UPC i Liberty Global zagrożone przez ekspansywny Amazon?

Redakcja PR - 22.09.2017
278

UPC i Liberty Global zagrożone przez ekspansywny Amazon?

Mike Fries, prezes Liberty Global, będącej właścicielem firmy UPC, wyraził zaniepokojenie ekspansywną polityką Amazona. Podczas Liberty Global Tech Summit 2017 w Amsterdamie stwierdził, że amerykański gigant jest największym zagrożeniem dla branży sieci kablowych.

Skąd obawy właściciela UPC?

Amerykański Amazon zaczynał jako sieć księgarń po to, aby dzisiaj stać się ogromnym sklepem internetowym, nieustannie poszerzającym swoją działalność. Widać to chociażby na rynku polskim, dla którego firma wprowadza coraz to nowe udogodnienia, o czym pisaliśmy tutaj.

Taka ekspansywna polityka nie uszła uwadze branży sieci kablowych. Amazon bowiem posiada tzw. pogram subskrypcyjny Prime, w ramach którego jest dostępny serwis wideo na żądanie. Sama oferta subskrypcyjna dodatkowo jest połączona z ofertą sklepu, udostępniając zniżki, darmową dostawę czy też dostęp do muzyki w Prime Music.

Choć oferta wideo na żądanie Amazona nie jest zbyt rozbudowana, to amerykańska firma zaczyna stawiać na własne produkcje. W grudniu 2016 roku gigant wykorzystał sytuację na rynku i przejął prowadzących popularnego, brytyjskiego programu motoryzacyjnego „Top Gear”. Stworzył dzięki temu własny program „The Grand Tour”, licząc na przyciągnięcie widowni. A jest kogo przyciągać, gdyż program subskrypcyjny z platformą wideo jest dostępny w ponad 200 krajach, w tym również w Polsce.

Z pewnością taka ekspansja Amazona wpłynęła na opinie Mike Friesa, który podczas Liberty Global Tech Summit 2017 stwierdził, że dotychczasowi operatorzy sieci kablowych stoją na drodze amerykańskiego giganta. Niepokojącym jest dla niego też to, że plany Amazona pozostają nieznane i ciężko jest zawyrokować, jakie dalsze kroki firma podejmie.

Prezes Liberty Global zdaje sobie sprawę z faktu, że najistotniejszym na rynku telewizji kablowej jest podążanie za rozwojem technologii. W swoim wystąpieniu stwierdza:

„Operatorzy telewizji kablowej nie mieli takich rozwiązań jak tryb wielkoekranowy, IP, czy tzw. killer aplikacje (cieszące się olbrzymią popularnością i skłaniające do zakupu sprzętu tylko dla tej jednej aplikacji). Jeśli nie masz odpowiedzi na te potrzeby klientów, to przegrywasz. Horizon to platforma, która zapewni te i podobne funkcjonalności.”

Netflix do współpracy

Liberty Global, będący właścicielem sieci kablowych w 14 krajach, nie zamierza jednak się poddawać w walce z amerykańskim gigantem. W zeszłym roku Mike Fries ogłosił podpisanie globalnej umowy z Netflixem, którego SVOD będzie dostępny na dekoderach firmy.

Choć Netflix także jest traktowany jako zagrożenie dla tradycyjnych sieci kablowych, właściciel UPC postanowił jednak nie walczyć, a współpracować. Popularność seriali Netflixa pozwoli na rozbudowanie oferty sieci kablowych i przyciągnięcie widzów. Jest to z pewnością odpowiedź na zagrożenie, jakie według Fries stwarza Amazon. Nie wiadomo jednak, kiedy SVOD zostanie uruchomiony.

Comments

comments

278
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...