„Fizymatenta” – premiera książki Kazimierza Kutza

Informacja Prasowa - 16.02.2017
97

"Fizymatenta" - premiera książki Kazimierza Kutza

Dziś – w czwartek, 16 lutego br. nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka „Fizymatenta” – zbiór felietonów Kazimierza Kutza pisanych do katowickiego wydania „Gazety Wyborczej” w latach 2004-2016.

Przez kilkanaście lat Kazimierz Kutz, wybitny reżyser, pisarz, działacz społeczny i polityk, na łamach katowickiego wydania „Gazety Wyborczej” publikował felietony, w których bez miłosierdzia tarmosił polskie paranoje, odzierał Polaków z codziennych małostek, kpił z zadufanych i uziemiał ideologicznie lewitujących. Od czasu do czasu żegnał też największych – ludzi pięknych, swoich braci i siostry z polskiego Parnasu. I upominał się o Śląsk, najbardziej sponiewierany zakątek Polski. A wszystko to czynił z literacką klasą godną „Kronik tygodniowych” Słonimskiego, pasją lekarza zatrutej polskiej duszy i gorzką intuicją śląskiego Wernyhory. Jak cały ten Kutz.

Fizymatenta” to słowo, które narodziło się dzięki wojnie francusko-pruskiej (1870-1871), w której po raz pierwszy Ślązacy musieli służyć w armii niemieckiej. Kiedy Niemcy podbili Paryż i chłopcy zaczepiali panienki w wiadomych celach, często z ich ust padało zdanie: „Faisez ma tante!”, czyli „Weź się za moją ciotkę” (w gwarze: „Podupcz se mojom ciotke!”; w znaczeniu: staruszkę). Zaadaptowane w śląszczyźnie dobrze przylega do spraw małych i większych, na przykład do losów Śląska.

Kutz jest przekorny, prowokujący, miejscami ironizujący, ale jakże smakowity. Kiedyś – minęło już 27 lat – był moim nauczycielem Śląska, tak jak wszystkich Polaków uczył Śląska w swoich filmach. Ta książka to dalszy ciąg jego śląskich rekolekcji – mówi o książce Adam Michnik. 

Wydawnictwo Agora zaprasza na spotkanie autorskie poświęcone książce „Fizymatenta” które rozpocznie się we wtorek, 21 lutego br. o godzinie 18:00 w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Adam Michnik. Wstęp wolny. 

Od 16 lutego br. książkę „Fizymatenta” można kupić w salonach Empik, w księgarniach, na Kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 22 555 44 00, a także w formie e-booka na Publio.pl.

Comments

comments

97
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...