Press Club Polska z wnioskiem do prezydenta o zmianę prawa prasowego i ochronę dziennikarzy

Redakcja PR - 25.07.2016
89

Press Club Polska złożył dziś do Prezydenta Andrzeja Dudy projekt zmiany w Prawie prasowym

Press Club Polska złożył dziś do Prezydenta Andrzeja Dudy projekt zmiany w Prawie prasowym oraz wniosek o skierowanie na drogę legislacyjną tej nowelizacji zwiększającej ochronę prawną dziennikarzy i pracowników mediów podczas wykonywania obowiązków dziennikarskich.

Ma to miejsce w związku z coraz częściej powtarzającymi się napaściami na dziennikarzy – ostatnio, na Opolszczyźnie i na Podlasiu. Zmiany zakładają, że dziennikarze mają być chronieni jak funkcjonariusze publiczni, w związku z czym jakakolwiek forma ataku na nich ma być ścigana z urzędu.

Apel do prezydenta RP o nowelizację prawa prasowego jest reakcją m.in. na dwa nieodległe akty przemocy wobec lokalnych dziennikarzy. W gminie Wołczyn na Opolszczyźnie lokalny rady uderzył operatora kamery programu „Interwencja”, emitowanego na Polsacie. Do zadrzenia doszło podczas nagrywaia materiału dotyczącego działalności tego radnego – wylewania szamba na pola i do rowów, za które został ukarany, jak również wyroków za brawurową jazdę autem. Na Podlasiu, we wsi Żywa Woda, dziennikarka regionalnego oddziału TVP została uderzona w twarz przez właściciela działki, na której ma stanąć budząca kontrowersje chlewnia. Reporterka przygotowywała materiał na ten temat.

W uzasadnieniu projektu czytamy:

Coraz częściej występujące przypadki przestępczych ataków na dziennikarzy i osoby przez nich przybrane do pomocy nie tylko zwiększają wśród nich poczucie zagrożenia, ale mogą także zagrażać prawu obywateli do swobodnego dostępu do informacji. Nagminne powtarzanie się tego rodzaju zdarzeń świadczy o niezapewnieniu tym osobom skutecznej ochrony przez dotychczasowe przepisy prawne, w tym Kodeks karny.

W celu wzmocnienia ochrony prawnej dziennikarzy i osób przez nich przybranych do pomocy, którzy z racji charakteru pełnionych obowiązków są narażeni na niebezpieczeństwo osobiste, a których skuteczne działanie jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego, uzasadnione jest dokonanie w ustawie Prawo prasowe zmian objętych ramami niniejszego projektu. Projektowane przepisy art. 10 ust. 1a i 1b zostały umiejscowione w Rozdziale II ustawy Prawo prasowe, obejmującym przepisy określające prawa i obowiązki dziennikarzy.

Prezes Press Club Polska Jarosław Włodarczyk w rozmowie z publicrelations.pl podkreśla, że nie można dopuścić do sytuacji, gdy dziennikarz boi się wykonywania obowiązków służbowych.

Jeśli tak się dzieje, mówi, to najbardziej cierpią obywatele, bo pozbawieni zostają prawa do rzetelnej informacji. Dziennikarz bądź członek ekipy reporterskiej musi być prawnie chroniony w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, tak jak pielęgniarka czy ratownik medyczny.

Przedstawiciele Press Clubu już raz zgłaszali podobny wniosek – w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego, po spaleniu wozu transmisyjnego TVU-u w czasie relacjonowania Marszu Niepodległości w 2011 roku. Postulaty nie zostały uwzględnione.

W obecnym kształcie prawo prasowe nie chroni dziennikarzy przed napaściami ze strony osób trzecich w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Rola dziennikarza jest natomiast jasno w ustawie określona:

Zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu. Dziennikarz ma obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, w granicach określonych przepisami prawa [art. 10.1,  ustawa prawo prasowe, Dz.U. 1984 nr 5 poz. 24, ]

Obecnie wykaz zawodów publicznych, które podlegają ochronie prawnej, zawiera 30 pozycji, wśród nich są: nauczyciele, pielęgniarki, inspektorzy kontroli skarbowej, funkcjonariusze BOR i ABW czy pracownicy Służby Leśnej. Brakuje na niej dziennikarzy bądź innych pracowników mediów.

Comments

comments

89
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...