„Gazeta Wyborcza” przyznała tytuł Człowieka Roku za 2020 i 2021 r.

Informacja Prasowa - 28.05.2021
226

„Gazeta Wyborcza” przyznała tytuł Człowieka Roku za 2020 i 2021 r.

„Gazeta Wyborcza” przyznała tytuł Człowieka Roku za 2020 i 2021 r.

 Bohaterowie walki z pandemią oraz Swiatłana Cichanouska, zwyciężczyni wyborów prezydenckich na Białorusi, otrzymują w 2021 r. laur Człowieka Roku „Gazety Wyborczej”. Za poprzedni, 2020 r. redakcja wyróżniła tytułem Człowieka Roku marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Ogłoszenie laureatów wyjątkowej nagrody „Wyborczej” nastąpiło dziś – w piątek, 28 maja 2021 r. tuż po 12:00 na Wyborcza.pl. W serwisie dostępny jest już specjalny multimedialny reportaż o nagrodzonych – pod adresem extra.wyborcza.pl/czlowiekrokuwyborczej.
Tytuł Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” przyznawany jest od 1999 r. „Wyborcza” dostrzega i wyróżnia w ten sposób osoby, które pracują dla rozwoju demokracji, promują tolerancję, działają na rzecz społeczeństw otwartych, walczą o prawa człowieka i pracują dla dobra wspólnego. Do tej pory na liście laureatów znaleźli się ojcowie demokratycznych przemian w Polsce i Europie Środkowej, mężowie stanu, ludzie pracujący na rzecz dobra wspólnego, wybitni artyści i pisarze.
W tym roku redakcja – z uwagi na sytuację związaną z pandemią – zdecydowała się na ogłoszenie laureatów tego wyróżnienia w wyjątkowej formie. W piątek, 28 maja br. o godz. 12:00 na Wyborcza.pl – extra.wyborcza.pl/czlowiekrokuwyborczej ukazał się multimedialny reportaż, który przedstawia sylwetki nagrodzonych. A są nimi: bohaterowie walki z pandemią oraz Swiatłana Cichanouska – za 2021 r. oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki – za 2020 r.
– Po kilkunastu miesiącach pandemii stało się dla nas jasne, że tytułem „Człowieka Roku” nie możemy uhonorować tylko jednej osoby. Szybko okazało się, że w czasach pandemicznego kryzysu, podczas którego tak wiele razy zawiodło nas państwo i rządzący, pojawiła się nowa generacja bohaterów – wyjaśnia w reportażu Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. – Ilu było bohaterów dnia codziennego, dzięki którym nasze życie w pandemii było łatwiejsze? Nie wiemy. Nie sposób tego policzyć, dlatego postanowiliśmy zbiorowo uhonorować ich wszystkich: lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, laborantów, nauczycieli, sprzedawców, kurierów i pracowników komunikacji miejskiej. I również wszystkich tych, którzy w trudnym czasie okazali solidarność, pomagając bezinteresownie chorym i ludziom w domach. To Ludzie Roku 2021!
 
Drugie wyróżnienie, również za 2021 r., redakcja przyznała Swiatłanie Cichanouskiej. To twarz rewolucji na Białorusi, żona opozycyjnego blogera Siarhieja Cichanouskiego, który rzucił w wyborach wyzwanie Łukaszence i został za to aresztowany. Swiatłana zajęła jego miejsce i przygniatająco wygrała wybory. Jej zwycięstwo spowodowało brutalny kontratak Łukaszenki. Dlatego w obawie o życie musiała wraz z dziećmi wyjechać na Litwę. Jej mąż pozostaje więźniem.
Przyznając Swiatłanie Cichanouskiej tytuł Człowieka Roku, redakcja „Wyborczej” pragnie wyrazić swój podziw dla walczącego o wolność narodu białoruskiego. Oddajemy hołd tym, którzy za walkę zapłacili życiem, i apelujemy do społeczności międzynarodowej, by wymogła na reżimie Łukaszenki zwolnienie więźniów politycznych i przestrzeganie praw człowieka.
Jednocześnie z ogłoszeniem wyróżnień za 2021 r., redakcja postanowiła przyznać tytuł Człowieka Roku 2020 „Gazety Wyborczej” marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu.
– Nagrodę Człowieka Roku przyznaliśmy prof. Grodzkiemu jeszcze w ubiegłym roku, na krótko przed pandemią. Wyższa izba parlamentu, w której opozycja ma minimalną większość, w dużej mierze dzięki niemu zachowała niezależność od pogardzającej demokratycznymi instytucjami i łamiącej prawo władzy PiS. Pod rządami prof. Grodzkiego skończył się czas, gdy Senat był jedynie „maszynką do głosowania”, w jaką w poprzedniej kadencji zamienił ją Jarosław Kaczyński. Dziś jest miejscem pogłębionej debaty o Polsce, w której biorą udział nie tylko senatorowie, ale też przedstawiciele organizacji pozarządowych – napisał Bartosz T. Wieliński. – Przyznając prof. Tomaszowi Grodzkiemu tytuł Człowieka Roku 2020, redakcja „Gazety Wyborczej” honoruje cały demokratyczny Senat, ufając, że jego członkom nie zabraknie wiedzy, odwagi i wytrwałości.
Na stronie extra.wyborcza.pl/czlowiekrokuwyborczej można znaleźć wypowiedzi wideo Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, dodatkowe materiały wideo oraz artykuły poświęcone nagrodzonym. Przygotowali je m.in. Bartosz T. Wieliński, Wiktoria Bieliaszyn, Paweł Wroński, Anita Karwowska i Alicja Gardulska.
Tytuł Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” przyznawany jest w ramach corocznych obchodów urodzin „Gazety Wyborczej” od 1999 r. Do tej pory wyróżnieni nim zostali: Vaclav Havel (1999), George Soros (2000), Siergiej Kowaliow (2001), Joschka Fischer (2002), Günter Verheugen (2003), Bronisław Geremek (2004), Javier Solana (2005), Zbigniew Brzeziński (2006), abp Józef Życiński (2007), Andrzej Wajda (2008), Tadeusz Mazowiecki (2009, tytuł Człowiek Dwudziestolecia), Władysław Bartoszewski (2010), Richard von Weizsacker (2011), Tadeusz Konwicki (2012), Yoani Sánchez (2013), Michaił Chodorowski (2014), Bronisław Komorowski (2015), Timothy Snyder (2016), Frans Timmermans (2017), Anne Applebaum (2018) i Donald Tusk (2019).
Nagrodę specjalną dla Człowieka Dwudziestopięciolecia odebrał Lech Wałęsa.

Comments

comments

226
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...