30 tysięcy bezpłatnych konsultacji medycznych. Już rok pomagamy pacjentom z Ukrainy

Informacja Prasowa - 23.03.2023
137

Projekt Dimedic Ukraina, z bezpłatnymi konsultacjami online dla uchodźców, został uruchomiony kilkanaście dni po wybuchu wojny na Ukrainie

30 tysięcy bezpłatnych konsultacji medycznych. Już rok pomagamy pacjentom z Ukrainy

 

Wychłodzenie organizmu, brak stałych leków dla osób chorujących przewlekle, alergie skórne i wziewne, a nawet konieczność ponownego zabezpieczenia ran postrzałowych po operacji na Ukrainie – to tylko kilka, z ponad 30 tys. historii pacjentów, którzy w ciągu ostatniego roku otrzymali bezpłatna pomoc w przychodni Dimedic. Projekt Dimedic Ukraina, z bezpłatnymi konsultacjami online dla uchodźców, został uruchomiony kilkanaście dni po wybuchu wojny na Ukrainie i wciąż trwa, bo uchodźcy w Polsce cały czas potrzebują pilnej pomocy medycznej.

Wojna w Ukrainie zweryfikowała nasze postawy. Polacy błyskawicznie zmobilizowali się do pomocy sąsiadom, a w działania włączyły się całe społeczności, organizacje, firmy. Przychodnia Dimedic, jedna z największych przychodni telemedycznych w Polsce, uruchomiła w marcu 2022 roku platformę online z konsultacjami lekarskimi w języku ukraińskim, dedykowaną uchodźcom wojennym. Pacjenci z Ukrainy przebywający w Europie mogą korzystać z bezpłatnej pomocy medycznej. Problemu nie stanowi nawet kilkukrotna relokacja – platforma działa we wszystkich krajach UE.

Każda historia jest inna

30 tysięcy skonsultowanych uchodźców, a każdy z nich to inna historia.

W pierwszych tygodniach telemedyczna Przychodnia Dimedic najczęściej pomagała dzieciom – przeziębionym i wychłodzonym podczas długiej wędrówki do polskiej granicy. Pojawiały się także objawy stresu – wymioty, biegunki, bezsenność. W kolejnych tygodniach do lekarzy Dimedic zaczęło zgłaszać się coraz więcej dorosłych, najczęściej to kobiety w wieku 25 – 34 lat. Po zabezpieczeniu sytuacji mieszkaniowej, wyrobieniu PESELU i znalezieniu szkoły dla dziecka przychodzi czas, żeby zadbać o własne zdrowie. Największą część pacjentów stanowią osoby, które potrzebują przedłużenia recepty na choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie).

Sytuacja wojenna pogłębiła też problemy psychiczne. Wielu pacjentów straciło także dostęp do stale przyjmowanych leków, które w Ukrainie nie wymagają recepty, natomiast w Polsce konieczne jest jej zdobycie w celu kontynuowania leczenia.

Najtrudniejszy przypadek? – Rana postrzałowa – lekarze Dimedic zadbali o bezpieczeństwo Pacjenta i przekierowali go do najbliższego szpitala. Takie chwile mocno zapadają w pamięć wszystkich, którzy organizują pomoc dla uchodźców – wspomina dr Sylwester Piaskowski, wiceprezes ds. medycznych Dimedic.

Czy każdy lekarz może pomagać uchodźcom?

Nie każdy. Najważniejsze jest podejście i odporność psychiczna. Kontakt z Pacjentem doświadczonym wojną i zagubionym w polskim systemie opieki medycznej czasem jest trudny.

Rolą kadry medycznej jest także wsparcie psychiczne osób, które muszą odnaleźć się w nowej sytuacji – mówi dr Sylwester Piaskowski, wiceprezes ds. medycznych Dimedic. – Zatrudniliśmy ukraińskich lekarzy i asystentki medyczne, by zlikwidować barierę językową. Część naszego zespołu w obliczu wojny zdecydowała się zamieszkać w Polsce. Lekarze, którzy nie znają ukraińskiego czy rosyjskiego mogą liczyć na wsparcie ukraińskiego koordynatora.

Jak wygląda praca lekarza udzielającego konsultacji uchodźcom wojennym?

Dr Olha Alieksieieva, pediatra Dimedic, przez 15 lat pracowała w  Ukrainie. Od roku udziela konsultacji w Polsce: – Konsultuję ukraińskich pacjentów prawie codziennie. Myślę, że to ogromna pomoc dla moich rodaków – mówi dr Olha.– Najczęściej wystawiamy recepty na nadciśnienie, insulinę, antybiotyki mamy też sporo przypadków związanych ze sterydami, lekami dermatologicznymi, antykoncepcją. Wiele osób potrzebuje leków psychiatrycznych, ponieważ ich stan pogorszył się pod wpływem wojennej traumy.

Dlaczego to robimy?

Chcemy pomóc osobom, które tego potrzebują. Jako przychodnia online mamy platformę i zespół lekarski, które pozwalają objąć opieką online pacjentów z całej Polski. Udowodniliśmy skuteczność naszych rozwiązań w czasie pierwszej fali COVID-19, kiedy Dimedic był pierwszą przychodnią online diagnozującą i prowadzącą terapię przy zakażeniu SARS-CoV-2. Teraz wykorzystujemy doświadczenie i wiedzę naszego zespołu, żeby pomóc osobom, które uciekły przed wojną – mówi Joanna Barczykowska-Tchorzewska, wiceprezes Dimedic.

Jak uzyskać pomoc? Wystarczy wejść na www.dimedic-ukrayina.eu i zapisać się na najbliższy termin na konsultację z lekarzem.

Comments

comments

137
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...