Technologie przyszłości, które mają zmienić podróże samolotami

Redakcja PR - 13.03.2018
24

Technologie przyszłości, które mają zmienić podróże samolotami

Nowe technologie z pewnością sprawiają, że podróże lotnicze zmieniają się i stają coraz bardziej wygodne dla pasażerów. Nie oznacza to, że z pokładów samolotów mają zniknąć stewardessy, czy piloci, dbający o obsługę lotu, jednak już teraz istnieje wiele udogodnień technologicznych, mających na celu ułatwienie pasażerowi podróżowania w przestworzach, oto niektóre z nich:

  • Bezprzewodowy internet

Wejście na pokład samolotu jest związane z wyłączaniem urządzeń mobilnych, co sprawia, że pasażerowie, odcięci od internetu podczas lotu nie są w stanie kontynuować swojej pracy czy kontaktować się ze znajomymi.

Dostęp do wi-fi podczas lotu nie tylko pomagałby pasażerom w pracy bądź kontakcie z ziemią, lecz również miałby wpływ na rozwinięcie bazy utworów muzycznych, filmów oraz ważnych informacji, co niewątpliwie zwiększyłoby atrakcyjność podróży.

Jak  na razie dostęp do sieci na pokładzie samolotu występuje w przyszłych ofertach takich linii lotniczych jak m.in. Lufthansa i Emirates.

 

  • Spersonalizowanie potrzeb pasażerów

Linie lotnicze Air New Zeland jako pierwsze weryfikują technologię Microsoft Holo Lens. Wraz z firmą Dimension Data przygotowywują program, który znacząco zmieni stosunki załogi z pasażerami, których w tej chwili podczas lotu identyfikuje jedynie numer miejsca.

Przy wykorzystaniu Technologii HoloLens załoga, podchodząca do pasażera będzie mogła widzieć kluczowe informacje, m.in. jego imię, ulubione danie, napój lub też pozycję w programie lojalnościowym. Jak wynika z relacji Air New Zeland, pozwoli to nawet na rozpoznawanie samopoczucia i emocji pasażera na podstawie obrazu oraz dźwięku.

 

  • Rzeczywistość wirtualna

Przed wejściem  do samolotu pasażer będzie miał możliwość przeniesienia się na jego pokład za pomocą wirtualnej rzeczywistości.

Obecnie Lufthansa i Finnair umożliwiają obejrzenie wnętrza swoich samolotów, sprawdzenia klasy zarówno biznes, jak i klasy ekonomicznej, bądź też zapoznania się z udogodnieniami, jakie występują w maszynach.

Na tegorocznych targach ITB w Berlinie przedstawiciele linii lotniczych  Eurowings, należących do Lufthansa Group przedstawiali wirtualną rzeczywistość w kontekście wyboru miejsc w samolocie w czasie odprawy. Pasażerowie mieliby możliwość wirtualnego spaceru po pokładzie i spojrzenia na samolot z innej perspektywy.

 

  • Wykorzystanie Chatbotów

Jak podaje firma IT Hexaware, teraz już nawet co 5 rozmowa telefoniczna związana jest z uzyskaniem informacji związanych z przelotami. Chodzi tutaj m. in. o upgrade, zmiany w rezerwacji, posiłki oferowane podczas lotu czy limit bagażu. Wszystkie te sprawy mogą zostać rozwiązane za pomocą chatbota. Pasażer pragnący się skomunikować z liniami lotniczymi za pomocą maila lub Messengera, będzie obsługiwany przez bota w identyczny sposób, gdyby zajmował się tym człowiek. Działanie te mają przede wszystkim na celu obniżenie kosztów, jakie ponoszą linie lotnicze na obsługę pasażerów, zwiększanie przychodów oraz zbieranie danych, które mają pomóc lepiej zrozumieć pasażerów i ich potrzeby.

  • Zastosowanie chipów

W lutym 2016 r. linie lotnicze Air New Zeland umieściły w swojej ofercie Airband, czyli gumową opaskę z chipem, zakładaną na nadgarstek w czasie odprawy. Usługa ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku 11 – 16 lat, podróżujących bez opiekunów. Jak działa Airband? Podczas kolejnych etapów podróży chip, znajdujący się w opasce jest skanowany i następuje wysyłanie komunikatów do maksymalnie 5 wybranych wcześniej osób, np. opiekunów dziecka. Niewykluczone, że w przyszłości chipy mogą być również wykorzystywane do procesu kodowania na nich kart pokładowych czy biletów lotniczych.

 

Na podstawie: https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/latanie-w-przyszlosci-nowe-technologie-na-pokladach-samolotow/x9wbfqs

Comments

comments

24
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...