World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards 2022.

Jerzy Ciszewski - 12.04.2022
102

Sony World Photography Awards 2022

World Photography Organisation ogłosiło zwycięzców prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards 2022. Znakomity australijski fotograf Adam Ferguson zdobył tytuł Fotografa Roku, nagrodę w wysokości 25 tys. dolarów amerykańskich i zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony. Ogłoszono również dziesięcioro zwycięzców oraz zdobywców II i III miejsc w poszczególnych kategoriach konkursu profesjonalnego, a także zwycięzców konkursów otwartego, studenckiego i młodzieżowego.

Wszyscy zwycięzcy zostali przedstawieni w specjalnym filmie, w którym znalazły się wywiady i reakcje laureatów na przyznane im wyróżnienia. Film dostępny jest na stronie worldphoto.org/ceremony-2022

Wystawa prac laureatów i finalistów Sony World Photography Awards 2022 odbędzie się w londyńskim Somerset House w dniach od 13 kwietnia do 2 maja 2022 r. Prezentowanych będzie na niej ponad 300 odbitek prac, a także setki dodatkowych zdjęć w formie cyfrowej. Na wystawie będzie również można obejrzeć prace tegorocznego laureata nagrody za wybitny wkład w fotografię, znakomitego kanadyjskiego fotografa Edwarda Burtynsky’ego.

FOTOGRAF ROKU

Migrantes (Migranci) to seria czarno-białych autoportretów Meksykanów czekających na przekroczenie granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Ściśle współpracując z fotografowanymi osobami, Ferguson przygotował sesję zdjęciową, montując aparat średnioformatowy z wężykiem spustowym na statywie. Później usuwał się na bok, pozwalając samym fotografowanym wybrać moment zrobienia zdjęcia i tym samym uczestniczyć w procesie dokumentowania ich życia.

W lutym 2021 r., po zmianie administracji w USA, na granicy amerykańsko-meksykańskiej wzrosła liczba migrantów z Ameryki Środkowej i Południowej. W mediach pojawiały się zdjęcia tych ludzi, niosących ze sobą cały swój dobytek, w otoczeniu rodzin, uchwyconych w błysku fleszy fotoreporterów. Choć Ferguson nie negował znaczenia takich fotoreportaży, zwrócił uwagę na brak zdjęć z meksykańskiej strony granicy — zwłaszcza takich, na których migranci byliby potratowani podmiotowo i mieliby coś do powiedzenia.

Ferguson chciał to zmienić. Swój pomysł przedstawił redakcji New York Timesa i otrzymał zlecenie na 11-dniowy wyjazd do Juarez i Reynosy na przełomie kwietnia i maja 2021 r. Inspiracją dla jego podejścia do tematu był projekt fotograficzny Ghetto Adama Broomberga i Olivera Chanarina — wizualna podróż przez 12 współczesnych gett, między innymi szpital psychiatryczny im. Rene Vallejo na Kubie, w którym obaj artyści przekazali fotografowanym pacjentom kontrolę nad spustem migawki.

Fergusonowi towarzyszyli meksykańscy dziennikarze: Ernesto Rodríguez, Silvia Cruz, Noe Gea Medina i Laura Monica Cruz Flores. Wspólnie rozmawiali z migrantami czekającymi na możliwość przekroczenia granicy, nagrywali ich historie, często wstrząsające, i pracowali nad inscenizacją i wykonywaniem zdjęć w warunkach, w których ich bohaterowie czuliby się najmniej skrępowani. Fotograf zdecydował się na zdjęcia czarno-białe, aby pozbyć się chaotycznej mieszaniny kolorów otoczenia i zredukować obraz do jego wartości emocjonalnej. W ten sposób powstała seria zdjęć stanowiących przejmujący portret ludzi zawieszonych w czasie, poszukujących możliwości bardziej dostatniego życia.

