Czy Havas naprawdę przewidział wygraną Trumpa dzięki sztucznej inteligencji?

Redakcja PR - 14.11.2016
298

System sztucznej inteligencji EagleAI miał przewidzieć zwycięstwo Donalda Trumpa

Agencja Havas na zlecenie stacji telewizyjnej ITV stworzyła system sztucznej inteligenci EagleAI, który miał pomóc ocenić nastroje Amerykanów przed zbliżającymi się wyborami. Zespół Havas poinformował, że z analizy danych wynikało, że to Trump zostanie prezydentem. Pytanie brzmi: dlaczego nikt nie mówił o tym przed ogłoszeniem wyników wyborów?

Telewizja ITV nie zleciła, aby system przewidział wyniki wyborów, ale wynikiem analizy miał być opis odczuć i nastrojów społecznych związanych z kandydatami i ważnymi kwestiami przez nich poruszanymi. Dane dotyczące prawdopodobnego wyniku wyborów były więc tylko „skutkiem ubocznym” działania EagleAI. Z tego powodu zespół Havasa, mimo iż deklaruje, że miał takie intencje, nie mógł upublicznić informacji, że stworzony system przewidział zwycięstwo Donalda Trumpa.

Zobacz  też: Dlaczego Donald Trump wygrał? Komentarze ekspertów z branży PR

Jak działa EagleAI?

System przeanalizował ponad miliard postów w mediach społecznościowych. Dane zostały zawężone do tych wpisów, których autorzy wyraźnie opowiadali się za jednym z kandydatów. W wyniku analizy powstała mapa, która przedstawiała intencje dotyczące głosowania w konkretnych stanach. Mapa wskazywała, że zwycięzcą wyborów będzie Donald Trump.

Zebrane dane dotyczyły okresu od lipca, kiedy to kandydaci zostali wyłonieni w wyniku prawyborów. Dane były aktualizowane codziennie, ale jak wyjaśniają specjaliści z agencji Havas, od samego początku aż do dnia wyborów nie było widać dużej różnicy w tym, co wskazywały.

Oczywiście system nie był nieomylny i błędnie podał wynik aż w 9 na 50 stanów. Dane wskazywały, że Trump zdobędzie 338 głosów elektorskich, a ostatecznie uzyskał ich 290.

Źródło: campaignlive.co.uk

Comments

comments

298
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...