Nobel dla Olgi Tokarczuk uczczony przez Wrocław. Darmowa komunikacja miejska dla czytelników książek

Informacja Prasowa - 11.10.2019
113

Nobel dla Olgi Tokarczuk uczczony przez Wrocław. Darmowa komunikacja miejska dla czytelników książek

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Jej sukces w niebanalny sposób zdecydował się uczcić Wrocław, z którym autorka jest związana. Za okazaniem jej książki można podróżować komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia – informuje MPK.

Choć Olga Tokarczuk wychowała się w Klenicy w woj. lubuskim, od lat jest silnie związana ze stolicą Dolnego Śląska. To tam zainicjowała działalność Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku odebrała także tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Pisarka sama się określa mianem „wrocławianki z wyboru”. MPK zdecydował się uczcić zdobycie przez nią Literackiej Nagrody Nobla w interesujący sposób.

Wrocław z darmową komunikacją dla czytelników książek Tokarczuk

– Jesteśmy ogromnie dumni z wyróżnienia mieszkanki naszego pięknego Wrocławia. Ogarnia nas wielka radość. Z tej okazji, aby wspólnie uczcić sukces pani Olgi, decyzją prezydentaWrocławia Jacka Sutryka każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia – poinformował MPK w poście.

 

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Co to oznacza dla pisarki? 

Nagroda jest ogromną szansą dla pisarki na zyskanie popularności na całym świecie. Akademia Szwedzka uhonorowała ją za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” – jak możemy przeczytać w uzasadnieniu. Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia w Sztokholmie

 

Poza prestiżem i docenieniem lat pracy, Tokarczuk otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,58 mln zł, a także 175-gramowy medal wykonany z 18-karatowego złota i pokryty warstwą 24-karatowego kruszcu.

Sukces pisarki już się przełożył na rynek literacki w Polsce. Sieć Empik zapowiedziała, że konieczne będą dodruki jej książek, bo większość pozycji oznaczona jest hasłem: „produkt niedostępny”. Boom sprzedażowy zanotowało również Allegro. Od pierwszej minuty po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej serwis zanotował po kilka tysięcy wyszukań książek Olgi Tokarczuk na minutę.

06.02.2017 Warszawa Spotkanie Centrum Premier z Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk N/z Olga Tokarczuk fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER

źródło: next.gazeta.pl

 

Comments

comments

113
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...