Zdjęcia migrantów i ich rodzin, które Adam Ferguson wykonał na granicy USA i Meksyku, są bardzo poruszające i budzą w nas współczucie — komentuje zwycięski projekt Fergusona Mike Trow, przewodniczący jury konkursu profesjonalnego. — Te wyjątkowe portrety pokazują, że moralna wrażliwość i szacunek pomagają uniknąć wrażenia manipulacji i wtrącania się w życie prywatne, o co często oskarża się fotografię. Dając bohaterom możliwość samodzielnego decydowania o wyzwoleniu migawki, Adam przekazuje im pewną władzę, dzięki której mogą oni samodzielnie decydować o tym, jak będą postrzegani. Te zdjęcia są piękne i wymowne, ale widać w nich także życzliwość i szacunek. Były też inne historie, które zrobiły na nas, jurorach, duże wrażenie. Seria Adama wyróżniała się tym, że w tak wymowny i ciepły sposób opowiada o ludziach, którzy doświadczają ogromnych trudności, ale zachowują godność i miłość niezależnie od tego, gdzie się znajdują i co posiadają.

Współpraca z migrantami stanowiła próbę stworzenia obrazów, które budziłyby w widzu nie współczucie dla tych ludzi, tylko empatię — komentuje swoje zwycięstwo Adam Ferguson. — Zrzekając się kontroli nad spustem migawki i dając każdemu migrantowi możliwość samodzielnego wyboru momentu zrobienia zdjęcia, miałem nadzieję odwrócić narrację marginalizacji i stworzyć historię, która będzie bardziej ludzka, całościowa i prawdziwa. Jestem wdzięczny odważnym i twardym ludziom, którzy zgodzili się ze mną współpracować, i odbieram tę nagrodę także w ich imieniu. Tytuł Fotografa Roku daje tej historii nowe życie. Dzięki temu szersza publiczność może poznać ważne historie osób, które podzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami.

 ZWYCIĘZCY KATEGORII PROFESJONALNYCH

 Zwycięzców konkursu profesjonalnego wyłonił zespół ekspertów, którzy oceniali zbiór liczący od pięciu do dziesięciu zdjęć. Były wśród nich opowieści o kryzysach politycznych i klimatycznych, osobiste medytacje na temat rodziny i straty, a także nowe, kreatywne podejścia do martwej natury i fotografii przyrodniczej.

Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Zwycięzcami tegorocznej edycji są:

ARCHITEKTURA I DESIGN

I miejsce: Domagoj Burilović (Chorwacja) za serię Dorf (Wioska)

Finaliści: II miejsce Javier Arcenillas (Hiszpania); III miejsce Yun Chi Chen (Tajwan)

KREATYWNOŚĆ

I miejsce: Alnis Stakle (Łotwa) za serię Mellow Apocalypse (Łagodna Apokalipsa)

Finaliści: II miejsce Raphael Neal (Wielka Brytania); III miejsce Sarah Grethe (Niemcy)

PROJEKTY DOKUMENTALNE

I miejsce: Jan Grarup (Dania) za serię The Children of the Financial Collapse in Venezuela (Dzieci zapaści finansowej w Wenezueli)

Finaliści: II miejsce Fabian Ritter (Niemcy); III miejsce Win McNamee (USA)

ŚRODOWISKO NATURALNE

I miejsce: Shunta Kimura (Japonia) za serię Living in the Transition (Życie w okresie przejściowym)

Finaliści: II miejsce Gideon Mendel (RPA); III miejsce Giacomo d’Orlando (Włochy)

KRAJOBRAZ

I miejsce: Lorenzo Poli (Włochy) za serię Life on Earth (Życie na Ziemi)

Finaliści: II miejsce Andrius Repšys (Litwa); III miejsce Gareth Iwan Jones (Wielka Brytania)

PORTFOLIO

I miejsce: Hugh Fox (Wielka Brytania) za Portfolio

Finaliści: II miejsce Julian Anderson (Wielka Brytania); III miejsce Anna Neubauer (Austria)

PORTRET

I miejsce: Adam Ferguson (Australia) za serię Migrantes (Migranci) 

Finaliści: II miejsce George Tatakis (Grecja); III miejsce Brent Stirton (RPA)

