Sylwester – tradycja czy zwykły dzień tygodnia? – raport specjalny Polskiego Programu Jakości Obsługi

Informacja Prasowa - 29.12.2017
92

Sylwester - tradycja czy zwykły dzień tygodnia? - raport specjalny Polskiego Programu Jakości Obsługi

Co robimy w sylwestra? To pytanie zadaje sobie corocznie 97% Polaków – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Program Jakości Obsługi. Obchody sylwestrowe od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem, a z roku na rok pojawia się coraz więcej sposobów na świętowanie Nowego Roku. Polacy chętnie bawią się z tej okazji, ale młodsze pokolenia traktują ten dzień całkiem inaczej niż starsza część społeczeństwa.

Sylwester jest tylko okazją do zabawy?

W obecnych czasach sylwester i Nowy Rok uznawane są przez większość ludzi za dzień zabawy i okazję do spotkania ze znajomymi. Takiego zdania jest 9 n 10 ankietowanych. Natomiast połowa badanych traktuje obchody sylwestrowe wciąż jako tradycję. Dla 34% osób jest to dobry czas na zmiany i nowe postanowienia. Z kolei 1 na 10 badanych twierdzi, że tak huczne obchodzenie tego dnia jest zbędnym wydarzeniem.

W tym roku zostajemy w domu

Pomimo, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia oraz Nowy rok sprzyjają wyjazdom urlopowym, to ponad połowa respondentów nie mając planów sylwestrowych, pożegna stary rok w swoich domach – tak twierdzi 53% badanych. Natomiast 1 na 5 ankietowanych zdążyło zorganizować sobie rozrywkę na ten wieczór i zdecydowało się obchodzić sylwestra u znajomych. Warto zaznaczyć, że 2% deklaruje, że spędzi tą ostatnią noc 2017 roku w pracy. Są również tacy, którzy traktują sylwestra jako zwykły dzień tygodnia i uznało, że ten nie ma on dla nich szczególnego znaczenia.

Domówka najlepszym rozwiązaniem

Chcąc rozerwać się w sylwestra stawiamy na domówkę czyli imprezę zorganizowaną w domu – takiego zdania jest niemal połowa ankietowanych. Jedna czwarta odpowiedziała, że zwykle ten dzień spędzają przed telewizorem. Tylko 1 na 10 badanych wybiera zabawę na balu sylwestrowym. Najmniej interesującą formą świętowania Nowego Roku są wypady za granicę oraz zorganizowane wyjazdy sylwestrowe, które są dość mocno promowane przez przewoźników i operatorów podróży.

Lubimy bawić się z najbliższymi

Skoro najchętniej spędzamy sylwestra we własnych czterech ścianach lub na domówce, to tym bardziej spędzamy go w gronie najbliższych nam osób. Zdecydowana większość, bo aż 6 na 10 Polaków zdeklarowało, że w tym dniu towarzyszy mu życiowy partner. Co piąty badany bawi się w towarzystwie znajomych. Zaledwie 5% opowiedziało się za sylwestrem w samotności.

Przygotowania na ostatnią chwilę

Mimo tego, że sylwester wypada zaledwie kilka dni po Bożym Narodzeniu, to nie przygotowujemy się do niego tak pieczołowicie jak do wigilii i Świąt. Ponad połowa respondentów twierdzi, że zostawia organizacje sylwestra na ostatnią chwilę. 2 na 10 zadeklarowało, że w ogóle nie przygotowują się do tego dnia. Podobnie podchodzimy do wydatków. W tym roku nie mamy zamiaru wydawać dużo pieniędzy na sylwestra – 84% badanych przeznaczy na ten cel maksymalnie 300zł. W opinii 50% Polaków, tegoroczna organizacja zabawy sylwestrowej nie powinna być droższa niż w zeszłym roku. Jednak niemal jedna trzecia już wie, że sylwester 2017 będzie kosztować ich więcej niż w rok temu.

Brudnym ulicom i nietrzeźwym kierowcom mówimy zdecydowane nie.

Najbardziej nie lubimy śmieci, które w tym dniu mnożą się w zastraszającym tempie na ulicach miast. W opinii 61% Polaków kolejny minus należy się nietrzeźwym kierowcom, którzy tej nocy wyjeżdżają na drogi. Respondenci zwracają również uwagę na niebezpieczne zachowania ludzi, którzy tego dnia, pod wpływem emocji oraz środków odurzających, stanową zagrożenie dla innych w ich otoczeniu. Martwimy się także o naszych pupili – niemal połowie badanych nie podoba się jak ich czworonogi reagują na towarzyszący zabawom sylwestrowym hałas.

Koszty i jakość obsługi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca

58% Polaków szykując się do sylwestrowej nocy, największą uwagę skupia na kosztach, standardach i jakości obsługi w miejscu zabawy. Ponad połowa deklaruje, że swoje decyzje dotyczące organizacji sylwestra opiera na opiniach i radach znajomych. 4 na 10 respondentów twierdzi, że planując zabawę sylwestrową zdają się na własne pomysły.

Wymarzony sylwester w tropikach

Tęsknimy za latem i wysokimi temperaturami – nawet w sylwestra. Ponad jedna trzecia badanych twierdzi, że to właśnie pod palmami chciałaby świętować Nowy Rok. Drugą najczęściej wybieraną propozycją jest wyjazd do SPA, gdzie odpoczywałoby 14% Polaków. Co dziesiąty ankietowany marzy o sylwestrze w domowym zaciszu, z kolei 11% najchętniej wybrałoby się na wielki bal sylwestrowy. Natomiast zwolenników zimowego szaleństwa na stoku jest zaledwie 8%. Najwyraźniej zimy nam nie brakuje, nawet narciarzom.

Postanowienia noworoczne dalej w modzie

W opinii 56% badanych, tradycja tworzenia noworocznych postanowień odeszła już do lamusa. Natomiast co czwarty ankietowany pielęgnuje ten zwyczaj i chętnie planuje zmiany w swoim życiu na kolejne 12 miesięcy. Najczęściej decydujemy się na zmianę stylu życia – tak wskazała niemal połowa badanych. Ponadto chcemy lepiej zarządzać pieniędzmi, aby zaoszczędzić na wybrany cel (41%), a także przejść na dietę i zadbać o swoją kondycję fizyczną (62%). Niespełna 30% planuje skupić się na poszerzaniu wiedzy i zbieraniu nowych wrażeń z podróży, a także na rodzinie, z którą chcielibyśmy spędzać więcej czasu (21%). Co ciekawe 11% Polaków planuje także życie uczuciowe – w ciągu 12 miesięcy chcą się zakochać lub wziąć ślub. Na rzucenie palenia decyduje się tylko co dziesiąta osoba. Zdecydowana większość, bo aż 69% dotrzymuje przynajmniej części swoich noworocznych rezolucji. Jedna piąta badanych deklaruje, że wprowadziło w życie wszystkie swoje postanowienia. Natomiast 1 na 10 przyznaje się, że nie dotrzymał ani jednego noworocznego postanowienia z poprzedniego roku.

Comments

comments

92
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...