7 najważniejszych trendów na rynku pracy IT w przyszłym roku – raport Awareson

Informacja Prasowa - 21.09.2021
276

7 najważniejszych trendów na rynku pracy IT w przyszłym roku – raport Awareson

7 najważniejszych trendów na rynku pracy IT w przyszłym roku – raport Awareson „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022”.

Płace w branży IT rosną w niespotykanym dotąd w Polsce tempie. Przeciętne wynagrodzenie w tej branży już wynosi czterokrotność średniej krajowej… i będzie rosło, bo 70% firm cierpi na niedobór pracowników IT. To jednak nie pieniądze są na tym rynku główną motywacją do pracy – eksperci ds. nowych technologii stawiają przede wszystkim na rozwój. A już są jednymi z najlepszych na świecie. Co to oznacza dla ważnej gałęzi polskiej gospodarki? 

Awareson, specjalistyczna agencja zajmująca się rekrutacją w obszarze IT i SAP w Polsce i Europie, kompleksowo przeanalizowała sytuację na rynku pracy, żeby wskazać najważniejsze trendy na 2022 rok. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród specjalistów IT i SAP, opinii ekspertów technologicznych i rekruterów oraz danych płacowych Awareson powstał raport „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022”. Raport można pobrać bezpłatnie: www.awareson.com/getthereport/ Silny popyt z Zachodu na specjalistów z Polski      

Zapotrzebowanie na ekspertów wzrosło od początku pandemii o prawie 150%. Presja płacowa w Europie Zachodniej jest coraz trudniejsza do zaakceptowania przez firmy, a doświadczonych specjalistów jest po prostu za mało.

Zachód boryka się z ogromnym niedoborem specjalistów od nowych technologii. Tymczasem Polacy są plasowani na 3. miejscu na świecie pod względem jakości pracy, a po pandemii strategiczne położenie Polski w Europie dodatkowo podniosło ich wartość. W 2022 roku wszystkie te zjawiska skumulują się i dadzą o sobie znać w postaci presji płacowej – mówi Anna Szczepowska, prezes Awareson.

 

Unia Europejska szacuje, że na rynku brakuje ok. 500-600 tysięcy specjalistów IT, a problem z pozyskaniem pracowników ma według różnych szacunków od 70% do nawet 93% przedsiębiorstw.

Coraz więcej chętnych do zmiany pracy

W 2022 roku nałoży się na siebie kilka silnych impulsów, które zachęcą specjalistów IT
i SAP do zmiany pracy: wzrost stawek, elastyczność pracodawców odnośnie formy współpracy i pojawienie się nowych, ciekawych projektów. Najtrudniej będzie zdobyć pracowników najwyższej klasy – architektów i seniorów. W krótkim czasie ich niedoboru po prostu nie da się uzupełnić. To oni będą wybierali sobie firmy i projekty oraz dyktowali warunki zatrudnienia. Większość rekrutacji skupi się więc na doświadczonych „midach” z kilkuletnim doświadczeniem technicznym i mocnym zestawem kompetencji miękkich: samodzielnych, odpowiedzialnych i nastawionych na rezultat.

Wzrost stawek specjalistów o nawet 1/3

W ostatnim roku płace pracowników IT zatrudnionych na stałe wzrosły o 22%,
a kontraktowych o 34%. Poziom zarobków zaspokoił, a nawet przekroczył oczekiwania części specjalistów. Eksperci z zakresu IT i SAP są pierwszą grupą zawodową w Polsce, która praktycznie w całości zasmakowała satysfakcji finansowej. Przy ogromnym niedoborze ekspertów dalszy wzrost stawek jest nieunikniony, szczególnie, że Polacy wciąż zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Japonii czy Australii.