SPORT

I miejsce: Ricardo Teles (Brazylia) ze serię Kuarup

Finaliści: II miejsce Adam Petty (Australia); III miejsce Roman Vondrouš (Czechy)

MARTWA NATURA

I miejsce: Haruna Ogata (Japonia) i Jean-Etienne Portail (Francja) za serię Constellation (Gwiazdozbiór)

Finaliści: II miejsce Cletus Nelson Nwadike (Szwecja); III miejsce Alessandro Gandolfi (Włochy)

DZIKA PRZYRODA I NATURA:

I miejsce: Milan Radisics (Węgry) za serię The Fox’s Tale (Lisia opowieść)

Finaliści: II miejsce Federico Borella (Włochy); III miejsce Oana Baković (Rumunia)

Dalsze informacje o nagrodzonych i finałowych projektach tegorocznej edycji można uzyskać, odwiedzając nasze internetowe galerie zwycięzców lub pobierając album Sony World Photography Awards 2022.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE OTWARTYM

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Zwycięskie prace wybierane są ze względu na zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Spośród dziesięciorga zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu otwartego jury wybrało Scotta Wilsona (Wielka Brytania). Otrzymał on tytuł Fotografa Roku 2022 w konkursie otwartym, nagrodę pieniężną w wysokości 5000 dolarów amerykańskich, cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony oraz możliwość uzyskania globalnego rozgłosu.

Wilson został uhonorowany za poruszającą fotografię zatytułowaną Anger Management (Kontrola gniewu / Radzenie sobie z gniewem), zgłoszoną w kategorii Świat natury i dzika przyroda. Czarno-biała fotografia, wykonana na północnym zachodzie stanu Kolorado w USA, ukazuje dzikiego mustanga, który uderza kopytami w ziemię, wzniecając tumany kurzu. Zdjęcie zostało zrobione wkrótce po tym, jak ogier wytarzał się w błocie — dzikie konie chronią się w ten sposób przed insektami — a teraz pokazywał konkurentom, innym samcom, że jest gotów do walki o miejsce przy pobliskim wodopoju.

To dla mnie ogromny zaszczyt, że zdjęcie Anger Management pozwoliło mi zdobyć tytuł Fotografa Roku 2022 w konkursie otwartym Sony World Photography Awards — komentuje zwycięstwo Scott Wilson. — Obserwowanie mustangów na wolności to wyjątkowe doświadczenie związane z surową, pełną życia dziką przyrodą.  Napięcie widoczne na tej fotografii symbolizuje wyzwania związane z ochroną dzikich koni na amerykańskim Zachodzie, gdzie te cenne zwierzęta są łapane w rekordowych ilościach i usuwane z terenów publicznych. Do końca 2022 r. więcej będzie mustangów schwytanych przez człowieka niż żyjących na wolności.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE STUDENCKIM

Ezra Bohm (Holandia) z Nederlandse Acedemie voor Beeldcreatie otrzymał tytuł Fotografa Roku 2022 w konkursie studenckim, zdobywając tym samym dla swojej uczelni cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 tys. euro. Bohm został wyróżniony za serię zdjęć zatytułowaną The Identity of Holland (Tożsamość Holandii), stworzoną w odpowiedzi na zadany temat Connections (Połączenia), w ramach którego studenci mieli przedstawić, w jaki sposób oni sami lub bohaterowie ich zdjęć wchodzą w interakcje ze światem. Zwycięska seria Bohma to fotografie ukazujące członków zżytej ze sobą społeczności holenderskiej wioski, którzy zachowują tradycyjny styl życia. Na zdjęciach widzimy ich bogate, historyczne stroje i związki z kulturową historią Holandii.

