„Projekt Wojownik” w 2018 roku.

Jerzy Ciszewski - 13.12.2018
141

„Projektu Wojownik” w 2018 roku.

„Mission accomplished! Żołnierze dziękuję za możliwość prowadzenia z wami treningu, dziękuję za służbę dla Ojczyzny!” – powiedział Tomasz Drwal po zakończeniu 9., ostatniej edycji „Projektu Wojownik” w 2018 roku. Legenda MMA, pierwszy Polak walczący w organizacji UFC, trenował weteranów w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej w Krakowie. W zajęciach, które odbyły się 11 i 12 grudnia br., po raz pierwszy wzięła udział wdowa po poległym na misji żołnierzu.

Po raz drugi Tomasz „Gorilla” Drwal spotkał się z żołnierzami prowadząc zajęcia w ramach „Programu Wojownik”. Przed 2 tygodniami odwiedził Polski Kontyngent Wojskowy w bazie Adazi na Łotwie gdzie trenował weteranów z Polski, Włoch, Łotwy, Kanady i Słowacji. W Krakowie zameldowało się 54 uczestników, z czego 39 weteranów, 14 instruktorów sportów walki i wdowa po poległym misjonarzu. „Pomimo, że uczestnicy prezentowali różne poziomy zaawansowania w sportach walki, to zaangażowania nie można było odmówić nikomu”- przyznał Tomasz Drwal. Ćwiczący poznali techniki walki w z wykorzystaniem technik bokserskich i kopnięć. Oczywiście nie zabrakło obaleń i pracy w parterze, czemu poświęcona była druga część zajęć.

Na stałe w spotkania z weteranami wpisały się zajęcia z jogi, które pozwalają uspokoić organizm po długotrwałym wysiłku, rozciągnąć mięśnie i zrelaksować się oraz zmniejszyć zmęczenie organizmu. „Bardzo często poszukujemy wewnętrznego spokoju czy relaksacji, a dzięki praktykowaniu takich ćwiczeń łatwiej nam będzie sobie radzić z problemami życia codziennego”- podkreśla Marta Michalska z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku. Oprócz Tomasza Drwala zajęcia prowadził zawodnik Wojska Polskiego, uczestnik gali Armia Fight Night st. szer. Dominik Chmiel, na co dzień również służący w Łasku. Zajęcia siłowe z wykorzystaniem Kettlebell przeprowadziła sierż. Pchor. Natalia Fiedoruk z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia.

Tomasz Drwal trenował karate, kick-boxing i brazylijskie jiu-jitsu. W mieszanych sztukach walki zadebiutował w 2004 roku. We wrześniu tego samego roku wygrał turniej Colosseum 3 w Bielsku-Białej. W  2007 roku podpisał kontrakt z UFC – największą organizacją MMA na świecie. Jest pierwszym Polakiem, który stoczył walkę dla tej organizacji. Jego zawodowy rekord to 27 walk, z których 21 razy wyszedł zwycięsko, 5 razy musiał uznać wyższość swojego przeciwnika a jedną walkę zremisował.

***

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Projekt zawita do dużych garnizonów: Warszawa, Giżycko, Gdynia, Szczecin, Świętoszów, Łask, Wrocław oraz Kraków gdzie będą zaproszeni do udziału weterani z najbliższych jednostek wojskowych.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Po raz kolejny weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt. – https://youtu.be/wpVPAm5X4Kg

Tekst: płk Szczepan GŁUSZCZAK
Zdjęcia: archiwum Tomasza DRWALA

Szukajcie nasz także na:
Facebooku – facebook.com/projektwojownikWP/
Instagram – instagram.com/projekt.wojownik/

Comments

comments

141
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...