Stena Recycling po raz trzeci nagrodzi „Lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego”

Informacja Prasowa - 16.10.2019
242

Stena Recycling po raz trzeci nagrodzi „Lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego”

Rusza konkurs promujący efektywne wykorzystanie materiałów, dzięki któremu ograniczamy ilość odpadów i ich negatywny wpływ na środowisko. Stosowany dotychczas model: „kup, zużyj, wyrzuć” prowadzi do nadmiernego wykorzystania naszych zasobów naturalnych, które powoli się wyczerpują. Zmiana modelu gospodarki z linearnego na cyrkularny to wielomiliardowe[1]oszczędnościi ochrona środowiska. Stena Recycling zaprasza firmy i studentów do udziału w konkursie: Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Właśnie wystartowała trzecia edycja konkursu.

Stena Recycling już po raz trzeci nagrodzi firmy, które wdrożyły lub promują najciekawsze i najbardziej efektywne rozwiązania z zakresu gospodarki cyrkularnej. Wśród ubiegłorocznych zwycięzców znalazły się m.in. Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips)z projektem „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”, IKEA Retailz projektem „Przyda się” oraz KOKO Worldz projektem „Moda na gospodarkę cyrkularną”. Konkurs Stena Recycling znalazł się wśród inicjatyw uznanych w plebiscycie LISTKI CSRTygodnika Polityka jako projekt, który może być inspiracją dla innych ze względu na tematykę, skalę lub sposób realizacji.

Partnerami konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań „Rekopol”, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza oraz Kampania 17. Celów.

Cel konkursu

 

– Każda firma, która podejmuje działania, dążące do wprowadzenia GOZ, może zgłosić się do konkursu i powinna wpisać udział w nim na stałe do swojego kalendarza. Zależy nam na pokazywaniu perspektywy i pomysłów zarówno doświadczonych specjalistów, jak i młodych ludzi. To właśnie oni coraz częściej wybierają pracodawców uwzględniających w codziennych działaniach zasady społecznej odpowiedzialności biznesu i sami stają się promotorami pozytywnych zmian – mówi Aleksandra Surdykowska – PR & Marketing Manager Stena Recycling.

 

Jak zgłosić się do konkursu

Konkurs skierowany jest do firm i studentów. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:

  1. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
  2. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
  3. dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatnedla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.

Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2020 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

 Korzyści płynące z gospodarki obiegu zamkniętego

Według GUS w 2017 roku w Polsce wytworzono 126 mln ton odpadów.[2]Wśród nich 30 mln ton pochodzi z przemysłu a 12 mln ton to odpady komunalne. To bogate źródło potencjalnych zasobów, z którego zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej, coraz częściej odzyskuje się wartościowe materiały i poddaje recyklingowi, by ponownie wykorzystać je  w produkcji.

 

– Zmiana modelu gospodarki z linearnej na cyrkularną, w którym wielokrotnie wykorzystujemy dostępne produkty, to szereg korzyści. Przede wszystkim mniej zużywamy zasobów, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym modelom biznesowym, tworzonym z myślą o ochronie środowiska i budowaniu przewagi konkurencyjnej jednocześnie. Konkurs Stena Recycling motywuje przedsiębiorstwa i młodych ludzi do odważnego i nowatorskiego myślenia o tym, jak maksymalizować pozytywny wpływ produktów i usług na otoczenie –mówi prof. dr hab. Bolesław Rok z Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego, członek jury konkursu.

 

Kiedy poznamy zwycięzców

Laureatów konkursu wyłoni jury w ośmioosobowym składzie reprezentującym partnerów konkursu. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni wiosną 2020 r. podczas gali podsumowującej trzecią edycję.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, planu ekoedukacji, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych.

Zwycięzca w kategorii studenckiej otrzyma laptop oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ. Przedsiębiorstwa i uniwersytety zostaną także wyróżnione certyfikatem dobrych praktyk.

 

Czym jest GOZ

Gospodarka Obiegu Zamkniętego polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. GOZ jest przeciwieństwem gospodarki linearnej, w której cykl życia produktu ogranicza się do produkcji, użycia i wyrzucenia. Model cyrkularny jest jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej. Jednym z założeń jest m.in. osiągnięcie do 2030 roku poziomu 70% w odniesieniu do recyklingu odpadów opakowaniowych, 60% – odpadów komunalnych, 55% – plastiku, 60% – aluminium, 80% – metali żelaznych.

 

O konkursie

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowany jest od 2017 roku. To pierwszy w Polsce konkurs skierowany do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego pozwalający na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze GOZ. W poprzedniej edycjach tytuł Lidera GOZ w kategorii przedsiębiorstw zdobyły: KOKO World za projekt „Moda na gospodarkę cyrkularną”, Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips)za projekt „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”; IKEA Retailza projekt „Przyda się”, wyróżniono również Fundację ProTerraza projekt „Po-dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia”. W kategorii student główną nagrodę przyznano Annie Kozieł z Politechniki Warszawskiej za projekt „Brakujący znak na opakowaniu”, wyróżnienia otrzymały Aleksandra Kuta z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt „DeCloths” oraz Małgorzata Rozmus z Politechniki Częstochowskiej za projekt „KOPudełka“.

[1]„Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: Biznesowe uzasadnienie przyspieszonej zmiany”, Ellen MacArthur Foundation (2017)

[2]„Ochrona środowiska 2018” GUS

Comments

comments

242
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...