Inicjatywa Wolne Sądy z Nagrodą Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 rok

Informacja Prasowa - 03.04.2019
216

Inicjatywa Wolne Sądy z Nagrodą Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 rok

Inicjatywa Wolne Sądy z Nagrodą Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 rok

Radio TOK FM już po raz dziewiąty przyznało swoją Nagrodę im. Anny Laszuk za wyjątkowy wpływ na rzeczywistość. Jej laureatami za 2018 rok zostali twórcy Inicjatywy Wolne Sądy. Oprócz tego Nagrodę Specjalną odebrał Jerzy Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Gala Nagrody Radia TOK FM odbyła się 2 kwietnia 2019 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.
Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2018 r. otrzymała Inicjatywa Wolne Sądy, która twardo i nieustępliwie broni niezależności sądów i niezawisłości sędziów przed brutalnymi atakami politycznymi. Walka o wolne sądy w Polsce nie skończyła się, ale w 2018 roku udało się osiągnąć sukces: było nim skierowanie przez Komisję Europejską polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz doprowadzenie do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
– Inicjatywa Wolne Sądy od pewnego momentu nie tylko edukuje, ale jest jedną z głównych sił masowych protestów. Wolne Sądy pojawiają na każdej z manifestacji, dotyczącej  niezawisłości. Ich przedstawiciele przemawiają do tłumów obywateli. Przychodzą do mediów jako eksperci, analitycy i komentatorzy zagrożeń praworządności. Publikują w prasie. Wypowiadają się w trakcie konferencji i publicznych spotkań na temat sytuacji w polskim sądownictwie – mówiła w laudacji dziennikarka TOK FM Hanna Zielińska.
Dla zwycięzców przewidziano wyjątkową statuetkę. Najpierw po wejściu na scenę własnoręcznie uformowali ją z bryły gliny, po czym została ona zabrana ze sceny i przeniesiona do pracowni, gdzie zostanie wypalona, a następnie oddana laureatom. Autorami pomysłu są rzeźbiarze z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: prof. Wiktor Gutt i dr Cezary Koczwarski.
Dodatkowo redakcja Radia TOK FM zdecydowała się przyznać w tym roku Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Jerzego Owsiaka, twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
– Dzięki niemu piszemy wspólnie narodowy traktat o dobru, którego znakiem jest niewielkie, czerwone serduszko naklejone na kurtkę, czapkę, torbę, plecak, drzwi do mieszkania, samochód… ale przede wszystkim widoczne w niemal każdym polskim szpitalu, na oddziałach neonatologicznych, pediatrycznych, onkologicznych, geriatrycznych, na SOR-ach i w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej – mówiła w laudacji na jego cześć dziennikarka TOK FM Anna Wacławik-Orpik.
Gala wręczenia Nagrody Radia TOK FM odbyła się we wtorek, 2 kwietnia 2019 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” .
Finalistami tegorocznej, 9. już edycji Nagrody Radia TOK FM byli również: Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych, Marek Lisiński, szef Fundacji „Nie lękajcie się” oraz policjant CBŚ Remigiusz Korejwo, prokuratorzy Dariusz Sobieski i Robert Tomankiewicz, którzy doprowadzili do uwolnienia Tomasza Komendy.
Wyboru laureata Nagrody Radia TOK FM za 2018 r. dokonała Kapituła Nagrody w składzie: prof. Jacek Hołówka – wykładowca Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Filozoficzny”; maestro Jacek Kaspszyk – dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej; Tomasz Konior – architekt i urbanista, Konior Studio; dr hab. Marta Leśniakowska – historyk sztuki, profesor Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk; Obrońcy Puszczy Białowieskiej – laureaci Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2017; prof. Maria Poprzęcka – historyk sztuki, Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego; dr Krystyna Starczewska – prezes Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, założycielka i była dyrektor Zespołu Szkół Bednarska; prof. Andrzej Wojtyna – były członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; Piotr Kraśko – dziennikarz TVN Biznes i Świat oraz Radia TOK FM; Karolina Lewicka – dziennikarka Radia TOK FM, wykładowczyni Collegium Civitas; Dominika Wielowieyska – dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Radia TOK FM; Jan Wróbel – nauczyciel, historyk i publicysta, dziennikarz Radia TOK FM; Jacek Żakowski – dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz Radia TOK FM; Kamila Ceran – redaktor naczelna Radia TOK FM oraz Piotr Zorć – zastępca redaktor naczelnej Radia TOK FM do spraw programowych.
Nagroda Radia TOK FM jest przyznawana od 2011 r. Jej laureatami są ludzie lub organizacje, podejmujący odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły naszą rzeczywistość. Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka związana ze stacją. Wśród laureatów są m.in. Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet, płk Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń i Adam Bodnar wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych. Ubiegłoroczne wyróżnienie otrzymali Obrońcy Puszczy Białowieskiej.
Więcej na temat Nagrody Radia TOK FM można usłyszeć w specjalnym podcaście stacji – o wyróżnieniu, jego znaczeniu, stojącej za nim idei mówią w nim redaktor naczelna Radia TOK FM Kamila Ceran oraz dotychczasowi laureaci. Link do podcastu: https://audycje.tokfm.pl/podcast/74020,Nagroda-ktora-pokazuje-ze-mimo-trudow-da-sie-zmieniac-rzeczywistosc-Nagroda-Radia-TOK-FM-im-Anny-Laszuk

Comments

comments

216
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...