Najlepsze projekty Siemens Future Living Award 2016

Informacja Prasowa - 20.03.2017
32

Hydra najlepszym projektem czwartej edycji Future Living Award

System ekranowania ludzkiego ciała przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego i jego wykorzystanie w globalnej sieci energetycznej to główne założenia Hydry. Autorem zwycięskiego projektu w czwartej edycji Siemens Future Living Award został Miłosz Cichoń, który w ubiegłym roku zajął w konkursie drugie miejsce.

 Hydra

 

Hydra – walcząc z wrogiem nie wychowaj kolejnego

Czwarta edycja konkursu Future Living Award organizowanego przez markę Siemens postawiła przed biorącymi w nim udział cztery pytania: Jakie ludzkie i społeczne potrzeby pojawią się na przestrzeni 10 lat? Co będzie motorem pojawienia się nowych potrzeb? Jakie nowe potrzeby pojawią się wskutek upowszechnienia się innowacyjnych technologii? Jakich innowacyjnych technologii/urządzeń będziemy potrzebować w przyszłości? Zdaniem Jury to właśnie Hydra autorstwa Miłosza Cichonia najtrafniej udzieliła odpowiedzi na nie, przedstawiając jednocześnie wyzwania współczesności i sposoby mądrego wykorzystanie technologii:

–  HYDRA to nie tylko działający wielopłaszczyznowo system o szerokich możliwościach zastosowania. HYDRA to projekt, który zagrożenie zamienia w pozytywny element gospodarki cyrkulacyjnej – uzasadnia dr Krystyna Łuczak-Surówka, przewodnicząca jury.

Hydra to sposób na przekształcanie fal elektromagnetycznych w globalną sieć elektryczną dzięki energy harvesting. To także system ekranowania ludzkiego ciała przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego, który może być zastosowany w budownictwie, wystroju wnętrz, przemyśle modowym i wielu innych.

Autorem projektu HYDRA jest Miłosz Cichoń, który spróbował swoich sił także w poprzedniej edycji konkursu Siemens Future Living Award, zajmując wtedy drugie miejsce.

 

Laureaci czwartej edycji konkursu Siemens Future Living Award: 

 

I miejsce

Autor: Miłosz Cichoń

Projekt: HYDRA

Nagroda: 15.000 PLN

Uzasadnienie jury: Jury przyznając I nagrodę doceniło świadomość wyzwań współczesności i znalezienie odpowiedzi na społeczne potrzeby w mądrym wykorzystaniu technologii. HYDRA to nie tylko działający wielopłaszczyznowo system o szerokich możliwościach zastosowania. HYDRA to projekt, który zagrożenie zamienia w pozytywny element gospodarki cyrkulacyjnej.

Hydra_2

 

II miejsce

Autor: Andrzej Piechota

Projekt: Mill

Nagroda: 5.000 PLN i ciśnieniowy ekspres do kawy Siemens EQ.9 TI907201RW

Uzasadnienie jury: Zdaniem jury wyróżniony projekt,  nie tylko porządkuje świat naszych kuchni, ale wręcz wymusza swoją obecnością korzystne zmiany w infrastrukturze i usługach miast, generując przy tym poprawę higieny i finansowe oszczędności.

Mill

 

 

III miejsce

Autorzy: Magdalena Mojsiejuk, Barbara Drozdek, Kamila Kantek

Projekt: Mycell Domestic Swarm Microbots

Nagroda: 3.000 PLN

Uzasadnienie jury: Nagradzamy projekt za uchwycenie potrzeby zachowania cennych zasobów: czasu i uwagi, które nieuchronnie umykają nam w toku codziennego pośpiechu i rosnącej zajętości. Doceniamy wykorzystanie wdrożonych już algorytmów uczących się, zaprojektowanych w formę zwinnych, przyjaznych prawie jak domowe zwierzęta mikrobotów Mycell’s. Wyjście w niedaleką przyszłość do interfejsów mózg-komputer i syntetycznej telepatii uzupełnia połączenie kluczowych potrzeb cywilizacyjnych i najnowszej technologii.

 

MyCell

 

III miejsce ex aequo

Projekt: Transhumanista we wszechobecnym mieście

Autor: Nina Pietrzak

Nagroda: 3.000 PLN

Uzasadnienie jury: Jury doceniło całościowe podejście do miasta jako zintegrowanego funkcjonalnie habitatu porozumiewającego się z mieszkańcami przy pomocy sieci. Miasta, które aktywnie realizuje ich potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, ochrony medycznej, transportu, dostępu do kultury oraz innych obszarów życia miejskiego.

Transhumanista we wszechobecnym mie+Ťcie

 

 Wyróżnienie

Projekt: Second life of the Earth

Autor: Martyna Mokrzecka

Nagroda: linia śniadaniowa Siemens Sensor for Senses

Uzasadnienie jury: Za rzetelne oparcie w nauce, krytyczne spojrzenie na kierunek, w którym podążamy oraz nadzieję w znalezieniu rozwiązania w harmonii między naturą i rozwojem technologii.

Second life of the Earth

 

 

 

Nagroda Organizatora

Projekt: Skywalker. Podróże międzyplanetarne

Autor: Anna Kubas

Nagroda: suszarka do ubrań Siemens WT7HY780PL

Uzasadnienie: Technologia wirtualnej rzeczywistości czy webcamy pozwalają nam już dziś docierać do trudno dostępnych, a zarazem fascynujących miejsc. Lecz Sky Walker pozwala nam dotrzeć dużo dalej. To łazik marsjański o specjalnej konstrukcji, którym możemy sterować zdalnie i poruszać się po powierzchni planety, podczas gdy zespół kamer transmituje obraz do naszych okularów VR. Dzięki czemu mamy wrażenie, jakbyśmy osobiście się tam znajdowali. Nagrodę przyznajemy za otworzenie nowych horyzontów i przesunięcie granic niemożliwego.

Skywalker

 

 

Nagroda Publiczności

Projekt: Mill

Autor: Andrzej Piechota

Nagroda: zestaw śniadaniowy Sensor for Senses

 

Mill_2

 

O konkursie

Siemens Future Living Award 2016 to interdyscyplinarny projekt, którego celem jest wsparcie równoczesnego rozwoju z dziedziny designu, urbanistyki, nauki oraz humanistyki przyszłości. Celem konkursu jest poszukiwanie inspirujących, niestandardowych i nowatorskich pomysłów, składających się na wizję niedalekiej przyszłości.

www.future-living-award.pl

Siemens Home

Comments

comments

32
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...