25 rok na dzikiej drodze. Rozpoczął się jubileuszowy rok Miesięcznika Dzikie Życie

Informacja Prasowa - 17.07.2018
106

25 rok na dzikiej drodze. Rozpoczął się jubileuszowy rok Miesięcznika Dzikie Życie

Wakacyjny numer Miesięcznika Dzikie Życie rozpoczął wydawanie 25 rocznika czasopisma, które w całości poświęcone jest ochronie dzikiej przyrody. W czerwcu 2019 r. ukaże się numer 300 miesięcznika.

Kilka dni temu ukazał się wakacyjny podwójny 289-290 numer Miesięcznika Dzikie Życie, dojrzałego pisma, które mimo upływu czasu konsekwentnie odwołuje się do swoich korzeni – filozofii głębokiej ekologii czy prezentowania kampanii dla ochrony dzikiej przyrody.

Przez ponad 24 lata w miesięczniku ukazało się ponad 4200 artykułów, felietonów, wywiadów, raportów – tekstów krótszych i dłuższych. Ważnych przedruków z prasy zagranicznej, często nieosiągalnej na polskim rynku, w których publikowało prawie 600 autorów z Polski i zagranicy. Wszystkie teksty są dostępne na witrynie miesięcznika dzikiezycie.pl.

– Dzikie Życie powstało w 1994 r., w okresie szczególnym dla ochrony Puszczy Białowieskiej. Pierwszy numer praktycznie w całości był poświęcony kampanii na rzecz powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Niemal ćwierć wieku później temat znowu mocno jest obecny na naszych łamach – powiedział Grzegorz Bożek, obecny redaktor naczelny miesięcznika.

Ale nie tylko. Redakcja Dzikiego Życia podąża za wszystkimi kluczowymi tematami i problemami w obrębie ochrony przyrody, głównie dzikiej, ale nie ucieka także od tematów z obrzeży.

– Dzikie Życie to czasopismo, w którym znajdą coś dla siebie zarówno pasjonaci przyrody, osoby szukające inspiracji i życia w harmonii ze sobą i tym co nas otacza, a także ludzie związani z ruchem ekologicznym, czy też specjaliści i urzędnicy zajmujący się środowiskiem – mówi Grzegorz Bożek.

– Magazyn tworzony jest społecznie przez ludzi z pasją i wiarą, że zmiana środowiskowa jest możliwa. Do tej myśli skłania nas fakt, że wielokrotnie byliśmy na pierwszej linii kreowania zmiany – dotyczy to spraw ochrony dużych drapieżników, Puszczy Białowieskiej, Doliny Rospudy, gór czy korytarzy ekologicznych – dodaje naczelny.

Miesięcznik jest jedynym w Polsce pismem, które odważnie, dociekliwie opisuje problemy ochrony przyrody w kraju i zagranicą. W magazynie nie ma reklam, nie otrzymuje się też wynagrodzenia za zdjęcia czy teksty. Pomimo skromnego budżetu, Miesięcznik Dzikie Życie stał się opiniotwórczym forum, na którego łamach publikują wybitne osobistości. Autonomię pisma utrzymujemy dzięki wsparciu Czytelników i Darczyńców.

– Nie ma w Polsce drugiego takiego tytułu nie mniej z niepokojem spoglądamy w naszą przyszłość. W obecnych bardzo trudnych dla przyrody czasach los periodyku jest takżezagrożony. Jestem jednak przekonany że nasi czytelnicy i sympatycy nie zawiodą. Pod koniec roku planujemy także skromna kampanię której celem jest dotarcie do nowych czytelników – dodaje Grzegorz Bożek.

Pierwszy redaktorem pisma był Janusz Korbel. Wydawcą od początku pozostaje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Comments

comments

106
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...