Gemini Park Tarnów wspiera wielkie święto polskiego kina

Informacja Prasowa - 15.09.2020
117

Gemini Park Tarnów wspiera wielkie święto polskiego kina

Gemini Park Tarnów wspiera wielkie święto polskiego kina

Największe centrum handlowe w Tarnowie połączyło siły z największym wydarzeniem kulturalnym w mieście, 34. Tarnowską Nagrodą Filmową. Efektem tego jest ciekawa współpraca, która promuje polskie kino.

Gemini na festiwalu filmowym

Gemini Park Tarnów bardzo mocno angażuje się życie kulturalne swojego miasta. Centrum handlowe wsparło  34. Tarnowską Nagrodę Filmową, czyli Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych, który trwał od 5 do 12 września i zakończył się galą oraz koncertem Leszka Możdżera w Centrum Sztuki Mościce.

Jest to jedna z największych imprez kulturalnych w Tarnowie, odbywająca się w mieście od ponad 3 dekad. To także, po Gdyni, drugi najstarszy festiwal filmowy w Polsce, który co roku gromadzi na projekcjach konkursowych i spotkaniach z twórcami tarnowską, festiwalową publiczność.

Grand Prix tegorocznej Nagrody przyznano filmowi  „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika. Jedna z nagród specjalnych Jury, której patronem było Gemini Park, powędrowała natomiast do Leszka Możdżera za  rekonstrukcję muzyki Mieczysława Kosza w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Druga nagroda specjalna trafiła w ręce Allana Starskiego. Oprócz tego wyróżnienie otrzymał Piotr Witkowski, grający główną rolę w filmie „Proceder” w reżyserii Michała Węgrzyna. Nagrodą publiczności uhonorowany został natomiast film  „Boże ciało” Jana Komasy. Nagroda za całokształt twórczości trafiła w ręce reżysera Juliusza Machulskiego.

Od ponad 10 lat wspieramy ważne wydarzenia kulturalne w Tarnowie, organizowane przez lokalne i miejskie instytucje. Staramy się uczestniczyć w tych, które są dla mieszkańców Tarnowa artystycznie inspirujące i ważne. Cieszymy się, że organizatorzy festiwalu pomyśleli o nas i po raz pierwszy mogliśmy partnerować Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej.  Jest to wydarzenie unikalne mówi Joanna Rzepecka-Zienko, dyrektor marketingu Gemini Park Tarnów.

– Festiwal ten od ponad 30 lat ściąga do miasta najlepszych twórców z całej Polski, w tym gwiazdy kina i telewizji, a także muzyków, reżyserów i scenarzystów. To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze wydarzenie na kulturalnej mapie Tarnowa, które promuje miasto i jest jego wizytówką, i na którym wychowuje się kolejne pokolenie miłośników kina. Udział w takim przedsięwzięciu jest więc samą przyjemnością i radością, tym bardziej, że w ten sposób wspieramy polskich twórców.  – dodaje.

Wystawa mistrzów plakatu w galerii

W ramach współpracy, oprócz nagrody specjalnej, której patronował Gemini Park, centrum handlowe zorganizowało u siebie wystawę plakatów festiwalowych z poprzednich edycji.  – Dzięki temu osoby odwiedzające Gemini Park mogą przez cały wrzesień mogą oglądać prace najlepszych polskich plakacistów. Tarnowska Nagroda Filmowa od wielu lat przyciąga bowiem nie tylko ludzi kina, ale także wybitnych artystów, którzy specjalnie na tę imprezę tworzą plakaty – mówi Rzepecka – Zienko.

Ekspozycja „Sztuka Plakatu. Od Dwurnika do Sasnala” ustawiona w centrum handlowym zgromadziła aż 24 grafiki. Wśród nich znajdują się prace twórców z Polskiej Szkoły Plakatu, w tym oprócz Edwarda Dwurnika i Wilhelma Sasnala, także prace m.in. Daniela Horwitza, Piotra Młodożeńca, czy Rafała Olbińskiego.

Z nowo nawiązanej współpracy zadowolony jest nie tylko Gemini Park, także sam organizator. – Profesjonalny udział i zaangażowanie Gemini Park wykroczyło daleko poza tradycyjną współpracę. Szalenie nam miło, że to partnerstwo jest tak bardzo kreatywne. Efektem otwartości galerii jest przedstawienie w centrum handlowym naszej wystawy. Ekspozycja ta, to wieloletni dorobek festiwalu, czyli zbiór plakatów kolejnych edycji autorstwa najwybitniejszych polskich grafików. To wyjątkowe i niespotykane osiągniecie, ale także wartość sama w sobiemówi Anna Grygiel z Tarnowskiego Centrum Kultury, dyrektor festiwalu.

Cieszy nas, że Festiwal,  może liczyć na udział instytucji i przedsiębiorstw z zewnątrz. Zaangażowanie Gemini Park  daje poczucie, że nasze wydarzenie kulturalne staje się własnością nas wszystkich mieszkających w Tarnowie – dodaje. Jak zapewnia Gemini Park, już myśli o przyszłym roku. – Współpraca ta była obopólnie korzystna. To zachęca do dalszych planów, tym bardziej, że nasze lokalne zaangażowanie z każdym rokiem jest coraz większe – mówi przedstawicielka Gemini Park.

W tym roku w konkursie wyświetlono 13 filmów, które walczyły o nagrodę jury i publiczności. Wśród nich znalazły się m.in. filmy „Boże Ciało” Jana Komasy, „Mowa Ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Sala Samobójców. Hejter” Jana Komasy, „Zieja” Roberta Glińskiego czy „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej. Festiwalowi towarzyszył także segment Filmy Młodego Widza, kilka premier, w tym filmu „Szarlatan” Agnieszki Holland , a także wystawa „Roman Karlus. Plakaty”, która miała miejsce w tarnowskim BWA. Co ważne, pomimo reżimu sanitarnego, organizatorom udało się zachować formułę festiwalową i przeprowadzić projekcje kinowe ze zdalnym łączeniem festiwalowej publiczności z twórcami filmów.

 

Comments

comments

117
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...