mBank ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem, które może wyczyścić konto

Redakcja PR - 23.07.2018
90

mBank ostrzega właścicieli smartfonów z Androidem przed wirusem, który poprzez rzekomej aktualizacji systemu pobiera dane do logowania na konto bankow

mBank ostrzega właścicieli smartfonów z Androidem przed wirusem, który poprzez rzekomą aktualizacji systemu pobiera dane do logowania na konto bankowe.

Wszyscy posiadacze telefonów z oprogramowaniem Android mogą zostać ofiarami szkodliwej aplikacji, podaje mBank. Zastanawiający pozostaje fakt, jak w takim razie można rozpoznać wirusa. Okazuje się, że tylko i wyłącznie za pośrednictwem autoryzowanych sklepów z aplikacjami bądź linków wysyłanych w SMSach.

Złośliwe oprogramowanie imituje aktualizację systemu operacyjnego. W momencie, kiedy użytkownik zgodzi się na rozpoczęcie operacji, wirus atakuje telefon. Po uruchomieniu aplikacji bankowej wirus zaczyna działać. Właściciel telefonu widzi nowe okno z poufnymi danymi, tzn. z loginem i hasłem, które następnie przekazywane są do twórców wirusa.

Oprócz przejęcia naszych danych do bankowości elektronicznej aplikacja dostaje zezwolenia do kontrolowania SMS-ów. W takim sposób twórcy złośliwej aplikacji mogą kontrolować także wiadomości z kodami autoryzacyjnymi. Po całej operacji aplikacja włącza w telefonie ustawienia fabryczne, aby zatrzeć wszelkie ślady.

Co robić, jeśli zainstalowałeś szkodliwą aplikację?

Jeżeli twój smartfon ma w swoim oprogramowaniu wirusa, natychmiast zmień hasło do aplikacji bankowej oraz przywróć ustawienia fabryczne w telefonie.

mBank zwraca swoim klientom uwagę na fakt, że aplikacja mobilna nie żąda od użytkowników podawania hasła oraz identyfikatora – jedynie PINu lub odcisku palca.

mBank to kolejna instytucja, która padłą ofiarą hakerów. Wcześniej ofiarami wirusa padły m.in.; PKO BP, WBK, ING oraz Pekao.

Comments

comments

90
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...