Jak wygląda projekt aplikacji?

Redakcja PR - 30.06.2016
293

Jeśli lubicie nowinki technologiczne, musicie przeczytać ten artykuł.

Damian Urbańczyk

Damian Urbańczyk - CEO startupu FiveDotTwelve, który zajmuje się projektowaniem aplikacji mobilnych i webowych. Obecnie tworzy projekty nie tylko dla klientów w Polsce, ale i na całym świecie.

A.K.: Jest duże zapotrzebowanie na programistów w Polsce i za granicą. Dlaczego zdecydowałeś się na prowadzenie własnej działalności? Mógłbyś przecież leżeć z komputerem gdzieś daleko pod palmą, pracując dla dużej korporacji.

D.U.: Prowadzenie własnej działalności w moim wypadku to min. duża liczba wyjazdów na konferencje, spotkania z klientami i wydarzenia branżowe, a to daje możliwość poznania ciekawych ludzi, wymiany doświadczeń biznesowych oraz szansę na promocję własnych produktów. Dla mnie taki wszechstronny rozwój jest bardziej wartościowy niż spokojna praca w korporacji. W naszej firmie nie tylko pracujemy nad projektami dla klientów, ale i przygotowujemy swoje aplikacje i wiem, że nasi developerzy również cenią sobie swobodę i realny wpływ na projekty, a tego często brakuje w korporacjach. Przykładem jest ,,Take the pill”, czyli mobilny asystent przypominający o dawkowaniu leków, który aktualnie dostępny jest na platformę Android.

 

A.K.: Czym dokładnie zajmuje się Twoja firma?

D.U.: Na co dzień FiveDotTwelve skupia się na tworzeniu natywnych rozwiązań na platformy iOS i Android oraz aplikacji webowych, ale zakres kompetencji, jakie posiadamy, jest szerszy. Lubimy projekty związane z najnowszymi technologiami. Ostatnie realizacje związane z beaconami, inteligentnymi wodomierzami i opaskami były dla nas bardzo ciekawe. Czujemy się w tym obszarze bardzo dobrze.

 

A.K.: Dużo osób myśli o aplikacjach jak o czymś prostym, zabawnym i pewnie łatwym do zrobienia. Jak długo może powstawać taka jedna aplikacja?

D.U.: Proces powstawania aplikacji jest złożony z wielu etapów. Dokładna analiza potrzeb, na postawie której powstają makiety graficzne, kończy się pracą grafika. Ten z kolei przygotowuje ostateczny layout aplikacji. Następnie do pracy przystępują programiści, którzy etapami programują kolejne fragmenty aplikacji pod nadzorem systemów integrujących i naszych testerów. Zakończenie prac nad aplikacją to nie koniec naszych działań, ponieważ ciągle monitorujemy stan aplikacji, słuchamy spostrzeżeń użytkowników i pomagamy klientom podjąć dalsze kroki. Nie jest to więc proces zabawny. Najkrótszy projekt aplikacji mobilnej, który realizowaliśmy, trwał dwa tygodnie. Było to coś prostego – informator dla uczestników corocznego zjazdu pracowników w Dubaju znanej firmy, produkującej napoje energetyczne. Najdłużej trwający projekt ma już ponad półtora roku i dalej z powodzeniem w kolejnych wersjach wdrażamy pomysły klienta oraz jego użytkowników.

 

A.K.: W jaką stronę będzie według Ciebie rozwijać się rynek aplikacji mobilnych?

D.U.: Na konferencji WWDC, która miała miejsce kilkanaście dni temu, CEO Tim Cook informował o dwóch milionach aplikacji w AppStore. To pokazuje, jak rynek aplikacji mobilnych rozrósł się przez ostatnie lata. I choć ta liczba wydaje się ogromna, to lista pomysłów jest jeszcze bardzo długa. Mamy klientów z całego świata, którzy realizują dzięki nam swoje mobilne pomysły, a te potrafią być naprawdę niesamowite! Na świecie powstają najróżniejsze startupy. To one z pomocą aplikacji mobilnych zmieniają naszą codzienność. Szczególnie ciekawe są te związane z urządzeniami wearables. Myślę, że w najbliższym czasie powstanie wiele ciekawych realizacji opartych np. na nowościach wprowadzonych do watchOS 3 dla AppleWatch.

 

A.K.: A jaka jest Twoja ulubiona aplikacja?

D.U.: Moją ulubioną aplikacją jest MyFitnessPal. To rozbudowane i przydatne narzędzie do kontrolowania swoich aktywności fizycznych i posiłków z przyjemnym interfejsem. Korzystam z niej codziennie.

 

A.K.: Czy według Ciebie każdy może zostać programistą? Jakie cechy i kompetencje powinny go wyróżniać?

D.U.: Teoretycznie każdy może zostać programistą, natomiast na pewno nie każdy może być dobrym programistą. Myślę o kimś, kto naprawdę interesuje się technologiami, lubi rozwiązywać problemy i ma analityczny umysł. Praca programisty to także ciągły rozwój, nauka nowych technologii. Nasi developerzy sami wychodzą z inicjatywami wyjazdów na ciekawe konferencje, wymieniają się informacjami o nowinkach, które wyczytali i chętnie wdrażają nowe rozwiązania do kolejnych projektów. Myślę, że właśnie to wyróżnia dobrego specjalistę.

 

A.K.: Czego Ci życzyć na przyszłość?

D.U.: Kolejnych ciekawych i inspirujących projektów.

Damian Urbańczyk

 

Comments

comments

293
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...