Maciej Musiał w nowym spocie BohaterON zachęca szkoły do udziału w projekcie

Redakcja PR - 17.09.2018
253

Jak korzystać ze źródeł historycznych i rozmawiać ze świadkami historii oraz czym są aktywne metody nauczania

Trwa rekrutacja do współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej projektu BohaterON w Twojej Szkole, części ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Do inicjatywy mogą się też przyłączyć przedszkola i szkoły podstawowe, biorąc udział w akcji pisania kartek do Powstańców Warszawskich. Dla najaktywniejszych placówek przewidziano nagrody. Projekt odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W ramach ośmiogodzinnych seminariów, organizowanych przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria oraz Instytut Pamięci Narodowej, a także realizowanych pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, nauczyciele odbędą warsztat z efektywnego wykorzystywania dokumentów źródłowych, poznają aktywne metody nauczania historii, a także dowiedzą się, jak prawidłowo przeprowadzić wywiad ze świadkiem historii i zaprezentować materiał podczas lekcji. Wszystko po to, by udowodnić, że historia nie musi być nudna, a – przedstawiona w nieszablonowy sposób – może skłonić młodych ludzi do inicjowania dialogu pokoleń i pielęgnowania pamięci o bohaterach wydarzeń sprzed lat.

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że młodzi ludzie są przywiązani do historii swojego narodu, o ile przedstawiają ją im zaangażowane osoby wykorzystujące urozmaicone formy nauczania. Takiej odpowiedzi udzieliło prawie 40% ankietowanych! Chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom, dlatego po raz kolejny w ramach naszej kampanii we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej realizujemy działania edukacyjne skierowane do szkół we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu BohaterON – włącz historię!

Seminaria dla nauczycieli odbędą się na przełomie września i października przy oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej. Łącznie zostanie zrealizowanych 16 spotkań – po jednym w każdym województwie. Kto może wziąć w nich udział? Nauczyciele, edukatorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji kulturalno-edukacyjnych pracujący z młodzieżą w wieku 16-19 lat. Rekrutacja trwa do wyczerpania limitu miejsc, a można jej dokonać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.bohateronwtwojejszkole.pl. O zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń – łącznie ze szkoleń skorzysta 240 pedagogów, 15 w każdym województwie.

Seminaria poprowadzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, wykwalifikowani edukatorzy oraz zespół kampanii BohaterON – włącz historię! Udział w projekcie jest bezpłatny.

Comments

comments

253
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...