Reżyseria – męski świat? Już nie!

Informacja Prasowa - 08.03.2018
129

Reżyseria – męski świat? Już nie!

Kobiety w świecie filmu przekazują niezwykle cenne wartości, ogromną wrażliwość i wyczucie piękna. Coraz więcej młodych dziewczyn z odwagą podbija globalne sceny, nie tylko w roli aktorek, ale również reżyserek, scenografek czy producentek filmów kinowych, krótkometrażowych czy reklamowych.

Jeszcze do niedawna istniała powszechna opinia, że reżyseria i świat filmu w dużej mierze należą do mężczyzn, a kobiety mogą być jedynie atrakcyjnymi aktorkami. Całe szczęście te wzorce ulegają przedawnieniu o czym świadczy chociażby globalny sukces filmu „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli.

Także domy produkcyjne coraz większą uwagę skupiają na profesjonalizmie kobiet. Jako przykład niech posłuży Papaya Films – największy polski producent filmów reklamowych i autorskich, artystycznych treści. Roster reżyserski Papaya Films jest zdominowany przez kobiety. Karolina Lewicka, Iwona Bielecka, Julia Rogowska czy Weronika Ławniczak to reżyserki Papaya Films, które realizują filmy reklamowe dla największych brandów i zdobywają najważniejsze nagrody w branży.

Na tegorocznym rozdaniu Oscarów odbyło się głośne przemówienie Frances McDormand, która zwróciła uwagę na ważny problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn na planach filmowych. Papaya Films już od kilku lat zachęca młode kobiety do aktywności w świecie filmu. Wiele dziewczyn wygrywa flagowy konkurs Papaya Young Directors, który jest dla nich przepustką do kariery reżyserskiej.

Jedną z reżyserek, która swoją karierą zaczęła od zwycięstwa w Papaya Young Directors jest Iwona Bielecka. Choć na rynku reklamowym jest od niedawna, już została okrzyknięta New Director of the Year przez jury światowego konkursu SHOTS Awards. Szeroka publiczność może zaobserwować niezwykły talent i poczucie humoru Iwony w teledyskach Julii Marcell, sióstr Przybysz, Marysi Sadowskiej czy Pezeta.

W Papaya Young Directors dostrzeżono także oryginalność Julii Rogowskiej, która w Papaya Films nazywana jest siłą spokoju. Reżyserka pracuje dla największych globalnych marek, a jej produkcja „Smart Bell” dla AXA zdobyła Srebrnego i Brązowego Lwa na festiwalu Cannes Lions.

Kobiece produkcje to nie tylko ogromny profesjonalizm, ale także dystans do świata, oryginalne podejście do tematu i często wrażliwość. Przykładem reżyserki-sentymentalistki jest Weronika Ławniczak, której cechą charakterystyczną jest czarno-biały obraz połączony z subtelnym dźwiękiem.

Karolina Lewicka to zdobywczyni wielu nagród na najważniejszych festiwalach: Golden Drum, Effie, KTR czy Złote Orły. Twórczyni ma niezwykłą umiejętność podkreślania niezwykłych elementów zwykłych historii ludzkich. Między innymi dzięki temu aktorzy uwielbiają pracę z tą reżyserką.

Dyskusja na temat traktowania kobiet w świecie filmu zatacza coraz szersze kręgi. Aktorki, reżyserki, producentki czy scenografki walczą o swoją pozycję w tym pozornie męskim świecie, nagłaśniają sprawy molestowania seksualnego czy dyskryminacji pod względem płac. To ważne przesłanie płynie również z Polski.

Z okazji Dnia Kobiet i na co dzień powinniśmy przełamywać stereotypy i zachęcać kobiety do pewniejszego wkraczania w pozornie męski świat. Siła jest kobietą!

Comments

comments

129
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...