Najlepsze Miejsca Pracy™ na świecie 2022. Znamy już 25 globalnych liderów rynku pracy

Jerzy Ciszewski - 13.10.2022
155

Znamy już 25 globalnych liderów rynku pracy

13 października Great Place to Work® ogłosił listę World’s Best Workplaces 2022. 25 laureatów tego rankingu to najlepsi z najlepszych pracodawców w skali świata. Na pierwszym miejscu znalazła się firma kurierska DHL Express. Drugie miejsce należy do sieci hoteli Hilton, a na trzecim miejscu uplasowała się informatyczna spółka Cisco. To ogromne osiągnięcie tych firm, tym bardziej że święciły one swój sukces na podium także w ubiegłorocznym rankingu, zamieniając się w tym roku jedynie pozycjami na 2. i 3. miejscu. W maju DHL Express, Hilton i Cisco znalazły się również wśród laureatów rankingu Najlepsze Miejsca Pracy™ Polska 2022, co oznacza, że polskie oddziały miały udział w globalnym sukcesie swoich firm.

Tegoroczni zwycięzcy zostali wybrani spośród ponad 11 tysięcy firm, zatrudniających 15 milionów pracowników ze 146 państw na 6 kontynentach. Aby zakwalifikować się na listę światową, firmy muszą dać się wcześniej poznać jako wyjątkowe miejsca pracy w swoim regionie. W praktyce oznacza to obecność na co najmniej pięciu listach Najlepszych Miejsc Pracy™ w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Ameryce Północnej lub Australii w 2021 lub na początku 2022 roku. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie co najmniej 5000 pracowników na całym świecie, z czego nie mniej niż 40% powinno być zatrudnionych poza krajem macierzystym.

W podziale branżowym najliczniej reprezentowany jest sektor IT (28%). Drugie miejsce zajmują firmy świadczące usługi profesjonalne (20%). A trzecie pod kątem liczebności są spółki działające w obszarze farmacji i ochrony zdrowia (16%).

 

  Firma Branża Liczba wyróżnionych krajów Siedziba główna
1 DHL Express Transport 50

w tym Polska

Niemcy
2 Hilton Hotele i restauracje 29

w tym Polska

USA
3 Cisco Technologie informatyczne 25

w tym Polska

USA
4 Salesforce Technologie informatyczne 19 USA
5 Milicom Telekomunikacja 8 Szwecja
6 AbbVie Biotechnologia i farmaceutyki 23 USA
7 Deloitte Usługi profesjonalne 17 Wielka Brytania
8 Hilti Budownictwo i infrastruktura 17 Liechtenstein
9 SC Johnson Produkcja 15 USA
10 Stryker Ochrona zdrowia 22

w tym Polska

USA
11 Teleperformance Usługi profesjonalne 22 Francja
12 Medtronic Ochrona zdrowia 9 USA
13 EY Usługi profesjonalne 9 Wielka Brytania
14 VRIO: DIRECTV & SKY Telekomunikacja 8 USA
15 SAP SE Technologie informatyczne 11 Niemcy
16 Scotia Bank Usługi finansowe i ubezpieczenia 7 Kanada
17 Accenture Usługi profesjonalne 10 Irlandia
18 Nestle Produkcja 5 Szwajcaria
19 Cadence Technologie informatyczne 14

w tym Polska

USA
20 Mercado Libre Technologie informatyczne 7 Argentyna
21 FedEx Transport 9 USA
22 Concentrix Usługi profesjonalne 5 USA
23 Sopra Steria Technologie informatyczne 5 Francja
24 Adobe Technologie informatyczne 9 USA
25 Bristol-Myers Squibb Biotechnologia i farmaceutyki 10

w tym Polska

USA

 

W podziale na kraje najliczniejszą reprezentację ma w tym roku Wielka Brytania (15 spółek), USA, Meksyk i Chiny (po 13 spółek) oraz Brazylia (12 spółek).

 

Jakość ponad granicami: Great Place to Work® For All

Tym co wyróżnia firmy nagradzane przez Great Place to Work® jest umiejętność tworzenia świetnych miejsc pracy i wywierania pozytywnego wpływu na ludzi i społeczności w jak największej liczbie krajów, bez względu na szerokość geograficzną ich położenia i związane z tym zróżnicowanie kulturowe. Zwycięzca tegorocznego rankingu – DHL Express, został wcześniej wyróżniony na listach Najlepszych Miejsc Pracy™ aż w 50 krajach. Hilton został uznany za Najlepsze Miejsce Pracy™ w 29 krajach, a Cisco sięgnęło po laur laureata w 25 krajach.

„Dla firm zatrudniających kadry na całym świecie stworzenie środowiska pracy pozytywnie ocenianego przez każdego pracownika jest wyjątkowo trudne i tym bardziej imponujące” — mówi Michael Bush, dyrektor generalny Great Place to Work®. „Pomimo wielu wyzwań stojących aktualnie przed globalnie działającymi firmami, na pierwszym miejscu konsekwentnie stawiają one dobro swoich pracowników. Ich sukces jest dowodem na to, że gdy firma dba o swoich ludzi, żaden problem nie jest zbyt wielki, by nie można było go pokonać”.

 

 

Polska reprezentacja wśród najlepszych z najlepszych

W Polsce powody do dumy w związku z ogłoszeniem tegorocznej listy Najlepszych Miejsc Pracy™ na świecie mają lokalne oddziały 6 międzynarodowych firm. Oprócz wspomnianych już spółek z pierwszej trójki, czyli DHL Express, Hilton i Cisco, są to Stryker (10. miejsce), Cadence (19. miejsce) oraz Bristol-Myers Squibb (25. miejsce). Wszystkie te firmy to laureaci Najlepszych Miejsc Pracy™ w Polsce, ogłoszonej w maju tego roku. Swój wkład w finalny ranking miały także 3 inne oddziały z Polski, które co prawda nie znalazły się u nas na liście krajowej, ale z sukcesem ukończyły badania, uzyskując certyfikację. Są to: SC Johnson, Teleperformance i Sopra Steria.

Comments

comments

155
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...