Najważniejszy mecz Kremla

Informacja Prasowa - 09.05.2018
163

Najważniejszy mecz Kremla

Czy Rosja kupiła sobie piłkarskie mistrzostwa świata? To niewłaściwe pytanie. Właściwe brzmi: a kto sobie nie kupił? I czy rzeczywiście zawinięte w brązowy papier prezenty, które dostali oficjele z FIFA, były dziełami Pabla Picassa?

Reportaż “Najważniejszy mecz Kremla” Romana Imielskiego i Radosława Leniarskiego to nowe spojrzenie na Rosję, widzianą przez pryzmat przygotowań do Mundialu. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Agora, premiera – 9 maja.Już w czerwcu do Rosji przyjadą 32 piłkarskie reprezentacje, aby wziąć udział w jednej z najważniejszych sportowych imprez świata. Towarzyszyć im będą tysiące dziennikarzy.

Mundial odbędzie się w momencie największego kryzysu wizerunkowego w Rosji od czasów Zimnej Wojny. W USA toczy się śledztwo w sprawie wpływu Rosjan na wybory prezydenckie, w Wielkiej Brytanii w sprawie próby otrucia byłego agenta Siergieja Skripala. Rosję wykluczono jako reprezentację z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, a jej wicepremier do końca życia nie pojawi się na olimpijskich obiektach.

Chcesz poznać Rosję, wyjedź za Sadowoje Kolco – mawiają Rosjanie. No to pojechaliśmy w podróż po mundialowych miastach. „Będzie i strasznie, i śmiesznie” – wyobrażaliśmy sobie. I trochę było – piszą autorzy we wstępie do książki.

Imielski i Leniarski wędrują przez Kreml, Sarańsk, Kazań, Soczi, Wołgograd i Kaliningrad. Podążając tropem budowanych stadionów i historycznych wydarzeń, związanych z poszczególnymi miastami, dają nam obraz rosyjskiej codzienności.Znamy dziś Saszę, który dostał cztery samoloty od Putina, a potem w zęby, choć był kibolem nad kibolami. Znamy matkę wszystkich szmat broczącą czarną wodą w mordowińskiej komendzie, gdzie pytali nas o dzieci, żony i widzieli w nas szpionów – piszą autorzy. – Znamy ważniaka w Petersburgu, który chciał posłać w kamasze dziennikarza, bo liczył mu zegarki na ręku. Wiemy, dlaczego Jewgienij Prigożyn przerzucił się z musztardy w proszku na internetowych trolli, a do redakcji „Nowej Gaziety” posłał „Maszę Hari”. A także, ile w ciągu jednego roku można sprzedać mercedesów za ćwierć miliona dolarów, i to wyłącznie w kolorach yellow sahara i apricot orange.

Najważniejszy mecz Kremla to książka o imperium, które szykuje się do ogromnego wyzwania organizacyjnego i wizerunkowego. Autorzy piszą o oligarchach futbolowych, rosyjskich kibolach i Kazaniu – sportowej stolicy Rosji. Wdzierają się do ruin Domu Sowietów w Kaliningradzie, zamyka ich milicja Republiki Mordowii, a oni niezrażeni jadą dalej zobaczyć łagry rejonu sarańskiego, gdzie siedziały dziewczyny z PussyRiots, oglądają blichtr losowania grup mistrzostw na Kremlu i centrum sportowe, w którym państwo produkowało dopingowiczów.

Mundial w Rosji na pewno będzie emocjonującą przygodą.  Dlatego warto przeczytać książkę Romka Imielskiego i Radka Leniarskiego, którzy przewędrowali Rosję szlakami futbolowymi, zajrzeli w różne kąty, doświadczyli rzeczy dobrych i złych. Ten bagaż doświadczeń sprawił, że udało im się wytłumaczyć, dlaczego wielka gra odbywa się właśnie w kraju Władimira Putina. Polecam, Wacław Radziwinowicz

To książka dla tych, którzy w trakcie mundialu w Rosji i po nim nie chcą się okazać Pożytecznymi idiotami. Włodzimierz Iljicz Lenin, mówiąc „idioci”, miał na myśli wielką rzeszę najwybitniejszych intelektualistów Zachodu, których udało mu się oczarować, zachwycić, przerobić propagandowo w sympatyków Rosji radzieckiej. W Rosji Putina wielkie imprezy sportowe służą prawie wyłącznie temu celowi do dzisiaj. W ręku trzymasz więc lekturę obowiązkową wszystkich kibiców piłki nożnej.

Jacek Hugo-Bader

Comments

comments

163
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...