Wstęp do kolejnego newslettera Artura Kurasińskiego

Redakcja PR - 22.03.2019
166

Wstęp do kolejnego newslettera Artura Kurasińskiego

Wstęp do kolejnego newslettera Artura Kurasińskiego

Gosia Fraser z którą miałem okazję przeprowadzić długi wywiad (do przeczytania tutaj) opisała ciekawe badanie. W styczniu 2019 roku zapytano grupę 2,5 tys. osób (z m.in.: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch i Holandii) o to skutki i zagrożenia rozwoju technologii. To, że ponad 70% wyraziło niepokój z tym związany nie zaskakuje.
To, co może dziwić to, że ¼ badanych pozytywnie myśli o wprowadzeniu rządów AI zamiast polityków (z krwi i kości). Zatrzymajmy się w tym miejscu i podkreślmy to wyraźnie – 25% respondentów było zdania, że sztuczna inteligencja będzie lepiej kształtowała i egzekwowała prawo niż ludzie.
Na platformie Netflix można obejrzeć serię krótkich filmów pod zbiorczym tytułem “Love, Death & Robots”. W jednym z odcinków ludzkość zostaje skonfrontowana z inteligencją płynącą z produktu mlecznego (wiem, że brzmi to absurdalnie ale nie chcę więcej wyjaśniać i zdradzać szczegółów filmu).
Koniec końców – w wyniku serii śmiałych (a pozornie głupich dla ludzi decyzji) mieszkańcy Ziemi żyją bardzo dobrze – tylko, że władza nie pochodzi i nie jest kontrolowana przez ludzi. Film jest śmieszny i przewrotny.
Im większe rozczarowanie demokracją (czyli uogólniając – ludzi, których IQ oraz umiejętność podejmowania trafnych decyzji jest z założenia niska) tym większa pokusa żeby ktoś to wszystko “wziął za twarz” i dokonał cudu.
Żebym zarabiał w końcu dużo, nikt kto nie wyznaje moich (naszych!) reguł czy światopoglądu nie był widoczny publicznie a władza rządziła ostro ale sprawiedliwie.
Inaczej mówiąc – większości demokracji liberalnych śni się sen, który już pojawił się przed II WŚ – silna władza, mocne i zdecydowane rządy. Oddanie części wolności i praw w zamian za bezpieczeństwo i prosperitę. Kto się oprze takiej propozycji?
Tylko, że tym razem składającym taką ofertę może nie być wcale kolejny Duce czy Hitler a technologia. O coraz większej ilości spraw decydują komputery i algorytmy – kogo zatrzymać wyrywkowo do kontroli drogowej? Kogo przesłuchać jako podejrzanego w pierwszej kolejności? W jakiej dzielnicy szukać potencjalnych podejrzanych? Jaka grupa społeczna powinna być bardziej kontrolowana? Przedstawicieli jakiego wyznania powinno się monitorować?
Dane, fakty (oraz co ważniejsze – ich interpretacja) są generowane w ilościach do tej pory nie możliwych do analizy. Wysługujemy się skomplikowanymi systemami, których już sami nie do końca umiem zrozumieć i kontrolować.
Czy jeśli pojawi się w polityce pierwszy sztuczna inteligencja, która swoimi trafnościami przewidywań zauroczy tłumy i porwie rynki ktoś będzie w stanie jej się przeciwstawić? Z drugiej strony czy świat w którym nie umiemy poradzić sobie z głodem, ociepleniem, przeludnieniem oraz wojnami uznający
zwierzchność “super umysłu” jest taka dziwna?
Przypomnę tylko, że ludzkość popełniała już większe głupoty – mordowała się w imię Boga, koloru skóry albo poglądów politycznych.
Patrząc na to jak rząd Wielkiej Brytanii nie potrafi zdecydować się czy wyjść czy zostać w UE chce się krzyknąć “niech ktoś podejmie w końcu jakąś decyzję!” Mając perspektywę takich faktów bycie rządzonym przez AI nie wygląda tak źle.
Powiem więcej – wygląda fajnie.
Artur Kurasiński

TWÓRCY Z HAPPY ENT ZAPRASZAJĄ JUŻ 28 MARCA!
Już 28 marca w Warszawie odbędzie się impreza startująca Happy Ent czyli konglomerat twórców: Ajgor Ignacy, Martin Stankiewicz, Szparagi, Z Dvpy, Mrozik Oficjalnie i MishOn (mających razem ponad 5 mln subskrypcji tylko na platformie YouTube). Podczas wydarzenia dowiesz się dlaczego zdecydowali się zawiązać współpracę, jak grupa chce poprawić wizerunek polskiego YouTube’a oraz co powstanie tej grupy może oznaczać dla klientów, agencji, domów mediowych. Tutaj przeczytasz więcej o tej inicjatywie
Jeśli jesteś z branży interesuje Cię ten event to zapraszam po VIPowskie zaproszenie (prośba o maila na adres: artur@revolver.pl).
Do zobaczenia!

Comments

comments

166
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...