Mark Zuckerberg potwierdza, że Cambridge Analityca bezprawnie wykorzystywała dane użytkowników Facebooka

Redakcja PR - 22.03.2018
149

Mark Zuckerberg potwierdza, że Cambridge Analityca bezprawnie wykorzystywała dane użytkowników Facebooka

Mark Zuckerberg oficjalnie potwierdził, że firma Cambridge Analityca manipulowała i wykorzystywała dane milionów użytkowników Facebooka.

W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w środę na Facebooku Zuckerberg przyznał się do błędu:

„Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę waszych danych. Jeśli tego nie robimy, to na was nie zasługujemy…

Popełniliśmy błędy, wciąż jest dużo do zrobienia. Pracowałem nad tym, by dokładnie zrozumieć, co się stało i jak zapewnić, by nie stało się to kolejny raz”.

Założyciel portalu przyznaje, że zostały popełnione niewybaczalne błędy, mimo działań podjętych przed laty, mających na celu ochronę danych użytkowników. Jak wynika z relacji Zuckerberga, początek historii, która zakończyła się znaną wszystkim aferą na skalę światową, miała początek w roku 2013, kiedy to Aleksandr Kogan z Uniwersytetu Cambridge utworzył aplikację, która została pobrana i zainstalowana przez ponad 300 osób. Te działania sprawiły, że pozyskano bezpośredni dostęp do danych milionów internautów, korzystających z Facebooka. Następstwem tego było wprowadzenie rok później przez twórców Facebooka licznych zabezpieczeń, które miały znacznie ograniczyć dostęp do danych użytkowników.
W roku 2015 Aleksandr Kogan przekazał wszystkie posiadane przez siebie dane firmie Cambridge Analityca, które korzystała z nich pózniej przy manipulacjach związanych ze zmianą wyników wyborów czy Brexitu.
Pozostaje, więc pytanie, jak w tej sytuacji zachował się Facebook? Jak wynika z zeznań Zuckerberga w 2016 roku, zażądano od Cambridge Analityca i Kogana usunięcia wszystkich pozyskanych informacji i otrzymano potwierdzenie, że takie działania zostały podjęte.
Mimo zapewnień o pozbyciu się danych, w zeszłym tygodniu wyciekły informacje, które m.in. przedstawił „New York Times„, „The Guardian” wedle, których istnieje poważne podejrzenie odnośnie firmy Cambridge Analityca, która mimo potwierdzenia o usunięciu danych nadal pozostawała w ich posiadaniu, wykorzystując je do manipulacji.
Jak wynika z relacji założyciela Facebook’a-Marka Zuckerberga wszelki dostęp do usług portalu został zablokowany niezwłocznie dla firmy CA.

 

Na podstawie: http://natemat.pl/233453,zuckenberg-przyznaje-ze-cambridge-analytica-wykorzystala-dane-z-facebooka

Comments

comments

149
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...