Najbardziej znani sponsorzy sportu w Polsce – raport Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia

Informacja Prasowa - 05.02.2020
195

Najbardziej znani sponsorzy sportu w Polsce - raport Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia

Najbardziej znani sponsorzy sportu   Ze sponsoringiem sportu Polacy najczęściej kojarzą firmy: PKN Orlen, Adidas oraz Nike.  Przyglądając się najpopularniejszym dyscyplinom sportowym wyraźnie widać jednak marki, które są bardziej kojarzone z poszczególnymi dyscyplinami, ze względu na wieloletnie zaangażowanie. Takim przykładem jest choćby Plus, który na poziomie ogólnym jako sponsor sportu kojarzony jest spontanicznie przez 9% osób, a już jako sponsor siatkówki przez 37% badanych – wynika z najnowszego raportu Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia.  

Zaangażowanie w działalność sponsoringową to bardzo ważny element budowania wizerunku firmy. Niemal 2/3 Polaków uważa, że sponsorzy pozytywnie wpływają na rozwój polskiego sportu. Blisko połowa badanych (48%) twierdzi, że korzystniej ocenia firmy zaangażowane w sponsoring. Które firmy są w największym stopniu
kojarzone ze sponsoringiem sportu?

Najbardziej znani sponsorzy sportu (znajomość spontaniczna), 2017 – 2019

Źródło: Sponsoring Monitor 2019, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2020  

Warto przyjrzeć się kwestii rozpoznawalności sponsorów w ramach poszczególnych dyscyplin. Są takie dyscypliny, jak na przykład siatkówka, która jest niemal zdominowana przez jednego sponsora, są i takie, jak skoki narciarskie, gdzie wszyscy czołowi sponsorzy są niemal w takim samym stopniu kojarzeni z tą dyscypliną.   Znajomość spontaniczna sponsorów w najbardziej popularnych dyscyplinach sportowych.

Najbardziej znani sponsorzy sportu w najbardziej popularnych dyscyplinach (znajomość spontaniczna), 2018 versus 2019


Źródło: Sponsoring Monitor 2019, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2020

Źródło: Sponsoring Monitor 2019, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2020


Źródło: Sponsoring Monitor 2019, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2020


Źródło: Sponsoring Monitor 2019, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2020


Źródło: Sponsoring Monitor 2019, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2020

Sponsoring sportu jest dużo bardziej zauważalny niż sponsoring kultury czy zaangażowanie w działalność społeczną. W przypadku sportu publiczność przywykła już do sponsorów, jest większa akceptacja na pojawiające się choćby na ubraniach czy sprzęcie sportowców logotypy. Kultura i działalność społeczna jest w mniejszym stopniu kojarzona z dużymi nakładami finansowymi, a więc ekspozycja sponsorów też jest subtelniejsza. Z drugiej strony z naszego badania wynika, że zdecydowanie najlepiej oceniane są firmy angażujące się właśnie w działalności społeczna czy ekologiczną. Jest to również charakterystyczne dla młodszego pokolenia, które na te tematy wydaje się być bardziej wyczulone. Warto podkreślić, że sponsoring coraz częściej traktowany jest przez firmy jako część należąca do szeregu działań związanych z odpowiedzialnym biznesem. Rola sponsoringu przez ostatnie kilkanaście lat się zmieniła. Wcześniej zwracano uwagę w dużej mierze na wartość sprzedażową i marketingową sponsoringu, teraz znacznie częściej na wymiar społeczny. Cieszy fakt, że sponsoring bezsprzecznie jest oceniany pozytywnie przez odbiorców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że bez sponsorów i sport i kultura i wiele innych obszarów nie mogłoby się rozwijać – komentuje dr Adam Czarnecki, Wiceprezes ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2019 roku zastosowano mix metod ilościowych wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia  epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1507 wywiadów CATI oraz N=3671 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.

źródło: arc.com.pl

 

Comments

comments

195
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...