„Wysokie Obcasy” i „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” zapraszają na odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności”

Informacja Prasowa - 04.07.2019
284

„Wysokie Obcasy" i „Gazeta Wyborcza Trójmiasto" zapraszają na odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności"

W najbliższy piątek, 5 lipca br. o godz. 11:00 na przystanku PKM Gdańsk Strzyża odbędzie się oficjalne odsłonięcie ściennego malowidła z wizerunkiem kobiet, które były zaangażowane w działalność opozycyjną w okresie PRL. W wydarzeniu wezmą udział m.in. bohaterki przedstawione na muralu oraz ich rodziny. „Kobiety Wolności” to kolejny projekt, który powstał w ramach ogólnopolskiej akcji „Wysokich Obcasów” pt. „Kobiety na mury”.

Wyjątkowy projekt „Kobiety Wolności” powstał na 400 m kw. powierzchni przystanku PKM Strzyża przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku. Przedstawionych na nim zostało kilkadziesiąt kobiet z całej Polski, które w latach PRL zaangażowane były w działalność opozycyjną i walczyły o wolny kraj. Bohaterki namalowane zostały na czterech podporach wiaduktu PKM, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że to one były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Na pierwszym i drugim znajdują się wizerunki m.in. Anny Walentynowicz, Aliny Pieńkowskiej, Henryki Krzywonos i Ewy Ossowskiej. Na kolejnych dwóch pojawiły się twarze kobiet opozycji z lat 80. z całej Polski. Za filarami, na tylnej ścianie przystanku, znajduje się napis „Kobiety Wolności”. Malowidło – namalowane w 36 kolorach – wzbogacone zostało o anegdoty i cytaty. Więcej informacji można znaleźć na Wysokieobcasy.pl.

Uroczyste odsłonięcie muralu będzie miało miejsce w najbliższy piątek, 5 lipca br. o godz. 11:00. Wezmą w nim udział m.in. poszczególne bohaterki muralu i ich rodziny, m.in. Ewa Ossowska – uczestniczka strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku oraz Bogdan Borusewicz – działacz opozycyjny i mąż Aliny Pienkowskiej, a także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes PKM SA Grzegorz Mocarski, autorki malowidła, radni sejmiku, członkowie ZWP, parlamentarzyści i samorządowcy oraz mieszkańcy Gdańska.

Autorką koncepcji muralu „Kobiety Wolności” jest Anna Eichler z RedSheels – pierwszej w Polsce kobiecej agencji muralowej. Projekt stworzyła wspólnie z Sabiną Twardowską, która narysowała najważniejsze postaci kobiet, korzystając ze zdjęć znalezionych w archiwach, udostępnionych przez byłe opozycjonistki lub przez ich rodziny. Przy realizacji projektu pracowali również artyści z Gdańska.

Pomysłodawcami malowidła są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Powstanie muralu jest jednym z wydarzeń zorganizowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach ogłoszonego w 2019 r. przez pomorski sejmik „Roku Wolności i Solidarności”.

Partnerami są „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” oraz „Wysokie Obcasy” – organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Kobiety na mury”, w ramach której powstaje niezwykły szlak murali portretujący kobiety, które zmieniły historię swojego regionu, Polski, a nawet świata. Prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały malowidła w Katowicach – z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu – z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie – z podobizną Kory. W tym roku stworzono już dwa malowidła w Rybniku – z wizerunkiem Lidii Grychtołównej oraz Anny Kozub.

W związku z odsłonięciem muralu „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” przygotowała dla swoich czytelników broszurę z artykułami o projekcie i sylwetkami bohaterek, która ukaże się w Trójmieście wraz z sobotnim wydaniem dziennika. A już od piątku, 5 lipca br. w serwisie Wysokieobcasy.pl internauci znajdą specjalną sekcję poświęconą „Kobietom Wolności”, w której prezentowane będą sylwetki działaczek opozycyjnych w czasach PRL.

 

Comments

comments

284
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...