Niemcy nie patyczkują się z Facebookiem. Gigantyczne kary finansowe za brak reakcji na hejt i fake newsy

Informacja Prasowa - 07.04.2017
32

Rząd Niemiec chce finansowych kar dla społecznościówek za opieszałość w likwidacji fake newsów i hejtu

Nawet 50 milionów euro kary chce nakładać niemiecki rząd na Facebooka i Twittera za opieszałe reakcje na hejt i fałszywe informacje. Projekt czeka na zatwierdzenie przez parlament. To reakcja na coraz bardziej szerzące się negatywne zjawiska w mediach społecznościowych. Niemiecki rząd dostrzega potrzebę walki  z nimi i angażuje w nią administrację portali społecznościowych.

Niemiecki rząd przyjął propozycję systemu kar finansowych dla Facebooka i Twittera. Projekt zakład, ze jeśli serwisy w ciągu doby nie usuną szkodliwych treści, dostaną karę w wysokości do 50 milionów euro.

Niemieccy politycy stanowczo wypowiadają się w kwestii regulacji działalności portali społecznościowych, zwłaszcza w kontekście walki ze szkodliwymi społecznie treściami. Heiko Maas, niemiecki minister sprawiedliwości, wyjaśnił powody decyzji:

Nie możemy tolerować przestępczości w mediach społecznościowych tak samo, jak nie tolerujemy jej na ulicach – powiedział, cytowany przez Next.Gazeta.pl.

Teraz projekt trafi do parlamentu.

Facebook będzie oznaczał artykuły, które zawierają fałszywe informacje

Jak sprawę komentuje Facebook? Rzecznik prasowy niemieckiego oddziału serwisu potwierdza, że w celu dostosowania się do nowych regulacji prawnych, trzeba będzie zatrudnić co najmniej 700 dodatkowych osób. Dodał, że Facebook będzie z konieczności musiał występować w roi sądu i cenzora internetu. Z kolei przedstawiciel Twittera zapewnia, że portal aktywnie walczy z hejtem i fake newsami poprzez uszczelnianie systemu zakładanie kont.

Sprawą działalności portali społecznościowych w Europie zajmują się również władze UE. Krajowe urzędy ochrony konsulentów, w tym polski UOKiK, sprawdzają obecnie regulamin serwisu pod kątem tego, czy pozyskuje on dane użytkowników legalnie i jak je wykorzystuje.

Źródło: Next.Gazeta

Zobacz:

Wielka inwigilacja, czyli jak i po co Facebook zbiera o nas dane

„Town Hall” – Facebook uruchamia funkcję ułatwiającą kontakt z przedstawicielami rządu

 

Comments

comments

32
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...