Wyjątkowa wystawa „Zwie/rzę” w Szpitalu Pediatrycznym WUM 

Informacja Prasowa - 04.02.2019
253

Wyjątkowa wystawa „Zwie/rzę” w Szpitalu Pediatrycznym WUM 

Wyjątkowa wystawa „Zwie/rzę” w Szpitalu Pediatrycznym WUM 

– wspólne dzieło Fundacji Ronalda McDonalda, Ryszarda Kajzera i studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych –

Artysta Ryszard Kajzer wraz ze studentami Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
w Warszawie przygotowali unikalną wystawę dla Fundacji Ronalda McDonalda. Już 5 lutego w ramach projektu „Zwie/rzę” dzieci, pacjenci  Szpitala Pediatrycznego WUM w Warszawie będą mogły poczuć się jak prawdziwi artyści, tworząc unikatowe plakaty.

5 lutego 2019 r. w holu głównym Szpitala Pediatrycznego WUM w Warszawie odbędzie się premiera wystawy 22 czarno-białych plakatów. Prace te staną elementem ścian kolorowankowych prowadzonych w tym szpitalu od 3 lat przez Fundację Ronalda McDonalda. Grafiki wykonane w ramach projektu przedstawiają zwierzęta, a każda z prac składa się z 2 części, górnej i dolnej. Taka kompozycja pozwala na dowolność w łączeniu poszczególnych elementów, co daje wiele ciekawych możliwości tworzenia nawet najbardziej nietypowych kombinacji artystycznych.

Inauguracją wystawy będzie „Wielkie kolorowanie”. Wezmą w nim udział również celebryci, którzy wraz z dziećmi z wybranych oddziałów będą kolorować malowanki.

Pomysłodawcą projektu „Zwie/rzę” jest artysta Ryszard Kajzer, który pomaga Fundacji Ronalda McDonalda nie po raz pierwszy. Projekt jest częścią działań w Pokojach Rodzinnych, które Fundacja prowadzi w ramach wsparcia rodzin i dzieci przebywających w szpitalu, w myśl idei „Aby rodzina mogła być razem”.

W naszym projekcie zależało nam na stworzeniu atrakcyjnych wizualnie kart do kolorowania dla dzieci przebywających na leczeniu w Szpitalu WUM pacjentów szpitala. Chcieliśmy  wprowadzić element zabawy, dzieląc każdą z prac na dwie części. Dzięki temu mali artyści mogą dać upust swojej wyobraźni tworząc zwierzaki w różnorakich kombinacjach – mówi Ryszard Kajzer, twórca projektu „Zwie/rzę”.

Ekspozycję będzie można podziwiać od 5 lutego w holu głównym Szpitala Pediatrycznego WUM w Warszawie. Prace zostaną wystawione na nowych planszach ekspozycyjnych, które wykonał i podarował Fundacji Michał Łach i jego Zespół – wyjątkowi warszawscy stolarze o wielkich sercach!

Ryszard Kajzer jest utytułowanym artystą, który specjalizuje się w dziedzinie plakatu, grafiki wydawniczej oraz ilustracji. Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą. Wykłada i prowadzi zajecia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii Berlina, Budapesztu, Essen, Helsinek, Hong Kongu, Lahti, Mexico, Mons, Paryża, Pekinu, Toyamy, Trnavy i Warszawy.

Studenci, którzy wzięli udział w projekcie „Zwie/rzę”: Maciej Beister, Małgorzata Borczyk, Bartłomiej Dudziński, Maciej Dutkiewicz, Marlena Dziedzic-Nawrocka, Sandra Gilon, Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Lubowiecka, Mateusz Sadowski, Iwona Wojnarowicz, Paweł Woźniak, Magdalena Wyrzykowska, Marta Zabłocka, Hanna Zajączkowska, Viktoriia Zubova, Tomasz Zwierzyński, Anna Bliźniuk Saran, Agata Kmieć, Kseniya Komlik, Jadwiga Kondratiuk, Aleksandra  Kowalczyk, Michalina Kozłowska, Ewa Krawczyk, Marta Krężelewska, Katarzyna Lewsza, Jacek Mantykiewicz, Kamil Mendygrał, Monika Nowacka, Kinga Nowicka, Andrzej Ring, Łukasz Tyburzec, Andrzej Typiński, Małgorzata Welc, Katarzyna Antosik, Romana Berbecka-Chróst, Maciej Grabowski. Kinga Kwaśny, Marcin Oset, Eliza Ostojska, Monika Owczarek, Katarzyna Pacoń, Aleksandra Pawłowska, Marta Siwecka, Anita Skalska, Tatyana Solodar, Natalia Tkaczyk, Mariola Wyrzykowska, Monika Zapert.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/457924228076174/

O Fundacji

„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda należącej do działającej w 64 krajach sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities. Jej programy są realizowane dzięki wsparciu firm, osób prywatnych i wolontariuszy. Skala tych działań obejmuje całą Polskę. W centrum uwagi znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz wsparcie dla rodziny w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków i pobytu w szpitalu.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin hospitalizowanych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych dzieci mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni oraz łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodzin hospitalizowanych dzieci dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień i używane jako fotel.  Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.

Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to blisko 1300 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki bliskości Domu rodzice mogą odpocząć, przygotować posiłek i wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np.: pranie. A wszystko po to, aby dać im poczucie prawdziwego Domu. Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych z myślą o rodzicach Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i ogórd. Dom został stworzony zarówno jako miejsce dla osób, które poszukują wyciszenia, jak i dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Rodzice mogą spotkać się we wspólnej kuchni, która jest sercem Domu. Otoczeni są wsparciem wolontariuszy i profesjonalnego personelu. Jednocześnie z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt rodzinny do dziś to ponad 346 dni.

Comments

comments

253
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...