YouTube i Facebook przeciwko serwisowi InfoWars

Redakcja PR - 31.07.2018
92

YouTube i Facebook przeciwko serwisowi InfoWars

Od 1999 roku amerykański portal InfoWars rozgłasza nieprawdziwe informacje spiskowe. Posiada również liczne konta na Facebooku i YouTubie, które obserwują miliony ludzi. Po relacjach reporterów, którzy donosili o fake newsach rozpowszechnianych przez InfoWars, portale społecznościowe postanowiły zablokować wszystkie źródła nieprawdziwych informacji. Z czasem niestety okazało się, że zrobiły to nieskutecznie.

Facebook zawiesił konto założyciela InfoWars, Alexa Jonesa, a nagrania zostały usunięte. Podobnie zachował się serwis YouTube, który usunął 4 nagrania tego samego użytkownika. Filmiki pokazywały przemoc wobec dzieci, obrażały muzułmanów oraz osoby transpłciowe. YouTube nie zablokował jednak konta Jonesa, subskrybowanego przez 2 miliony internautów. Dlaczego? Wedle regulaminu serwisu konto może zostać zablokowane przez administrację tylko wtedy, kiedy właściciel w ciągu 3 miesięcy naruszy regulamin minimum 3 razy.

Strona stworzona przez Alexa Jonesa od wielu lat przedstawia teorie spiskowe związane z polityką międzynarodową. Jak wynika z raportów FBI, treści rozpowszechniane na stronie InfoWars są ogłaszane na Twitterze i Facebooku za pomocą rosyjskich botów. Facebook, mimo że miał świadomość tego, co się dzieje przez wiele lat, pozostawał obojętny.

Przykładów kłamstw, jakie rozpowszechnia Jones, jest wiele, niektóre z nich to m.in.: niedawne oskarżenie prokuratora Roberta Muellera, który badał relacje Donalda Trumpa z Rosją o wykorzystywanie seksualne i gwałty dzieci. Oskarżenia padły, kiedy mężczyzna transmitował nagranie na żywo na swoim kanale na Facebooku i posiadał 1,7 miliona obserwujących. Kolejnym przykładem są teorie podważające informacje na temat zamachu w World Trade Center na nowojorskim Manhattanie.

Portale społecznościowe i organizacje zmuszone są do walki z wieloma trudnościami podczas walki z fake newsami. Kontrolowanie internetowych doniesień oraz konfrontowanie ich z rzekomymi teoriami spiskowymi zajmuje ok. 3 dni. To wystarczająco wiele czasu, żeby fake news mógł dotrzeć do wielu milionów internautów.

 

Na podstawie: https://www.chip.pl/2018/07/facebook-i-youtube-walcza-z-serwisem-infowars/

Comments

comments

92
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...