,,KRÓLEWSKI SEN” – 9. edycja Muzeum Utraconego w noc muzeów

Informacja Prasowa - 09.05.2018
294

,,KRÓLEWSKI SEN” - 9. edycja Muzeum Utraconego w noc muzeów

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 18 maja w Krakowie i 19 maja w Warszawie, Gdańsku, Toruniu oraz Poznaniu odbędzie się wyjątkowy pokaz multimedialny „Królewski sen” przedstawiający losy rzeźb należących do ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z MKiDN

W tym roku zaprezentowane zostaną losy dzieł z kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Te pieczołowicie wybierane i zamawiane w całej Europie przez samego króla jak i jego licznych wysłanników, zgodnie z planem przygotowanym przez najważniejszego królewskiego doradcę Marcello Bacciarellego dzieła, miały być jednym z narzędzi w dążeniu króla aby „uczynić kraj (…) rządnym, szczęśliwym i poważanym”. Symbolem królewskich marzeń o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym miał stać się Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Historia sprawiła, że król nigdy nie ujrzał pełnej realizacji swego planu. W wyniku rozbiorów Polska utraciła niepodległość, a Łazienki stały się warszawską siedzibą kolejnych carów Rosji z dynastii Romanowów. Podczas Pierwszej Wojny Światowej całe wyposażenie królewskich rezydencji, zarówno Łazienek, ale też Zamku Królewskiego i Zamku na Wawelu zostało wywiezione do Rosji. Dopiero po odzyskaniu suwerenności i wygranej wojnie polsko-bolszewickiej, te bezcenne obiekty mogły powrócić na swoje miejsce. Radość z ponownie odzyskanej wolności nie trwała długo. Nikt wcześniej nie obszedł się tak brutalnie z Łazienkami jak uczynili to hitlerowscy okupanci. Królewska kolekcja została zagrabiona a sam pałac spalony.

Dzieła sztuki z królewskiej kolekcji były świadkami wszystkich tych wydarzeń i za ich pośrednictwem zostanie opowiedziana historia Łazienek. W filmie losy kolekcji , losy Łazienek i Polski opowiadają rzeźby Parku Łazienkowskiego: Zima, Wisła, Diana, Bug i inne.

Film „Królewski Sen” rozpoczynamy od samej historii Łazienek Królewskich w Warszawie, pragnieniu Stanisława Augusta aby Każdy Polak miał dostęp do jego Republiki Marzeń. Dla króla, każdy obywatel zasługiwał na kontakt ze sztuką, pięknem i mądrością. To był czas radości i reform. Uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja…..a potem tragiczne losy wojenne zgromadzonych dzieł i ich częściowe odzyskanie i przywrócenie społeczeństwu, by Królewski Sen mógł się spełnić we współczesności -opowiada Anna Zimecka ze Stowarzyszenia SAR, pomysłodawczyni projektu Muzeum Utracone i vice prezes Fundacji Ad Artis.

Historię wojennych losów kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego opowiadamy językiem ilustracji i nowoczesnymi środkami ekspresji, zrozumiałym dla wszystkich odbiorców, a uwielbianym szczególnie przez młodych ludzi. Do projektu zaangażowaliśmy znakomitych współczesnych młodych polskich twórców ilustracji, muzyki i animacji – dodaje A. Zimecka.

Comments

comments

294
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...