanów literatury na otwarte, całodniowe wydarzenie z udziałem ekspertów, BookTokerów i autorów książek. „Dzień Otwartej Książki” odbędzie się w Big Book Cafe MDM w Warszawie. Start wydarzenia zaplanowano na godzinę 11:00.  Z okazji Dnia Książki na TikToku pojawi się też specjalny BookTokowy filtr, który ma zachęcić użytkowników do rozmów na temat literatury.  Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Tiktok aktywnie angażuje się w promocje czytelnictwa w Polsce i nie tylko. BookTok – globalna społeczność miłośników książek na TikToku – inspiruje młode pokolenie do czytania, napędza kariery nowych autorów, zwiększa sprzedaż książek i ma realny wpływ na popularność konkretnych tytułów. Platforma angażuje się w wydarzenia poświęcone czytelnictwu, w tym roku TikTok był partnerem Poznańskich Targów Książki. Na platformie opublikowano już niemal 32 miliony filmów oznaczonych jako #BookTok, a w popularnych sklepach z książkami coraz częściej można trafić na sekcję „BookTok” z tytułami, które zdobyły szczególną popularność dzięki aplikacji.

 

Wpływ nowych form promocji książek na świat literatury jasno odzwierciedlają wyniki tegorocznego raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Wskazują one, że 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. W tegorocznym badaniu po raz pierwszy zwrócono uwagę na internetowe źródła informacji o książkach. Korzystanie z nich zadeklarowało 7% czytelników, a wśród wymienionych platform znalazł się również TikTok.
Światowy Dzień Książki to idealny moment by uczcić niezwykłą społeczność skupioną wokół BookToka. Z tej okazji TikTok udostępnia specjalny efekt AR poświęcony książkom, który ma umożliwić wszystkim użytkownikom aplikacji wspólne świętowanie i zachęcać społeczność BookToka do wymiany doświadczeń i inspiracji. Dzięki efektowi „Pogadajmy o książkach” twórcy będą mogli opowiedzieć swoim widzom między innymi o tym, do której książki wracają co najmniej raz w roku, jaką pozycję zabierają w podróż, która z nich pomogła im zrozumieć siebie, a która wytłumaczyła dorosłość. Z tymi i wieloma innymi pytaniami zmierzą się Nela Mańkowska @culturomaniaczkaAntoni Matusiak @antek_czytaZofia Tonderys @give.me.booksIza Górska @ksiazkowa.babaAgata Gładysz @agatandbooksRobert Jasiak @wspierajkulture na żywo podczas „Dnia Otwartej Książki” już 23 kwietnia o godz. 17:00 w Big Book Cafe MDM w Warszawie. 

 

Dzień Otwartej Książki to całodniowe, otwarte wydarzenie organizowane przez TikToka wraz z Fundacją „Kultura nie boli” – jedną z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych działających w obszarze wspierania literatury. Pierwsza część obejmie serię paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów, BookTokerów i autorów książek:
· 11:00-12:30 – Dlaczego potrzebujemy dzisiaj książek? Czyli dyskusja o wpływie literatury na nasze życie – prowadząca: Agata Passent – dziennikarka, felietonistka, autorka książek. Goście: Anna Król (współzałożycielka i prezeska Fundacji „Kultura nie boli”), Robert Jasiak (BookToker @wspierajkulture, animator kultury, twórca cyfrowy), Paweł Boguszewski (neurobiolog), Magdalena Kicińska (redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”)

 

· 13:00-14:30 – Promocja czytelnictwa – tak to się teraz robi – prowadząca: Paulina Wilk (dyrektor programowa Fundacji „Kultura nie boli”, pisarka i dziennikarka). Goście: Agata Romaniuk (socjolożka i autorka książek), Katarzyna Sołtan-Młodożeniec (krajowa koordynatorka akcji „Noc Bibliotek”), Katarzyna Kończal (Wydawnictwo Poznańskie), Monika Burchart (promotorka książek), Łukasz Dulniak (przedstawiciel TikToka).

 

· 15:00-16:30 – Literatura psychologiczna – czy może nas wesprzeć? (panel realizowany wspólnie z Fundacją OFF School) – prowadząca: Agnieszka Święch (współzałożycielka i członkini zarządu fundacji OFF School, konsultantka psychologiczna). Goście: Dorota Dot Okulicz (psycholożka, psychoterapeutka i psychoedukatorka), Jola Szymańska (influencerka i twórczyni wideo).

 

Na drugą połowę dnia zaplanowano aktywności z udziałem BookTokerów i warsztaty szybkiego czytania. Tę część będzie można śledzić również na żywo na profilu @BigBookCafe w aplikacji TikTok:
· 17:00 – 18:30 – Książki, które mnie ukształtowały – premiera oraz prezentacja nowego efektu na TikToku (z udziałem BookTokerów). Prowadząca: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – blogerka („Zwierz popkulturalny”), krytyczka filmowa, pisarka, podcasterka.

 

· 19:00 – 20:30 – Warsztat szybkiego i logicznego czytania prowadzony przez Rafała Wieszczyckiego, trenera szybkiego czytania i efektywnej nauki. Każda osoba chcąca brać aktywny udział w szkoleniu powinna zabrać ze sobą książkę, która pozwoli na wykonywanie ćwiczeń.

 

„Czytamy więcej i bardziej różnorodnie niż kiedykolwiek. A książka jest tylko jednym z wielu nośników literatury – tej wielkiej opowieści, którą ludzkość snuje na coraz to nowe sposoby. Czytamy dziś wideo, filmy, architekturę, muzykę. Opowiadamy sobie historie z pomocą rozmaitych mediów i technologii. Aby uchwycić fenomen, jakim staje się czytelnictwo, warto zaliczać do niego wszelkie wymiary narracji: od krótkich tekstów po wyrafinowane formy filmowe czy audio. Ale za tymi pasjonującymi i zmieniającymi się awatarami wciąż stoi ta sama siła – siła słów, które przekraczają granice geograficzne i kulturowe. Teraz, bardziej chyba niż kiedykolwiek, opowieść piszemy razem – autorzy literatury i sami czytelnicy, którzy tworzą nieodzowny już dla książek kontekst i sens” – mówi Anna Król, prezeska Fundacji „Kultura nie boli”.
„Dzień Otwartej Książki” odbędzie się już 23 kwietnia w Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej 34/50 w Warszawie – miejscu stworzonym przez Fundację „Kultura nie boli”.

Comments

comments

186
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...