„Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
 wśród wyjątkowych projektów CSR 
ostatniego 30-lecia

Informacja Prasowa - 11.10.2019
86

„Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
 wśród wyjątkowych projektów CSR 
ostatniego 30-lecia

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowany przez ZT Kruszwica S.A., znalazł się w rankingu projektów CSR, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Idea wyboru najlepszych społecznych inicjatyw biznesu powstała dzięki ośrodkowi THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach projektu „30-lecie gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Biznesie, co dalej?”.

 

Od lat problemem jest spadek liczebności populacji pszczół. W 2011 roku, gdy w Polsce nie istniał jeszcze żaden program społeczny mający na celu poprawę tej sytuacji 35% Polaków uważało, że pszczoły są zwierzętami najbardziej potrzebującymi pomocy[1]. W takim właśnie momencie, 8 lat temu powstał „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” – pierwszy program społeczny poświęcony tym owadom. Jego misją do dziś jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie społeczności lokalnych do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia owadów zapylających. Zaledwie rok po rozpoczęciu działalności programu świadomość wspomnianej potrzeby ochrony pszczół wzrosła do 64%[2]. A powodów do ich ochrony mamy wiele, ponieważ praca zapylaczy w Polsce warta jest ponad 4 mld zł rocznie[3]. Na całym świecie, co roku, dzięki zapylaniu przez owady i inne zwierzęta zbieramy plony warte 235-577 miliardów dolarów[4]. Ponad 75% wiodących na świecie upraw jest zależnych od zapylania[5]. Szczególnie kultywacja owoców i warzyw jest kluczowym źródłem pożywienia człowieka oraz licznych gatunków ptaków i innych zwierząt. Dlatego pszczoły pełnią również kluczową rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej.

 

Jesteśmy zaszczyceni, że projekt „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” został dostrzeżony oraz znalazł się w gronie wyjątkowych inicjatyw, które zwróciły uwagę na kluczowe problemy dotykające społeczeństwo i środowisko w ciągu ostatniego 30-lecia – mówi Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager w ZT Kruszwica S.A.. – Od 2011 roku inspirujemy lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół, czego efektem jest m.in. stworzenie w ostatnich trzech latach blisko 70 000 Miejsc Przyjaznych Pszczołom w całej Polsce, zaangażowanie tylko w bieżącym roku 268 gmin w ramach inicjatywy Gmina Przyjazna Pszczołom, czy ustanowienie 6 lat temu Wielkiego Dnia Pszczół, który obchodzony jest 8 sierpnia. W tym roku wyznaczyliśmy nowy cel, kontynuujący budowanie bazy pokarmowej dla pszczół, czyli wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

 

W ramach projektu „30-lecie gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Biznesie, co dalej?” ośrodek THINKTANK wspólnie z Forum Odpowiedzialnego Biznesu zorganizował ranking projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Jego koordynatorem jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Lista nominowanych projektów CSR została stworzona w oparciu o coroczne raporty „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, a także zgłoszenia Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Projekty wyróżniono w dwóch kategoriach: praktyki lokalne oraz praktyki ogólnopolskie.

 

[1]Według danych z badania SMV „Human Experience Company”, czerwiec 2012 r

[2]Ibidem

[3]Według danych z raportu „Nie tylko miód. Wartość ekonomiczna zapylania upraw rolniczych w Polsce w 2015 roku”, wydanego przez Greenpeace Polska w lipcu 2016 r.

[4]Według danych z raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), opublikowanego w maju 2019 r.

[5]Według raportu Living Planet Report 2018, wydanego przez Fundację WWF w październiku 2018 r.

Comments

comments

86
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...