Ta nagroda stanowi dla mnie potwierdzenie, że najważniejsze jest fotografowanie tego, co nieoczekiwane, opowiadanie historii, które wypływają z mojego serca i duszy — komentuje zwycięstwo Ezra Bohm. — Kiedy podążamy za własnymi ambicjami, wszystko, co robimy, staje się bardziej znaczące, a może i bardziej udane.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE MŁODZIEŻOWYM

Wybrany spośród sześciorga zwycięzców poszczególnych kategorii 18-letni Tri Nguyen (Wietnam) zdobył tytuł Młodzieżowego Fotografa Roku 2022 za zdjęcie Under The Moonlight (W świetle księżyca). Fotografia przedstawia młodego człowieka oświetlonego sztucznym światłem księżyca, stojącego na tle zniszczonego otoczenia. Światło skupia uwagę widza na bohaterze zdjęcia i jego pragnieniu zaakceptowania własnych słabości. Zdjęcie jest częścią serii, której głównymi tematami są autorefleksja oraz tęsknota za przełamywaniem schematów i uznaniem własnych niedoskonałości.

Nagrodą za zwycięstwo jest zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony i możliwość uzyskania światowego uznania. — Jako początkujący i bardzo zmotywowany artysta jestem niezwykle podekscytowany i dumny, że zostałem Młodzieżowym Fotografem Roku 2022 — komentuje zwycięstwo Nguyen. — Z pokorą przyjmuję tę nagrodę. Potraktuję ją jako inspirację do dalszego rozwoju w dziedzinie fotografii.

NAGRODA ZA WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ

Nagroda za wybitny wkład w fotografię trafia w tym roku w ręce doskonałego kanadyjskiego fotografa Edwarda Burtynsky’ego. Burtynsky, powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych fotografów, znany jest przede wszystkim z poruszających zdjęć krajobrazów przemysłowych i ukazywania szeroko pojętego kryzysu ekologicznego. W uderzających obrazach rozległych, przekształconych przez człowieka krajobrazów Burtynsky obnaża niesamowitą skalę infrastruktury i dewastacji, przedstawiając widoki zniszczonych łańcuchów górskich, wyschniętych zbiorników wodnych i rozrastających się miast, ubrane w formę niemal malarskich abstrakcji bazujących na kolorze i formie.

Kilkanaście wielkoformatowych fotografii będzie można obejrzeć w ramach wystawy pokonkursowej Sony World Photography Awards 2022. Ich wybór, którego dokonał sam artysta, przypomina najważniejsze prace z całej jego 40-letniej kariery. Pochodzą one z takich serii, jak Anthropocene (Antropocen — tytuł pochodzi od proponowanej nazwy obecnej epoki geologicznej) z 2018 r., Salt Pans (Saliny, 2016), Water (Woda, 2013), Oil (Ropa naftowa, 2009) czy Railcuts (dosł. krajobrazy przecięte liniami kolejowymi, 1985). Dodatkowo na wystawie w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zostaną zaprezentowane zdjęcia z przygotowywanej obecnie nowej serii Burtynsky’ego zatytułowanej Africa (Afryka, 2022), ukazującej afrykańskie krajobrazy i obszary, które zostały przekształcone przez wydobycie surowców.

WYSTAWA SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS 2022

Wystawę Sony World Photography Awards 2022 będzie można oglądać w londyńskim Somereset House od 13 kwietnia do 2 maja 2022 r. Oprócz prac zwycięzców tegorocznej edycji konkursu oraz zwycięzców poszczególnych kategorii na wystawie można będzie zobaczyć indywidualne prezentacje prac Pabla Albarengi (Urugwaj), Fotografa Roku 2020, oraz Craiga Eastona (Wielka Brytania), zwycięzcy z roku 2021.

Albarenga zaprezentuje wybór zdjęć ze swojego zwycięskiego cyklu Seeds of Resistance (Nasiona oporu), w którym łączy fotografie krajobrazów i terytoriów zagrożonych przez górnictwo i agrobiznes z portretami aktywistów walczących o ich ochronę. Easton pokaże z kolei kilkanaście czarno-białych portretów z cyklu Bank Top, przedstawiających mieszkańców silnie zżytej wspólnoty z dzielnicy Bank Top w Blackburn. Projekt bada poprawne i błędne przedstawienia społeczności w północnej Anglii, analizując historie i doświadczenia lokalnych mieszkańców poprzez obrazy i towarzyszące im teksty autorstwa współpracownika Eastona, pisarza i naukowca Abdula Aziza Hafiza.

