Kim jest UX designer?

Redakcja PR - 01.04.2016
204

Rozwiewamy wątpliwości.

Web developer, content designer czy community manager to nazwy stanowisk, które doskonale zna każdy, kto w świecie technologii czuje się jak u siebie. Czy wszyscy jednak tak biegle posługują się tymi nazwami? Dla początkujących i osób, które chcą wiedzieć więcej o otaczającym nas świecie, dziś pytamy o to, kim jest specjalista UX.

Żeby dobrze się klikało

UX designer (w dużym skrócie) to osoba, dzięki której strony internetowe czy aplikacje są dla użytkownika przyjazne. Na przykład w sklepach internetowych zazwyczaj koszyk jest gdzieś po prawej górnej stronie ekranu. Tam odruchowo zaglądamy, gdy chcemy sprawdzić stan naszych zakupów. UX designer przy projektowaniu rozwiązań na stronę bierze pod uwagę zachowania użytkowników, wyciąga wnioski do analizy i dzięki temu programiści wiedzą, jak stworzyć lub zmienić daną stronę. Teraz rozumiecie?

Czy to w ogóle jest potrzebne?

Klient wymaga – klient dostaje, po co kolejny pracownik? Niektórzy mogą tak właśnie myśleć. Skoro jednak śmiemy nazywać się specjalistami w jakiejś dziedzinie, wypada wyprzedzać myśli klienta (ten przecież nie ma tak dużej wiedzy jak my), a przynajmniej sprawić, by w finale był jak najbardziej zadowolony. Programista też człowiek – można rzecz, ale jednak… trochę inny. Nie patrzy już na stronę czy aplikację z punktu widzenia użytkownika, ale pracownika, który z właściwym mu tylko zapałem i trudem ją projektuje. A specjalista UX to jednak osoba bardziej przyjazna użytkownikowi z punktu widzenia użyteczności pewnych rozwiązań. Coraz częściej jednak łączy się jednak te kompetencje. Programiści lub graficy również zajmują się w firmach kwestiami user experience, co czyni ich nie tylko bardziej zapracowanymi, ale i pożądanymi na rynku pracy.

Jak zacząć?

Jeśli chodzi o wykształcenie, istnieją studia podyplomowe, które przygotowują do zawodu. Oferuje to SWPS, ale także same firmy organizują warsztaty tego typu w grupach. Wspólna wymiana doświadczeń, a także dobre zaprezentowanie się przed (możliwe) przyszłym pracodawcą jest świetnym sposobem na dalszy rozwój. Istnieje oczywiście również literatura, która bardzo pomaga przy stawianiu pierwszych kroków, jednak zdobywanie doświadczenia powinno być kluczowe przy tego typu stanowiskach.

Pomogliśmy?

Comments

comments

204
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...