Siódemka finalistów 25. edycji Nagrody Literackiej Nike

Informacja Prasowa - 03.09.2021
147

Siódemka finalistów 25. edycji Nagrody Literackiej Nike

Siódemka finalistów 25. edycji Nagrody Literackiej Nike

 
W piątek, 3 września 2021 r. „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl zaprezentowały finałową siódemkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W gronie książek-finalistek jubileuszowej, 25. edycji Nike są 4 reportaże, biografia, powieść i tom poezji. Laureatkę lub laureata Nagrody Literackiej Nike poznamy 3 października. Na swoich faworytów z tegorocznej edycji mogą głosować również odbiorcy „Gazety Wyborczej” oraz Wyborcza.pl w plebiscycie Nike Czytelników i dodatkowo wziąć udział w konkursie na najciekawszą recenzję. Oprócz tego, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia – głosowanie na Wyborcza.pl/nike już trwa!
W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce zawalczą dwie kobiety i pięciu mężczyzn.
Oto tegoroczni finaliści Nagrody Literackiej Nike:
1. Kasper Bajon – „Fuerte”, Czarne, Wołowiec (reportaż)
2. Krzysztof Fedorowicz – „Zaświaty”, Wysoki Zamek, Kraków (powieść)
3. Aleksandra Lipczak – „Lajla znaczy noc”, Karakter, Kraków (reportaż)
4. Grzegorz Piątek – „Najlepsze miasto świata”, WAB, Warszawa (reportaż)
5. Jacek Podsiadło – „Podwójne wahadło”, WBPiCAK, Poznań (poezja)
6. Zbigniew Rokita – „Kajś” Czarne, Wołowiec (reportaż)
7. Monika Śliwińska – „Panny z Wesela”, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia)
Wyboru dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Więcej o finałowej siódemce Nike 2021 można przeczytać w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej” oraz na Wyborcza.pl.

Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 3 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Gala wręczenia Nike 2021 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i będzie transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie na Nike Czytelników 2021. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2021 w serwisie Wyborcza.pl/nike poprzez specjalny formularz. Dodatkowo uczestnicy głosowania mogą przesłać też swoją recenzję książki, którą wskazali w plebiscycie. Recenzja może przyjąć dowolną formę literacką, ale jej objętość nie może przekraczać 2 tys. znaków ze spacjami.

Głosowanie potrwa do 26 września br. do końca dnia.

Wyniki Nike Czytelników 2021 zostaną ogłoszone na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w serwisie Wyborcza.pl 2 paździenika – w przeddzień finałowej gali. Redakcyjne jury wybierze zwycięską recenzję, a jej publikacja nastąpi w „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl 4 października. Laureat otrzyma voucher na wyjazd turystyczny o wartości 5 tys. zł.

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonią w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję. Listę można znaleźć na Wyborcza.pl.

Plebiscyt na Nike 25-lecia również potrwa do 26 września 2021 r. do końca dnia. Wyniki głosowania i najlepszą książkę ostatniego 25-lecia poznamy najpóźniej 3 października dzięki ogłoszeniu na Wyborcza.pl i w „Gazety Wyborczej”.
Rezultaty obu plebiscytów „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl – Nike Czytelników 2021 oraz Nike 25-lecia zostaną też zaprezentowane podczas finałowej gali Nike 3 października.
25. edycję Nagrody Literackiej Nike wspierają działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.
 
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”.

Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Laureatem Nagrody Nike w 2020 r. został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Comments

comments

147
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...