Laureaci dziennikarskiej nagrody Nagrody Woyciechowskiego 2023

Informacja Prasowa - 22.11.2023
168

Laureatami prestiżowej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023 zostali Justyna Suchecka i Piotr Szostak z portalu tvn24.pl

Laureatami prestiżowej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023 zostali Justyna Suchecka i Piotr Szostak z portalu tvn24.pl. Honorowe wyróżnienia otrzymali ponadto: Piotr Świerczek (TVN24) oraz Michał Janczura (TOK FM). W kategorii „Autor internetowy” zwyciężyli Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski („Podkast amerykański”). W tym roku po raz pierwszy przyznano też Nagrodę w kategorii „Dziennikarz dla planety”. Jej laureatem został Patryk Strzałkowski (zielona.gazeta.pl). Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Nowym Teatrze w Warszawie.

Celem Nagrody Woyciechowskiego jest uhonorowanie dziennikarzy, którzy wykazali się odwagą w dążeniu do okrywania faktów i opisywaniu nieopowiedzianych przez nikogo wcześniej zdarzeń. Niezależna kapituła złożona z redaktorów naczelnych i przedstawicieli największych polskich mediów przyznaje ją autorowi najlepszego materiału dziennikarskiego roku, który przyczynia się do pozytywnych zmian w otaczającej nas rzeczywistości, przełamując stereotypu i schematyczne myślenie o świecie.

 

Główną nagrodę w 19. edycji konkursu otrzymali Justyna Suchecka i Piotr Szostak z portalu tvn24.pl za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista”, który ukazał się 31 stycznia 2023 roku. Opisali w nim proces przyznawania milionowych dotacji przez szefa MEiN dla organizacji bliskich obozowi władzy.  Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii Nagroda powędrowała w ręce dziennikarzy publikujących w internecie. Oprócz honorowej statuetki laureaci otrzymali 50 tys. zł.
0K6A2882.JPG
Kapituła przyznała również dwa honorowe wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał Piotr Świerczek za swój głośny reportaż „Siła kłamstwa” wyemitowany 12 września 2022 roku w programie „Czarno na białym” na antenie telewizji TVN24, w którym odsłonił kulisy funkcjonowania Podkomisji Smoleńskiej. Autor materiału dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, które – choć zostały zlecone przez samą podkomisję – nigdy nie znalazły się w jej raportach, bo były niezgodne z forsowaną tezą o zamachu. Drugim wyróżnionym dziennikarzem został Michał Janczura z TOK FM za radiowy serial dokumentalny „Podziemie” emitowany od 13 lipca 2023. Ukazał w nim toczący się proceder stosowania niepotwierdzonych naukowo metod leczenia boreliozy. To portret świata, w którym medycyna jest pretekstem do zarabiania wielkich pieniędzy nieidących w parze z etyką zawodową.

 

Pełna lista nominowanych: TUTAJ

 

Po raz drugi wręczono też Nagrodę w kategorii „Autor internetowy”. Jej celem jest wyróżnianie autorów treści internetowych (w tym: ekspertów, publicystów, pasjonatów, dziennikarzy) tworzących poza głównym nurtem mediów – wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających, w danym roku, istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Kandydatów do tej kategorii mógł zgłosić każdy.

 

W roku 2023 zwycięzcami zostali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski nominowani za prowadzenie najpopularniejszego polskojęzycznego podcastu („Podkast amerykański”) przybliżającego wiedzę o historii, społeczeństwie i polityce Stanów Zjednoczonych, wypełniając lukę w tym zakresie w głównym nurcie mediów. Nagrodą pieniężną w tej kategorii było 30 tys. zł.
0K6A2956.JPG
Pełna lista nominowanych: TUTAJ
Po raz pierwszy przyznano również nagrodę najlepszemu dziennikarzowi zajmującemu się tematyką klimatyczną. Kategoria „Dziennikarz dla planety” powstała w ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Climate Strategies Poland, KR Foundation i redakcji Radia ZET. Jej celem jest wyróżnianie dziennikarzy, prezentujących postawę odpowiedzialności klimatycznej w codziennej pracy, którzy wykazują się rzetelnością, wiarygodnością i bezstronnością, cechują się dogłębnym zrozumieniem tematu, innowacyjnym podejściem do opowiadania historii oraz wrażliwością na potrzeby i sytuację szczególnie narażonych grup. Nagroda przyznawana jest dziennikarzom, którzy zdaniem Kapituły Konkursu naświetlają ważne tematy, edukują oraz aktywnie przeciwstawiają się greenwashingowi i nieprawdziwym narracjom klimatycznym.

 

Pierwszym laureatem w kategorii „Dziennikarz dla planety” został Patryk Strzałkowski (Gazeta.pl) doceniony za podnoszenie rangi tematu zmiany klimatu, upowszechnianie wiedzy, przystępne tłumaczenie złożoności kwestii klimatycznych i jego wpływu na lokalną rzeczywistość, publikacje na łamach portalu Zielona.Gazeta.pl oraz inicjatywę stworzenia poradnika dla dziennikarzy „Jak pisać o klimacie?”. Dziennikarz odebrał honorową statuetkę oraz 10 tys. zł.
0K6A2773.JPG
Pełna lista nominowanych: TUTAJ

 

W tym roku fundatorami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego byli: Grupa Eurozet (nagroda główna i „Autor internetowy”) oraz Fundacja Climate Strategies Poland i KR Foundation („Dziennikarz dla planety”). Partnerami merytorycznymi zostali: Stowarzyszenie „Demagog”, Patronite, Instytut Monitorowania Mediów oraz Uniwersytet SWPS, a partnerem prawnym polska kancelaria prawnicza DZP.

Comments

comments

168
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...