Wirtualną wystawę pokonkursową Sony World Photography Awards 2022 można obejrzeć na stronie: www.worldphoto.org/virtualexhibition2022

FINALIŚCI I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE PROFESJONALNYM 2022

 

ARCHITEKTURA I DESIGN:

Finaliści:

Javier Arcenillas, Hiszpania

Yun Chi Chen, Tajwan

Domagoj Burilović, Chorwacja

Wyróżnienia:

Jason Au, Hongkong

Serena Dzenis, Australia

Khalid Najib, Palestyna

Rene Cassio Scholz, Niemcy

Mark Henley, Wielka Brytania

 

KREATYWNOŚĆ:

Finaliści:

Raphaël Neal, Wielka Brytania

Alnis Stakle, Łotwa

Sarah Grethe, Niemcy
Wyróżnienia:

Ioana Moldovan, Rumunia

Peter Franck, Niemcy

Hugh Kinsella Cunningham, Wielka Brytania

Julia Ovchinnikova, Rosja

Marius Ionut Scarlat, Rumunia

Alejandra Aragón, Meksyk

PROJEKTY DOKUMENTALNE:

Finaliści:

Jan Grarup, Dania

Fabian Ritter, Niemcy

Win McNamee, USA

Wyróżnienia:

Alejandro Cegarra, Wenezuela

Havard Bjelland, Norwegia

Kyaw Zay Yar Lin, Mjanma

Andrea Bettancini, Włochy

Moses Omeogo, Niemcy

 

 

ŚRODOWISKO NATURALNE:

Finaliści:

Shunta Kimura, Japonia

Giacomo d’Orlando, Włochy

Gideon Mendel, RPA

Wyróżnienia:

Lieven Engelen, Belgia

Mehdi Mohebi Puor, Iran

J Henry Fair, USA

Kikoh Matsuura i Kazuki Ide, Japonia

 

PORTRET:

Finaliści:

George Tatakis, Grecja

Adam Ferguson, Australia

Brent Stirton, RPA

Wyróżnienia:

Vladimir Frumin, Rosja

Joan-Ramon Manchado, Hiszpania

Phillip Walter Wellman, USA

Areshina Nadezhda, Rosja

 

DZIKA PRZYRODA I NATURA:

Finaliści:

Milan Radisics, Węgry

Oana Baković, Rumunia

Federico Borella, Włochy

Wyróżnienia:

Paola Lai, Włochy

Arun Kuppuswamy Mohanraj, Wielka Brytania

Debora Lombardi, Włochy

Graeme Purdy, Wielka Brytania

Amin Mezian, Hiszpania

 

 

 

KRAJOBRAZ:

Finaliści:

Andrius Repšys, Litwa

Gareth Iwan Jones, Wielka Brytania

Lorenzo Poli, Włochy

Wyróżnienia:

Martin Broen, USA

Mihails Ignats, Łotwa

Jonas Daley, Chiny kontynentalne

Manuel Enrique González Carmona, Hiszpania

Majid Hojjati, Iran

Milan Radisics, Węgry

 

SPORT:

Finaliści:

Roman Vondrouš, Czechy

Adam Pretty, Australia

Ricardo Teles, Brazylia

Wyróżnienia:

André Pitome Ávila, Brazylia

Bradley Kanaris, Australia

Jesús Arvizu, Meksyk

Pan Liao, Chiny kontynentalne

Luis Tato, Hiszpania

 

PORTFOLIO:

Finaliści:

Anna Neubauer, Austria

Julian Anderson, Wielka Brytania

Hugh Fox, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Luca Locatelli, Włochy

Sara Goli, Iran
Adrees Latif, USA

Mikołaj Marczuk, Polska

Marlena Waldthausen, Niemcy

MARTWA NATURA:

Finaliści:

Cletus Nelson Nwadike, Szwecja

Haruna Ogata (Japonia) i Jean-Etienne Portail (Francja)

