„In situ” – autorski cykl rozmów Filipa Springera na łamach „Gazety Wyborczej” 

Informacja Prasowa - 17.01.2019
95

„In situ” – autorski cykl rozmów Filipa Springera na łamach „Gazety Wyborczej” 

„In situ” – autorski cykl rozmów Filipa Springera na łamach „Gazety Wyborczej” 

W sobotę, 19 stycznia br. w „Magazynie Świątecznym” – tygodniku „Gazety Wyborczej” czytelnicy znajdą pierwszy z cyklu 10 wywiadów Filipa Springera z architektami, aktywistami i inwestorami. Tematem przewodnim rozmów będzie krajobraz polskich miast, zmieniający się dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Cykl realizowany jest w ramach think thanku „Gazety Wyborczej” – „Przyszłość jest teraz”.

Wywiady z cyklu „In situ” prowadzone będą w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów miejskich zbudowanych dzięki funduszom unijnym – inwestycje są punktem wyjścia dla szerszej refleksji na temat polskiego krajobrazu. Filip Springer – dziennikarz, fotograf i autor nagradzanych książek reporterskich – spotka się m. in. z architektami, aktywistami miejskimi, inwestorami i intelektualistami w takich miejscach, jak np. Dworzec Łódź Fabryczna, Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Spacerując po konkretnych lokalizacjach ze swoimi rozmówcami, Springer będzie się starał zachęcić ich do rozmowy o tym, co te miejsca mówią o Polakach, jaka wizja wspólnoty i przyszłości z nich wynika i czy ma ona szansę się urzeczywistnić.

Wywiady w ramach projektu „In situ” (co w dosłownym znaczeniu oznacza „w swoim naturalnym otoczeniu”) będą ukazywać się raz w tygodniu na łamach „Magazynu Świątecznego” – weekendowego dodatku „Gazety Wyborczej”. Pierwszą rozmowę z Agnieszką Joanną Strojek na temat nowego gmachu Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej w Warszawie czytelnicy znajdą w najbliższą sobotę, 19 stycznia br. Materiały z cyklu będą też dostępne na Wyborcza.pl dla prenumeratorów cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej”.

– Jednym z elementów projektu „Przyszłość jest teraz” jest ewaluacja tego, jak unijne inwestycje zmieniają Polskę, nasze miasta i miasteczka. Można rozpatrywać wpływ inwestycji, bazując wyłącznie na danych liczbowych, wiemy jednak, że taki obraz jest niepełny. Trzeba rozmawiać z ludźmi, przyglądać się tym inwestycjom na miejscu. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy przy projekcie wybitnego reportera Filipa Springera – mówi Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej” oraz think tanku „Przyszłość jest teraz”.

„Przyszłość jest teraz” to projekt „Gazety Wyborczej”, który rozpoczął się wiosną ub.r. Jednym z jego celów jest zweryfikowanie sposobu wykorzystania środków unijnych przez półtorej dekady od wejścia Polski do Unii Europejskiej, a także przedstawienie propozycji takiego wykorzystania ich w przyszłości, by przyspieszyć rozwój kraju w czterech głównych obszarach: rynku pracy, polityki mieszkaniowej, kultury i edukacji oraz wspierania budowy społeczeństwa obywatelskiego. W ramach projektu na łamach „Gazety Wyborczej” ukazało się już ponad 100 tekstów. W listopadzie ub.r. w Warszawie odbyła się debata „Praworządność a polityka spójności”. Kolejna debata – dotycząca wpływu funduszy unijnych na polskie miasta – odbędzie się w marcu br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Comments

comments

95
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...