Bruce Lee radzi, jak ulepszyć wystąpienia publiczne

Redakcja PR - 29.08.2016
200

10 wskazówek Bruce'a Lee jak dobrze przemawiać

PRdaily.com podaje 10 wskazówek Bruce’a Lee jak dobrze przemawiać publicznie. Jak wiemy, Bruce Lee był mistrzem walki kung-fu – a ta sztuka wymaga wiele skupienia dyscypliny. Cechy te są przydatne także dla osób, które zamierzają występować publicznie. To do niech skierowany jest poradnik Mistrza. 

  1. Nie bierz z życia więcej, niż możesz się spodziewać. Musisz mieć wobec życia wysokie oczekiwania. Podobnie jak w kung fu, oponowanie sztuki wystąpień publicznych opiera się na niepowodzeniach i ciągłym podnoszeniu poprzeczki. Tylko wtedy się rozwiniesz.
  2. Skup się na tym, czego chcesz odrzuć niepotrzebne rzeczy. Dla mówcy publicznego ważne jest skupienie się na pozytywnych aspektach wypowiedzi i relacji z publicznością. Jeśli skupisz się na tym, co najlepsze w twoim wystąpieniu, masz szansę an sukces. Jeśli zaś za bardzo będziesz się dręczyć tym, co może pójść nie tak, z pewnością coś nie wypali.
  3. Wszystko jest w ruchu i tylko dzięki niemu żyje. Ważną nauką jest radzenie sobie ze zmianami i faktem, że wszystko jest płynne. Pamiętaj, że tylko dzięki nauce nowych rzeczy posuwasz się do przodu. 3877740779_e3685c8dbc_z
  4. Bądź spokojnym obserwatorem tego, co się dzieje wokół ciebie. To bardzo ważne, by uchylić fragment umysłu i otworzyć go na reakcje publiczności. Nie wolno zamykać się na interakcje z osobami, do których mówimy. Obserwując, możesz na bieżąco dostosowywać się do oczekiwań publiczności i dokonywać zmian w przemówieniu, jeśli wymaga tego sytuacja.
  5. Istnieje różnica między światem a jego odczuwaniem przez nas samych. Jako mówca musisz być w swojej roli przezroczysty – w odróżnieniu od twojego materiału czy grona odbiorców. Pamiętaj o tym, że każdy inaczej reaguje na dany komunikat – i może na niego zareagować dobrze bądź źle.
  6. Bądź świadomy własnych uwarunkowań. Porzuć wewnętrzne blokady. Uwarunkowania wewnętrzne, takie jak lęki przed porażką czy odrzuceniem – to wszystko zdaniem Bruce’a Lee musi zostać pokonane. Tylko wtedy przemówisz swoim prawdziwym głosem. 13903671341_b62d54d886_o
  7. Od wewnątrz do zewnątrz – zacznij pracować nad swoim nastawieniem, nie zmieniając swojej sytuacji zewnętrznej. Mówcy, jak jak inni ludzie, mają skłonności do obwiniania innych za swoje niepowodzenia. Narzekają na pokój, na jakość slajdów, oświetlenie podczas prezentacji… A wystarczy, że poszukają przyczyn problemów w sobie.
  8. Zobacz, że nikt z Tobą nie walczy, to tylko iluzja. Jeśli mistrz kung fu stwierdza, że nie ma przeciwnika, to jak mówca ma bać się publiczności?
  9. Nikt cię nie skrzywdzi, chyba, że sam na to pozwolisz. A co za tym idzie, krzywdę można ci zrobić tylko przez docinki personalne lub przyzwolenie na to, by otoczyła cię atmosfera niepokoju i niepewności. Aby stać się potężnym spikerem, musisz skoncentrować się na swoich komunikatach i pozytywnych emocjach.
  10. Wewnętrznie, psychicznie, zawsze zaczynaj od zera. Pohamuj swoje ego i zauważ, że wszyscy jesteśmy studentami i uczymy się, jak dobrze występować publicznie. Możemy uczyć się od siebie, zawsze z odpowiednim, pokornym nastawieniem.

Autor: Nick Morgan

Źródło: PRdaily.com 

 

 

Comments

comments

200
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...