Airbnb i Uber na podatkowym celowniku UE

Redakcja PR - 11.08.2017
155

Airbnb i Uber na podatkowym celowniku UE

Czerwcowa rezolucja Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do stworzenia konkretnych przepisów, które mają regulować usługi oferowane w tym zakresie, a taką gospodarkę prowadzi między innymi Airbnb czy Uber. Europosłowie poza opodatkowaniem, wskazują również sferę konsumencką – klienci korzystający z usług za pośrednictwem platform powinni być chronieni jak w przypadku każdej innej transakcji.

We wrześniu na ten temat mają rozpocząć się rozmowy KE i szefów resortów finansów, o czym poinformowała rzeczniczka KE Venessa Mock. Dyskusja ma odbyć się w Tallinie.

Podatki są skomplikowane. To temat, który wymaga jednomyślności w UE, dlatego nie możemy wchodzić w nowy obszar taki jak ten bez odpowiedniej refleksji. I teraz zajmujemy się tą refleksją w sprawie najlepszego podejścia do opodatkowania cyfrowej gospodarki.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire uważa, że platforma cyfrowa jak Airbnb jest we Francji „nie do zaakceptowania”. Głównie chodzi o to, że firma zarabia, a budżet państwa nie. Platformy te osiągają dziesiątki milionów euro obrotu, a do budżetu Francji wpływa z tego zaledwie kilkadziesiąt tysięcy euro – powiedział cytowany przez AFP minister. Zapowiedział również, że zarówno Niemcy jak i Francja szykują wspólną inicjatywę w tej sprawie i przedstawią ją we wrześniu.

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici opowiedział się za tym, by kraje UE uzgodniły wspólną bazę podatkową, niż harmonizowały stawkę podatkową, jaką płacą firmy. Ocenił w środę, że poziom podatków, jaki we Francji płaci Airbnb jest „szokujący”. We Francji wynosi 33 proc, tymczasem w Irlandii, gdzie platformy bardzo często mają swoje siedziby, jest to zaledwie 12,5 proc.

Platformy internetowe i usługodawcy w sektorze ekonomii dzielenia się łącznie osiągnęli dochód brutto w wysokości 28 mld euro w roku 2015, według szacunków KE. To dwa razy więcej niż rok wcześniej, co oznacza, że statystycznie co szósty mieszkaniec UE chociaż raz korzystał z usług tego sektora.

Comments

comments

155
Komentarze
  • Jankowska.An

    Jak ja czytyam, ze rząd chce mi zapewnić bezpieczeństwo, to już doskonale wiem, że to moje bezpieczeństwo bedzie mnie więcej kosztowało, niż jak bym sobie goryla wynajął osobistego.

  • Zuzanna Strzelecka

    Wszędzie tylko podatki, opłaty, licencje… byle jak najwięcej kasy z ludzi zedrzeć…

  • Igor

    jak zawsze chodzi o kasę – podatek od wynagrodzenia, podatek bo ktoś za to wynagrodzenie kupił samochód, podatek od mieszkania bo w nim mieszkam i podatek kiedy go sprzedam. W tym kraju nic nie można zrobić za własne, ciężko zarobione pieniądze bo na wszystkim rząd chce położyć łapę.

Sonda

Czy nagrody branżowe przynoszą agencjom PR, oprócz prestiżu, korzyści biznesowe??

Loading ... Loading ...