Alessandro Gandolfi, Włochy

Wyróżnienia:

Bence Kalmar, Węgry

Céline Pannetier, Francja

Graziella Cerveira Nunes, Brazylia

Ichio Usui, Japonia
Reinis Hofmanis, Łotwa

 

 

 

 

ZWYCIĘZCY KATEGORII I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE OTWARTYM 2022

 

ARCHITEKTURA:

I miejsce:

Anthony Chan, Hongkong

Wyróżnienia:

Bryan Field, Wielka Brytania

Francjasca Sciambarruto, Włochy

Gerhard Hucke, Niemcy

Giulio Casti, Włochy

Günter Kleber, Niemcy

Junming Chen, Chiny kontynentalne

Khanh Le Viet, Wietnam

Klaudia Chwastek, Polska

Klaus Lenzen, Niemcy

Marcus Ek, Norwegia

Muhammad Najib Bin Abdul Rahman, Singapur

Ute-Christa Scherhag, Niemcy

Wonyoung Choi, Korea Południowa

Zeynep Demirhan, Turcja

 

STYL ŻYCIA:
I miejsce:

Utsab Ahamed Akash, Bangladesz

Wyróżnienia:

Catherine Falls, Wielka Brytania

Daniela Jaime Díaz, Kolumbia

Davide Agostini, Włochy

Haikun Liang, Chiny kontynentalne

Hend Wahdan, Egipt

Ivo Kiapes, Słowacja

Kantaya New, Singapur

Kishor Shrestha, Nepal

Marina Lattanzi, Argentyna

Osman Maasoglu, Turcja

Roni Süslü, Turcja

Txema Lacunza Nasterra, Hiszpania

 

PRZEDMIOT:

I miejsce:

Leonardo Reyes-González, Meksyk

Wyróżnienia:

Aleksandra Garbarczyk, Polska

Andre Boto, Portugalia

Holger Bücker, Niemcy

Jonas Strandberg, Szwecja

Klaus Lenzen, Niemcy

Marina Tsaregorodtseva, Wielka Brytania

Martin Rawle, Wielka Brytania

Maryia Sapego, Białoruś

Masumi Shiohara, Japonia

Paolo Paccagnella, Włochy

 

PODRÓŻ:

I miejsce:

Thanh Nguyen Phuc, Wietnam

Wyróżnienia:

Alessandro Accordini, Włochy

Ashok Gidwani, Indie

Claudia Magnani, Włochy

Darshan Ganapathy, Indie

Eduard Gutescu, Rumunia

François Philippe, Francja

Hong Nguyen, Wietnam

Huu Binh Nguyen, Wietnam

Ioan Maga, Rumunia

Milad Nalbandiyan, Iran

Saravut Whanset, Tajlandia

Sujon Adikary, Bangladesz

Yang Shu, Chiny kontynentalne

Yawar Abbas, Pakistan

KREATYWNOŚĆ:

I miejsce:

Isabel Salmon, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Abbas Valadi, Iran

Caleb Nii Odartey Aryee, Ghana

Clair Robins, Wielka Brytania

Gemma Pepper, Wielka Brytania

Hanna Lisava, Niemcy

Jacek Orzeł, Polska

Pierre Portolano, Francja

Ryan Rogers, USA

Sawamaru Pokiru, Japonia

Shabnam Maleki, Iran

Valentina Cipriany, Wenezuela

Vanessa Fairfax-Woods

i Henry Woide, Wielka Brytania

RUCH:
I miejsce:

Raido Nurk, Estonia

Wyróżnienia:

Caroline Kearsley, Wielka Brytania

Chin Leong Teo, Singapur

Christine Abel, USA

Hiroki Nose, Japonia

Isabela Eseverri, Wenezuela

Izabela Łysoń, Polska

Joachim Kiner, Niemcy

Oscar Seguel, Chile

Samiran Chakraborty, Bangladesz

Shiloh Garcia, Meksyk

Tomohiko Funai, Japonia

Yiming Yang, Chiny kontynentalne

Zhenhuan Zhou, Chiny kontynentalne

 

