Koniec epoki klatkowej

Redakcja PR - 25.09.2018
247

25 września ruszyła Europejska Inicjatywa Obywatelska jednocząc cały kontynent w walce o lepsze życie dla zwierząt

25 września 2018 roku oficjalnym otwarciem w Parlamencie Europejskim w Brukseli rozpoczęła się Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej”. Komitet inicjatywy tworzą: Polska, Francja, Grecja, Niemcy, Holandia, Włochy i Czechy. Autorem projektu proponującego zmianę przepisów prawa unijnego jest międzynarodowa organizacja CIWF (Compassion in World Farming) razem ze swoim polskim oddziałem – CIWF Polska. Do autorów inicjatywy dołączyło 130 organizacji z całej Unii Europejskiej, w tym z Polski m.in. Fundacja Alberta Schweitzera, Fundacja Viva Akcja dla Zwierząt, Otwarte Klatki, OTOZ Animals i Polskie Towarzystwo Etyczne.

„Wprowadzenie ogólnoeuropejskich przepisów zakazujących hodowli zwierząt w klatkach będzie krokiem milowym w stronę poprawy ich dobrostanu. Nie powinniśmy pozwalać na to, żeby żywe i czujące istoty były przez całe swoje życie więzione w ciasnych klatkach, często bez możliwości wykonania jakiegokolwiek ruchu. To niedopuszczalne w XXI wieku. Liczymy na poparcie społeczeństwa i wierzymy, że zdobędziemy odpowiednią liczbę podpisów pod inicjatywą” – mówi Karolina Skowron, dyrektorka Corporate Relations z Fundacji Alberta Schweitzera.

Celem inicjatywy jest położenie kresu nieludzkiemu traktowaniu zwierząt gospodarskich trzymanych w klatkach. Europejska Inicjatywa Obywatelska stanowi instrument, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować działania UE. Po zebraniu co najmniej 1 miliona podpisów obywateli UE, komitet przedstawicielski Europejskiej Inicjatywy będzie mógł zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosku ustawodawczego. Organizatorzy proszą Komisję o zaproponowanie przepisów zakazujących stosowania wszystkich klatek w hodowli zwierząt gospodarskich: klatek dla kur niosek, królików, młodych kur, brojlerów hodowlanych, przepiórek, kaczek i gęsi, a także kojców porodowych i inseminacyjnych dla macior oraz indywidualnych zagród dla cieląt.

Organizacje europejskie mają 1 rok na zebranie co najmniej 1 miliona podpisów obywateli UE pod Inicjatywą. Następnie podpisy trafią do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Inicjatywę można podpisywać online oraz w wersji papierowej. Jeśli Inicjatywa się powiedzie, może w znaczący sposób zmienić cały system produkcji żywności i sektor hodowlany, mając największy wpływ na życie zwierząt w historii Europy.

Comments

comments

247
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...