Książka „Jacek” z Nagrodą Historyczną „Polityki” 2019

Informacja Prasowa - 08.05.2019
161

Książka „Jacek” z Nagrodą Historyczną „Polityki” 2019

Biografia Jacka Kuronia autorstwa Anny Bikont i Heleny Łuczywo, która ukazała się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Agora i Wydawnictwa Czarne, otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” 2019 w kategorii najlepsza praca popularnonaukowa. Wręczenie tegorocznych statuetek odbyło się wczoraj – 7 maja br. w redakcji tygodnika „Polityka”.

O życiu Jacka Kuronia ciasno splecionym z historią Polski opowiadają z przyjaźnią, ale bez taryfy ulgowej Anna Bikont i Helena Łuczywo, które wczoraj osobiście odebrały wyróżnienie dla swojej książki.

W uzasadnieniu o przyznaniu Nagrody Historycznej „Polityki” książce „Jacek” przeczytać można: Autorki, choć same dobrze znały i były zaprzyjaźnione z legendarnym opozycjonistą, zdobyły się na szczerą, miejscami odbrązawiającą biografię, jednocześnie przypominając jego ogromne zasługi.

Nagrody Historyczne „Polityki” to najstarsze w Polsce wyróżnienie przyznawane publikacjom książkowym o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy zostały przyznane w 1959 r. – w tym roku przypada ich 60-lecie. Pomysłodawcą plebiscytu oraz przewodniczącym jury od samego początku jest red. Marian Turski.

W skład jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzili i wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika „Polityka”, a większość wyróżnionych prac na stałe weszła do polskiej historiografii. Obecny skład to prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski, prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

W kategorii prac naukowych i monografii tegoroczną nagrodę przyznano Łukaszowi Garbalowi za książkę „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”. W dziale pamiętników i wspomnień laureatem został Dominik Czapigo za opracowanie książki Hanny Świdy-Ziemby „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989”.

Najlepszym debiutem 2018 roku okazała się książka Olgi Linkiewicz „Lokalność i nacjonalizm. Społeczności wiejskie w Galicji Wschodniej w dwudziestoleciu międzywojennym”, a w kategorii wydawnictwa źródłowe zwyciężyła sześciotomowa edycja „Dzienników Michała Römera”. Nagrodę za ich opracowanie i redakcję odebrali Agnieszka Knyt, Jan Sienkiewicz i Rimantas Miknys.

Więcej informacji o tegorocznych zwycięzcach Nagrody Historycznej „Polityki” można znaleźć na polityka.pl.

Comments

comments

161
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...