PORTRET:

I miejsce:

Simone Corallini, Włochy

Wyróżnienia:

Davide Limonta, Włochy

Elaine Klein, Izrael

Francjasco Fantini, Włochy

Maria Gutu, Mołdawia

Matthew Brown, RPA

Olga Urbanek, Polska

Owen Harvey, Wielka Brytania

Siavosh Ejlali, Iran

Simon Murphy, Wielka Brytania

Tom Barnes, Wielka Brytania

Wagner Pena, Brazylia

KRAJOBRAZ:

I miejsce:

Vicente Ansola, Hiszpania

Wyróżnienia:

Anargyros Dekavallas, Grecja

Cigdem Ayyildiz, Turcja

Fernando Famiani, Włochy

Hal Gage, USA

Julien Visse, Francja

Luis Manuel Vilariño Lopez, Hiszpania

Manuel Schmidt, Niemcy

Marko From, Finlandia

Martin Morávek, Czechy

Muzaffer Murat İlhan, Turcja

Olivier Vauguin, Francja

Peter Leyer, Węgry

Stuart Chape, Australia

Tim Hodges, Wielka Brytania

 

ŚWIAT NATURY I DZIKA PRZYRODA:
I miejsce:

Scott Wilson, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Albert Beukhof, Holandia

Amish Chhagan, Zambia

Antonio Coelho, Portugalia

Brice Tribollet, Szwajcaria

Dinorah Graue, Meksyk

Ewa Jermakowicz, Polska

James Crombie, Irlandia

Jessica Mohn, Niemcy

Liqiang Ma, Chiny kontynentalne

Martyn Harris, Wielka Brytania

Memo Gómez, Kolumbia

Raquel Inés Correa Chiesa, Hiszpania

Thomas Barry, Irlandia

Tiho Trichkov, USA

 

FOTOGRAFIA ULICZNA:

I miejsce:

Etienne Souchon, Francja

Wyróżnienia:

Assaf Sharon, Izrael

Beatrice Collado Orive, Hiszpania

Davide Bonaldo, Włochy

Elias Sarquis, Argentyna

Emre Çakmak, Turcja

Jonathan White, Wielka Brytania

Juan Cruz Olivieri, Argentyna

Li Ting, Tajwan

Ludovic Le Guyader, Francja

Miguel Angel Mínguez Corella, Hiszpania

Nina TBerg, Niemcy

Seyed Ali, Iran

Shun Wang, Chiny kontynentalne

FINALIŚCI KONKURSU STUDENCKIEGO 2021

 

Aidan Murgatroyd, RPA

Stellenbosch Academy of Design and Photography

 

Alexander Komenda, Kanada

Uniwersytet Aalto, Finlandia

 

Angela Stoll, Australia

University of Wollongong

 

Chris Rosas Vargas, USA

Parsons

 

Dennis Mubanga Kabwe, Zambia

Open Window University Zambia

 

Ezra Bohm, Holandia

Nederlandse Acedemie voor Beeldcreatie

 

Oriel Naxhielly Martins, Argentyna

ENFO Escuela De Fotografía

 

Sachi Deshmukh, Indie

Nuova Accademia di Belle Arti, Włochy

 

Sergey Pronin, Rosja

Docdocdoc School of Modern Photography

 

Xu Han, Chiny kontynentalne

Nanjing University of the Arts

FINALIŚCI KONKURSU MŁODZIEŻOWEGO 2021

 

KOMPOZYCJA I DESIGN:  Elijah Baptiste, USA

 

FOTOGRAFIA ULICZNA:  Zinuo Shi, Chiny kontynentalne

 

KRAJOBRAZ:  Emery Sanderson, Kanada

 

KULTURA I PODRÓŻE:  Cameron Borg, Australia

 

DZIKA PRZYRODA I NATURA:  Rayhan Mundra, USA

 

PORTRET:  Tri Nguyen, Wietnam

 

TEMAT OTWARTY:  Benjamin Joel, USA

 

 

Comments

comments

102
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...