Projekt Wojownik – nagroda Buzdygana

Redakcja PR - 03.04.2019
168

Projekt Wojownik - nagroda Buzdygana

Projekt Wojownik – nagroda Buzdygana

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które  prowadzą czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Organizatorem i pomysłodawcą jest płk Szczepan Głuszczak., który niedawno otrzymał nagrodę Buzdygana, przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Polska Zbrojna”

*****

W przesłanej do redakcji informacji napisał:

Nagroda internautów, którą otrzymałem w ramach jubileuszowej 25. edycji plebiscytu Polski Zbrojnej – Buzdygana to jedno z najważniejszych wyróżnień w mojej wojskowej karierze. Po pierwsze dlatego, że o jej przyznaniu zdecydowało środowisko: żołnierze, przyjaciele wojska, internauci, którym los weteranów oraz rodzin żołnierzy poległych na misjach nie są obojętne.

Zaufanie jakim mnie obdarzono zobowiązuje i motywuje do dalszej pracy i służby. Po drugie doceniono Projekt Wojownik jako element wspierający środowisko. Zajęcia edukacyjno-sportowe mają pomagać weteranom radzić sobie ze stresem, integrować, pokazywań alternatywne sposoby spędzania aktywnie wolnego czasu a także doskonalić umiejętności w zakresie walki wręcz. To także doskonały sposób, który ma pomagać w procesie walki ze stresem pourazowym tzw. PTSD. Projekt stał się również platformą do wspólnego przeżywania emocji  i wsparcia dla rodzin żołnierzy poległych na misjach. Jesteśmy wielką wojowniczą rodziną, a walkę mamy we krwi.

Projekt Wojownik nastawiony jest na dawanie. Chciałbym, aby nagroda Buzdygana, przyznana właśnie za jego organizację spełniła swoje zadanie i raz jeszcze wspomogła środowisko weteranów. Nic nie sprawia tyle przyjemności co dawanie jej innym. Dlatego wystawiam swoją nagrodę na licytację, a uzyskane w ten sposób fundusze w całości chcę przeznaczyć na Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” – http://pamiecprzyszlosc.pl/.

Pokażmy swoją hojność. Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży jak się ją dzieli.

płk Szczepan Głuszczak

Więcej o przyznanej nagrodzie: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/27940?t=Plk-Szczepan-Gluszczak-On-nas-jeszcze-zaskoczy

Więcej o Projekcie Wojownik: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/27249

zdjęcia: Arkadiusz Blomka, Artur Zakrzewski (buzdygan)

Comments

comments

168
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...