Jeszcze kilka lat temu usługi agencji PR kojarzyły się tylko i wyłącznie z potężnymi korporacjami, które nie oszczędzały pieniędzy na kreowanie swojego wizerunku. Dziś coraz częściej po ofertę PR sięgają średni, a nawet zupełnie mali przedsiębiorcy, ponieważ nie potrzeba dużych inwestycji, by stać się naprawdę rozpoznawalnym. Wystarczą systematyczne i spójne działania przygotowane przez profesjonalistów.
– Czy franczyza potrzebuje dobrego PR? Oczywiście. Wiarygodny wizerunek marek w mediach społecznościowych i tradycyjnych to dziś podstawa promocji w każdej firmie, a w sieciach franczyzowych zwłaszcza. Zadaniem agencji jest pomoc w kreowaniu produktu na każdym etapie procesu i tworzenie indywidualnych, unikalnych projektów. Nikt lepiej nie zadba o regularną widoczność klientów w mediach branżowych, nie zrealizuje PR korporacyjnego czy antykryzysowego, niż wyspecjalizowana w tych działaniach agencja. Trzeba też pamiętać, że o ile właściciele franczyz mogą mieć o tym wszystkim jako takie pojęcie, to franczyzobiorcy, którzy każdego konceptu muszą nauczyć się od podstaw, nie będą w stanie samodzielnie zadbać o kreację wizerunku. To oni najbardziej potrzebują ekspertów w tej dziedzinie – mówi Janusz Mroczkowski, szef agencji Opublikowani, która na rynku funkcjonuje od ponad 13 lat, a w swoim portfolio ma wiele znanych sieci franczyzowych.
Agencja PR = sukces
Rafał Kościuk, właściciel sieci franczyzowej Fit Cake od trzech lat współpracuje z agencją Opublikowani, i jak sam przyznaje profesjonaliści od wizerunku byli jego „biznesową trampoliną”.
– Miałem swoje wizje, plany i marzenia związane z marką, którą stworzyłem od podstaw. Ale miałem też mnóstwo wątpliwości, by to wszystko powierzyć zewnętrznej firmie. Dziś wiem, że zupełnie niepotrzebnie. Kiedy startowałem samodzielnie miałem kilka, może kilkanaście lokali. Dzięki Opublikowanym stworzyłem największą sieć Nie – cukierni w Polsce. Zaufałem i powierzyłem im swoją filozofię i to zaprocentowało – mówi Rafał Kościuk.
Wizerunek publiczny w dzisiejszych czasach to najważniejszy klucz do sukcesu. Trudno jest zbudować reputację, za to bardzo łatwo i szybko można ją zniszczyć. Profesjonalna komunikacja z otoczeniem to jedno z podstawowych zadań specjalistów od PR.
– W przypadku franczyzy Fit Cake praktycznie wszystko – relacje z dziennikarzami, wizerunek sieci – tworzyliśmy od zera. Właściciel marki jest wizjonerem, który nie boi się nieszablonowości i szalonych pomysłów. Do tego dołożyliśmy nasze doświadczenie i kreatywność i dziś śmiało możemy powiedzieć, że Fit Cake, to nasz wspólny sukces – mówi Janusz Mroczkowski.
Dział marketingu czy agencja PR?
Bardzo często właściciele marek wychodzą z założenia, że jeżeli wewnątrz firmy funkcjonuje dział marketingu, to agencja PR jest zbędnym wydatkiem. Nic bardziej mylnego. PR a marketing to dwie odrębne kwestie. Public relations to ogół relacji zarówno z pracownikami, otoczeniem lokalnym, inwestorami, agencjami rządowymi oraz mediami. Z kolei marketing to kształtowanie relacji z klientami, aby zaspokoić ich potrzeby. Pracownicy działów marketingu firmy franczyzowej mają naprawdę mnóstwo rzeczy na głowie, więc przydaje się im odciążenie. Mogą spokojnie zająć się kontaktami z franczyzobiorcami, koordynacją projektów, dopinaniem wewnętrznym pomysłów agencji, wewnętrzną organizacją działań np. sesji/nagrań.
– W naszej firmie funkcjonuje dział marketingu, ale już od ponad 10 lat współpracujemy z agencją Opublikowani. Wspólnie zrealizowaliśmy bardzo skomplikowane projekty, zawsze mogę liczyć na profesjonalne doradztwo i wiedzę jej pracowników. Nasi marketingowcy siłą rzeczy mają węższe spojrzenie, bo patrzą tylko przez pryzmat swojej branży, a agencja zapewnia multidyscyplinarność specjalistów z szerokim spojrzeniem bazującym na wielu branżach i często jest tak, że marka potrzebuje krytycznego spojrzenia/słowa, na które nikt w dziale marketingu firmy się nie zdobędzie – mówi Radosław Charubin, szef Multi Ice Group.
To sieć, która w ostatnim czasie znacząco poszerzyła ofertę franczyz. Oprócz marki LodyBonano i Wytwórni Lodów Polskich “u Lodziarzy”, w katalogu firmy znalazły się także: Crazy Dog oraz BuBu Bubble Tea. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy pod szyldami wszystkich marek otworzyło się kilkadziesiąt nowych lokali, a kolejne umowy czekają na sfinalizowanie.
Nowe kompetencje PR
Współczesny PR daleko wykracza poza klasyczne media relations, sytuacje kryzysowe czy CSR. Wraz z rozwojem nowych technologii i kanałów digital, coraz większą rolę przykłada się do kreowania wizerunku w internecie. Mowa tu m.in. o profilach w mediach społecznościowych czy influencer marketingu. W tych obszarach także może pomóc agencja PR.
– Każda firma chce dbać o dobry wizerunek w internecie. Należy jednak pamiętać, że jest to miejsce, w którym szczególnie łatwo o sytuacje podbramkowe. Dlatego tak ważne jest, aby sieć realizowała spójną strategię w tym obszarze. Dbanie o reputację to nie tylko reagowanie na opinie niezadowolonych klientów, moderowanie dyskusji czy reagowanie na kryzysy. To także dobór odpowiednich infuencerów, którzy rezonują z marką pod względem wizerunkowym. Zespoły PR posiadają kompetencje w tym zakresie i są w stanie zagwarantować trafne wybory na poziomie całej sieci – mówi Janusz Mroczkowski.