Nowa definicja pozapłacowych benefitów

Firmom jest coraz trudniej akceptować rosnące stawki, dlatego  rywalizują
o pracowników pozapłacowymi benefitami. Atrakcyjny pakiet „dodatków”, pomaga też utrzymać aktualny zespół. Nie chodzi już jednak tylko o dostęp do obiektów sportowych i opiekę medyczną, ale ogólne poczucie zadowolenia z pracy – szansę rozwoju, bezpieczeństwo i możliwość godzenia życia prywatnego z zawodowym. Z badań Awareson wynika, że dla specjalistów IT i SAP kluczowe w tym roku będą m.in.:

  • możliwość rozwoju,
  • praca zdalna lub hybrydowa,
  • stabilność pracodawcy i dobre zarządzanie firmą,
  • wynagrodzenie,
  • elastyczne godziny pracy.

Wśród pożądanych rozwiązań coraz częściej pojawiają się także dopłaty do organizacji miejsca do pracy w domu oraz aktywności integrujące rozproszonych pracowników.

Chęć rozwoju

Polscy specjaliści IT mają świadomość swojej wartości – i ciężko pracują, żeby ją podnosić. Dwa największe rankingi specjalistów IT plasują Polaków na 3. (HackerRank) oraz na 5. (TopCoder) miejscu na świecie. Kolejne sukcesy polskich firm IT i prestiżowe kontrakty poszczególnych specjalistów, motywują całą branżę do wytężonej pracy i rozwoju. Z ankiety Awareson wśród specjalistów IT i SAP zrekrutowanych w ostatnim roku wynika, że w najbliższych czasie najważniejszy będzie dla nich rozwój umiejętności technicznych (91% badanych). Prawie połowa (46%) zamierza negocjować z przełożonym podwyżkę. Na trzecim miejscu (45%) pojawiła się chęć rozwoju kompetencji miękkich.

Oprócz – nazwijmy je kolokwialnie – klasyków umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, współpraca, rozwiązywanie problemów, coraz większego znaczenia będzie nabierało rozwijanie umiejętności związanych ze wzmacnianiem własnej odporności psychicznej, radzeniem sobie ze stresem i napięciem oraz dbanie o zasoby wewnętrzne – wyjaśnia Kinga Wołąkiewicz, People & Culture Manager w Awareson.

Rozwój technologiczny

Od początku pandemii Europa doświadczyła większego rozwoju technologicznego, niż
w całej poprzedniej dekadzie. Tempo zmian nie wyhamowuje. Rozwiązania, które
w trakcie pierwszej fali pandemii wprowadziły najbardziej innowacyjne firmy, teraz wdrażają wszyscy. A to wymaga armii ekspertów IT.

Najbliższe lata będą stały pod znakiem dalszego szybkiego rozwoju rozwiązań chmurowych, szczególnie z obszaru aplikacji Cloud-Native oraz Data Science – komentuje dla Awareson Sebastian Fyda, Cloud Solutions Architect.

Oprócz migracji do chmury i związanymi z tym wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, kluczowy będzie rozwój sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych oraz coraz powszechniejsze korzystanie z urządzeń mobilnych. W obszarze SAP najistotniejszym trendem będzie migracja do nowego systemu SAP S/4HANA.

Ekspresowy i precyzyjny proces rekrutacji

Jak w takim razie pozyskać do pracy najlepsze talenty? Przede wszystkim szybko… Proces rekrutacji znacznie się skróci i sprofesjonalizuje. Oczywiście musi się odbywać on-line. Kandydaci oczekują, że już na początku procesu poznają warunki płacowe i choćby podstawowe informacje o stosie technologicznym, a rekruter będzie dobrze przygotowany merytorycznie.  Idealnie, gdy rekrutację uda się zamknąć w tydzień, a liczba spotkań i decydentów jest ograniczona do minimum.  W związku z ekspresowym tempem rekrutacji zmienią się formy zatrudniania  – na bardziej elastyczne.   Popularność zyskują szczególnie kilkunastomiesięczne kontrakty, ale także  „team lesing” czyli  rekrutowanie całych zespołów specjalistów do określonych projektów.

Więcej informacji: www.awareson.com/getthereport/

 

Comments

comments

276
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...